Следете не

Живот и стил

13 Нешта кои силните луѓе ги избегнуваат!

Avatar

Објавено пред

на

Ами Морин, психотерапевт и социјален работник, студираше силни луѓе и состави список на работи што не ги прават.

Еве список на тринаесет работи што силните и храбри луѓе никогаш не ги прават:

 1. Никогаш не поминуваат време да се жалат себеси
 2. Никогаш не дозволуваат некој да добие моќ над нив
 3. Никогаш не избегнуваат промени
 4. Никогаш не го отфрлаат она што не може да се промени
 5. Никогаш не се обидуваат да им угодуваат на другите
 6. Никогаш не се плашат од ризик
 7. Никогаш не живеат во минатото
 8. Никогаш не прават исти грешки
 9. Никогаш не се навредени од туѓата среќа
 10. Никогаш не се предаваат по неуспехот
 11. Тие не се плашат од осаменост
 12. Тие не мислат дека светот им должи ништо
 13. Никогаш не очекуваат непосреден успех.

„Моќта им се дава само на оние кои се осмелуваат да се наведнуваат и да се подигнат. Само едно е важно, само едно, да  се осмелиш.“ – Фјодор Достоевски

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Живот и стил

Со „Figurella Studio“ моделирајте го вашето тело на вистински начин

Avatar

Објавено пред

на

Моделирајте го вашето тело на вистински начин!

Figurella е место во кое на физиолошки начин со сертифициран активен и природен метод ќе го ремоделирате вашето тело, а за тоа ќе добиете и ПИСМЕНА ГАРАНЦИЈА!
Ослободете се од вишокот сантиметри, остварете го вашиот сон и поседувајте совршена фигура соединувајќи патентирана движечка активност, озонски третман и основни нутриционистички совети од вашиот личен асистент.
Она што го добивате е:

⦁ Бесплатна Анализа
⦁ Индивидуална Програма
⦁ Стручни Лица
⦁ Гарантиран Резултат

Третманот се содржи од серија на вежби кои се изведувааат во посебни кабини (кревети) на температура од 36.7 степени (нормална човечка температура).
Вежбите се изготвени за секојa клиентка посебно, односно го третираат оној дел од телото кој се смета дека е најпроблематичен.
Целта на вежбите е да ги намали маснотите на оној дел кој е најкритичен, да го зајакне локалното ткиво и да го редуцира целулитот.
Еден третман се состои од:

⦁ Серија на вежби во LETTINO ортостатичка купола со константна температура.
⦁ Бањи во Сув Озон кои предизвикуваат забрзување на ефектите од третманот со помош на активен кислород.
⦁ Голдорак како дополнителен третман на Методот Figurella кој овозможува подобрување и дефинирање на мускулната маса.

Дополнителни услуги кои ги нуди Фигурела Студио се Третмани во Солариум, за прв пат на овие простори нова паметна технологија (TRON UV+COLLAGEN LED Hybrid) која преку фотодинамична терапија го поттикнува лачењето на вашиот колаген и го активира настанувањето на Д витамин во кожата.

Новата локација на Фигурела Студио се наоѓа на “Булевар Илинден бр.107”. А за повеќе информации можете да го контактирате бројот: +389 78 317 379

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Ве напаѓа постојано чувство на глад? Овој е начинот да се ослободите од истото..

Avatar

Објавено пред

на

Чувствувате голем глад, иако сега јадевте, изедовте обилен оброк или нешто „грицнавте“? Дознајте каде грешите и ослободете се од причините за константен глад.

Премногу зашеќерени пијалоци

Засладените пијалоци како газирани сокови, леден чај и слично, полни се со високофруктозен пченкарен сируп. Фруктозата го залажува мозокот, односно му испраќа на телото сигнали дека е гладно, иако сме јаделе доволно.

Воедно, стручњаците препорачуваат дека просечната жена не би смеела да конзумира повеќе од 100 калории на ден од дополнителен шеќер од било кој извор, а мажот не повеќе од 150 калории.

Го прескокнувате појадокот

Оваа навика некому можеби му изгледа како добар начин за губење на килограмите, но истражувањата го сугерираат спротивното – појадокот е неизоставен дел од дневната исхрана.

