Следете не

Свет

Целата планета се тресела 20 минути, дали почувствувавте?: Мистериозен земјотрес ја занишал Земјата, научниците се во шок

На 11-ти ноември, целата планета се тресела околу 20 минути, а научниците и понатаму не можат да одгатнат што го покренал овој мистериозен земјотрес.

Иако никој не го почувствувал, има податоци дека земјотресот се случил. Тој бил забележан на 11-ти ноември, сеизмичките бранови траеле 20-тина минути, а епицентарот му бил во Индискиот океан, близу францускиот остров Мајот кој се наоѓа помеѓу Мадагаскар и Мозамбик. 

Земјотресот се почувствувал ширум светот, од Чиле и САД до Нов Зеланд. На Твитер се појавиле фотографии кои ја покажуваат оваа аномалија.

“Мислам дека никогаш не сум видел нешто слично, меѓутоа тоа не мора да значи дека причината е нешто необично”, изјавил сеизмологот Горан Екстром од универзитетот Колумбија.

Не е јасно дали земјотресот е покренат од вулканска активност или удар од метеорит. “Нормалните” земјотреси се обично краткотрајни појави кои произведуваат силен удар кој завршува за неколку секунди, но поместувањата кои следат може да траат подолго. Во текот на тие премини, настануваат 3 вида бранови.

Првите два типа имаат високи фреквенции, а на крајот доаѓаат бранови со ниски фреквенции, како оние воочени во Мајот. Поради ниските фреквенции тие можат да вибрираат како ѕвоно, обиколувајќи го целиот свет неколку пати.

Меѓутоа, на необичните бранови со ниски фреквенции кои на 11-ти ноември вибрирале низ светот не им претходеле примарни и секундарни бранови. Геолозите се прилично збунети, а едно од објаснувањата е дека станува збор за т.н. “сеизмички рој” односно група на истовремени помали потреси без конкретен почетен ударен шок.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 18 минути

АЛАРМАНТНО: Гори дабова шума над с.Вранештица на лош терен за ТППЕ (ФОТО)

Пред малку стигна иформација дека околу селото Вранештица во атарот на горната дабова шума непрекинато и со силен интензитет избувнат...

Временска прогнозаПред 52 минути

Од вторник северен ветер и пад на температурите за околу 10 степени

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе...

МакедонијаПред 2 часа

СРЕЌА ВО СЕМЕЈСТВОТО: Кико заминува на лекување, потребните пари се собраа, секоја чест ЛУЃЕ!

Почитувани познати и непознати ЛУЃЕ во вистинска смисла на зборот. Сакам да упатам НАЈГОЛЕМА БЛАГОДАРНОСТ ДО СИТЕ граѓани на Република...

МакедонијаПред 2 часа

Прилепчанец ја турнал по скали мајката на својата сопруга

На прилепската улицата „Адем Адемоски“ во попладневните часови на 22 март, дошло до семеен инцидент. Како што информираат од МВР,...

Социјални мрежиПред 4 часа

Корисниците пресреќни: Ја добија долгоочекуваната нова опција на „Messenger“

„Месинџер“ конечно ја добива корисната функција на враќање на конкретна порака во групни разговори (replay). Со ова се олеснува одговарањето...

СветПред 6 часа

Купиле киндер-јајце за децата, но сите се шокирани од она што имало внатре (ВИДЕО)

На мајка од Велика Британија ѝ се згадиле киндер јајцата за навек уште пред да стигне до играчката во киндер...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп (23.3) Сабота

Овен Многу сте мрзеливи. Денеска ќе ги извршите само основните обврски. Комуникацијата со саканата личност е променлива. Почнувате да се...

СпортПред 1 ден

„Оф, оф оф“ офкаше арапскиот коментатор на голот на Елмас вчера против Летонија (ВИДЕО)

Мајсторијата на фудбалерот на Фенербахче има уште поголем шмек со арапски коментатор. Прегледајте уште еднаш: https://cdn.off.mk/files/offside/2019/03/22/y2mate.com-eljifelmascotuletonyayaattgolleris9zaqqkz-o360p.mp4

КичевоПред 1 ден

Викенд промоција на „Монстер“ енерџи на ЛУКОИЛ Кичево

ЛУКОИЛ ДООЕЛ Македонија во соработка со енергетските пијалоци на „Монстер“ организира промоција на своите малопродажни објекти ширум нашата држава. Брендот...

КичевоПред 1 ден

Кичевската ТВ Ускана направи фотографии од глутница кучиња, опасни за пешаци и околина

Локалната телевизија од Кичево Ускана направи застрашувачки фотографии од глутница кучиња, кои практично претставуваат опасност за движење на пешаци и...

Во тренд