Култура

(ВИДЕО) Нашиот Кичевчанец Бојан Дамјаноски од „Бионда“ направи преработка на „Болиш ме“ од Мирза...

Бојан Дамјаноски од групата „Бионда“ направи кавер-верзија на една од најубавите песни на познатиот пејач Мирза Селимовиќ. Станува збор за прекрасната нумера „Болиш ме“, која е добро позната и на македонската публика. – Се одлучив за оваа...

Никогаш не објавена снимка од бендот Екатерина Велика

За неполни 12 години колку што постоеше групата ‚‚Екатерина Велика‘‘ остави најсилно влијание не само на музичката сцена на Југославија и нејзините наследници, туку и на целата генерација на луѓе со нивната бескомпромисна критика на...

На 5.12 во Вторник промоција на книгата „Како го искачив К2″ на Здравко Дејановиќ

На 5.12.2017, планинарското еколошко друштво „Ендорфин" во соработка со КЦ „Кита" и НУ Центар за култура „Кочо Рацин" од Кичево организира промоција на книгата „Како го искачив К2" на македонскиот алпинист и планинар Здравко...

Еве како да ја поддржите Мина и Македонија со Вашиот глас на детскиот Евросонг...

На 26 ноември (недела), во главниот град на Грузија ќе се одржи јубилејното, 15. по ред издание на детската „Евровизија“. Меѓу 16-те земји учеснички е и Македонија. Наша претставничка годинава е талентираната Мина Блажев, која ќе се...

Јазична работилница и фото изложба во НУЦК ,,Кочо Рацин” – Кичево

Овој петок 24.11.2017 ќе биде веројатно поразличен од она на што досега сме навикнати. Тоа што ќе не поврзе ќе биде јазичната работилница со Давор Јанкулоски, проф. по македонски јазик и научен соработник на...

ВИДЕО 18+: Џони Деп во кревет со неколку жени и незаборавни секс сцени

Холивудскиот миленик и еден од најпосакуваните актери Џони Деп никогаш не сте го виделе во вакво издание. Со неговиот долгогодишен ексцентричен пријател Мерлин Менсон се здружија во нов проект. Менсон одлучи да му даде место во една од...