Доколку не појадувате во периодот од два часа по будењето, подоцна ќе се чувствувате уште погладно, а тоа пак доведува до прејадување и постојано грицкање на секаква (најчесто нездрава) храна што ќе ви дојде под рака. И така се до вечера.

За да ослабете, јадете умерено и не го прескокнувајте појадокот. Појадокот благо ви го зголемува нивото на шеќер и инсулин за да имате доволно енергија во текот на денот, а со тоа и помала желба за храна.

Избегнувате салати

Користа од консумирањето на салати е огромна. Богати се со фолати кои се одлични во борбата со вишок на килограми, заморот и депресијата. Салатите се исто така полни со витамин К кој е регулатор на инсулинот и хранлива материја која помага во отстранувањето на чувството на глад – поради него ќе се чувствувате сити со часови.

Малку вода

Дехидрираноста обично создава чувство на глад, па доколку тукушто сте јаделе, а сеуште чувствувате глад испијте чаша млака вода.

Всушност, 15 минути пред секое јадење испивајте по една чаша вода и набљудувајте дали гладот ќе се намали.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Ова е решението доколку лошо спиете

Avatar

Објавено пред

на

Маската за очи може да го подобри квалитетот на сон, како и да ја продолжи РЕМ фазата од спиењето, велат научниците по истражувањето кое го спроведете американскиот Институт за здравје.

Оваа маска, која може да биде од памук, свила, сатен… на нашиот мозок му дава сигнал дека сме во темница, и дека ни треба хормон потребен за релаксација и сон – мелатонин.

Најважно во врска со маската е тоа што не може да нашетите, нема никакви негативни ефекти, освен доколку не ве затега премногу и е од некој непријатен материјал кој ви пречи, а особено им се препорачува на лицата кои работат ноќе или на оние кои ја промениле временската зона.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 34 минути

До вчера во Кичево 551 случаи на Ковид-19, додека активни се 161

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 30488, бројката на оздравени пациенти е 20448, на...

КичевоПред 3 часа

Скопјанец во Кичево вчера го нарушил јавниот ред и мир

На 30.10.2020 година во 21:30 часот, пред угостителски објект лоциран на булеварот „Ослободување“ во Кичево, Ш.А.(49) од Скопје го нарушил...

ЕстрадаПред 5 часа

(ВИДЕО) Зурлаџијата Џељо Дестановски меѓу најмладите со ново оро за пријатен викенд

Нашиот пријател Џељо Дестановски и во овие тешки ковид моменти за македонската музика, успешно твори и компонира нова музика. Како...

КичевоПред 6 часа

Понуда плус за ваша сигурна заштеда преку АТВА маркети

Екстра понуди, неодоливи цени на акциските производи само во АТВА маркети – Кичево © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Јадете ги оревите, заштитниците на вашето срце, еве зошто..

Набрзо откако е откриено дека оптималната дневна доза на ова овошје може да спречи развој на срцеви болести, оревите се...

ХороскопПред 19 часа

Денешен Хороскоп (31.10) сабота

ОВЕН Ќе се чувствувате некако нерасположени и ќе барате нешто што ќе ве расположи. Очекувајте повик од драга личност и...

Без категоријаПред 20 часа

Кичево високо на врвот во ПМ-10 честички на последните мерења вечерва, дали стартот на грејната сезона дополнително ќе го отежни квалитетот на воздухот?

Вечерва мерната станица лоцирана во Кичево на последните мерења во 21:00ч покажува опасна загаденост на воздухот особено во однос на...

МакедонијаПред 22 часа

КОВИД-19 НЕ ЗАПИРА ДЕНЕС РЕКОРДНИ 934 НОВИ СЛУЧАИ

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420 -Куманово...

КичевоПред 1 ден

На ул. Рудничка во Кичево вчера кучиња скитници нападнале две лица

На 29.10.2020 година во ОВР Кичево, Д.Т.(84) од селото Малкоец, пријави дека на улицата „Рудничка“ во Кичево, бил каснат од...

СпортПред 1 ден

Поради новиот протокол во рамките на пандемијата, натпреварите во Првата и Втората лига се одложени соопшти ФФМ.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за...

НАЈЧИТАНИ