Следете не

Живот

Родители, во прилог 10 работи кои несмеете да ги правите пред детето

Иако некои работи се подразбира дека не треба да ги правите пред детето, сепак секојдневно сведочиме дека некои родители ги прават, па затоа на нив им треба потсетник. Некои од наведените ставки посебно се однесуваат за родителите кои само мораат да се грижат за детето.

1. Да се опијаните
Изгледа едноставно? Но да ги потсетиме тие кои заборавиле на некои детали. Додека се грижите за детето не треба да пиете, тоа се однесува и додека детето спие.

2. Да пушите во просторија во која детето е присутно
Ако сакате да го ризикувате здравјето на детето, тогаш тоа е ваша одлука. Но детето несмее да биде жртва на пасивно пушење. Тоа едноставно е сурово.

3. Да пцуете
Големи се шансите ако пцуете пред детето и тоа да почне да пцуе. За некои можеби тоа е слатко, но всушност не е.

4. Да се однесувате како стриптизерка
Ако вашата ќерка види дека заводливо се соблекувате и таа ќе го направи истото. А ако го правите тоа, не се чудете на нејзиното однесување кога ќе наполни 16 години.

5. Да гледате реално шоу
И тука се мисли за секое реално шоу. Сетете се на последното реално шоу, на Маријана и Немеш.

6. Да се тепате
Кога збориме за пресметки, не се во ред ни вербалните, а да не ги спомнуваме и физичките. Вашето дете никогаш не треба да ве смирува или да стои помеѓу вас и некоја друга возрасна личност.

7. Да се дрогирате
Да и џоинтот влегува во таа категорија. Тие се илегални со причина, па и вашето дете треба да мисли дека тоа не е во ред.

8. Да го омаловажувате и да не го почитувате другиот родител
Дали се сложувате или не со другиот родител, тоа е ваш проблем. Ако имате некој приговор или коментар, добро погрижете се детето да не биде во близина кога ќе разговарате. Децата напаѓањето на родителот може да го сфатат и лично.

9. Да лажете
Знаеме дека сите понекогаш лажеме. Посебно своите деца. Но кога е можно не лажете некој друг пред вашето дете. Ќе ви биде многу тешко да го научите детето да биде искрено, кога вие лажете пред него.

10. Не се омаловажувајте себе си
Дури и ако не сте совршени, за вашето дете вие сте најголемиот пример и не е добро ако од ваша уста слушне дека не сте доволно добри.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 20 минути

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 54 минути

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 2 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 3 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 4 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 6 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

СпортПред 1 ден

„Оф, оф оф“ офкаше арапскиот коментатор на голот на Елмас вчера против Летонија (ВИДЕО)

Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Прегледајте уште еднаш: https://cdn.off.mk/files/offside/2019/03/22/y2mate.com-eljifelmascotuletonyayaattgolleris9zaqqkz-o360p.mp4

КичевоПред 1 ден

Викенд промоција на „Монстер“ енерџи на ЛУКОИЛ Кичево

ЛУКОИЛ ДООЕЛ Македонија во соработка со енергетските пијалоци на „Монстер“ организира промоција на своите малопродажни објекти ширум нашата држава. Брендот...

КичевоПред 1 ден

Кичевската ТВ Ускана направи фотографии од глутница кучиња, опасни за пешаци и околина

Локалната телевизија од Кичево Ускана направи застрашувачки фотографии од глутница кучиња, кои практично претставуваат опасност за движење на пешаци и...

Во тренд