Следете не

На денешен ден

20 септември – На денешен ден

Објавено пред

на

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламис во Егејското Море, Грците под команда на атинскиот генерал Темистокле ги поразиле Персијците на чело со кралот Ксеркс I, со што ја обезбедиле надмоќта на Атина на море.

1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан (Магалханес) исплови од Севиља со пет бродови на пат околу светот. Магелан загинал во битка со домородците на островот Муктан во 1521 година, а во септември 1522 година само еден брод „Викторија“ со 18 морнари се вратил во Севиља. Тоа патување го означи првото обиколување на Земјата.

1697.- Во Рајсвајк во близина на Хаг, Англија, Шпанија, Холандија и Германската империја потпишаа мировен договор со Франција, со што заврши Војната на Големата алијанса. Со вешта дипломатија Франција успеа да ги задржи речиси сите освоени територии.

1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист Ернесто Теодоро Монета, добитник на Нобеловата награда за мир во 1907 година. Бил директор на миланскиот весник „Ил Секоло“ и претседател на Меѓународниот конгрес за мир во Милано во 1906 година, а во својата младоста следбеник и борец на Гарибалди.

1842.- Роден е шкотскиот хемичар и физичар Џејмс Девар, пронаоѓач на шишето термос. Тој беше првиот што произведе течен (1898), а потоа цврст водород (1899).

1863.- Умре германскиот филолог и писател Јакоб Грим (Грим), основоположник на современите германистика. Заедно со неговиот брат Вилхелм собирал и објавувал познати приказни и бајки за деца. Почнал да работи на големиот „Германски речник“ (1852). Преведувал српски народни песни собрани од Вук Стефановиќ Караџиќ.

1870.- Силите на италијанскиот крал Виторио Емануеле II (Виторио Емануеле) влегле во Рим, со што е завршено обединувањето на Италија. Папата Пие IX се повлекол во Ватикан и се прогласил за затвореник.

1928.- Големиот фашистички совет стана врховно законодавно тело во Италија, заменувајќи го поранешниот Дом на пратеници.

1934.- Родена е италијанската филмска актерка Софија Сциколоне (Софија Сциколоне), позната како Софија Лорен, добитничка на Оскар во 1961 година за филмот „Две жени“. Се прослави со филмовите „Чочара“, „Црна орхидеја“, „Леб, љубов и …“, „Копнеж под брестовите“.

1945.- Конгресот на цела Индија и неговите водачи Махатма Ганди и Пандит Нехру го отфрлија британскиот предлог за самоуправа и побараа целосна независност на Индија.

1957.- Умрел финскиот композитор Жан Сибелиус, автор на седум симфонии, популарниот концерт за виолина и познатата симфониска поема „Финска“.

1960.- Поранешната британска колонија Кипар, 13 независни африкански држави, се примени во ОН.

1970.- Советскиот вселенски брод „Луна 16“ слета на Месечината и собра примероци од лунарната почва.

1976.- Шведската социјалдемократска партија ги загуби парламентарните избори за прв пат по повеќе од 40 години.

1977.- Виетнам и Џибути беа примени во ОН како 149. и 150. членки на меѓународната организација.

1979.- Соборен е Жан Бадел Бокаса, владетел на Централноафриканската империја. Новиот шеф на државата, поранешниот претседател Давид Дако, ја врати земјата во статус на република. Во 1965 година, Бокаса ја собори Дака со воен удар, а во 1976 година ја укина републиката и се прогласи за цар.

1981.- Централноамериканската држава Белизе на брегот на Карипското Море (поранешен британски Хондурас) стекна независност од Велика Британија.

1984.- Во напад со автомобил-бомба врз американската амбасада во Бејрут загинаа 16 лица, а американскиот амбасадор беше повреден.

1990.- Парламентите на Источна и Западна Германија го потврдија договорот за обединување на двете држави.

1990.- Умре српскиот дизајнер на авиони Слободан Зрниќ, декан на Машинскиот факултет на Универзитетот во Нови Сад, еден од конструкторите на авионите ИК-3 и С-49. На 6 април 1941 година, авионот ИК-3 учествувал во одбраната на Белград за време на Втората светска војна.

1991.- Црногорскиот парламент во Жабљак ја прогласи Црна Гора за еколошка држава и ја прифати декларацијата за заштита на природата. Проектот на првата еколошка држава во светот беше прифатен во 1992 година на светскиот еко-самит во Бразил под покровителство на ОН.

2000.- Во Москва умре рускиот космонаут Герман Титов, вториот човек кој полета во вселената. Во август 1961 година, Титов помина 25 часа во вселената во бродот „Восток 2“, кружејќи околу земјата 17 пати. За заслугите во освојувањето на вселената ги добил највисоките државни награди и титулата Херој на СССР.

2001.- Албанските терористи почнаа да им го предаваат последното количество оружје на војниците на НАТО во Македонија. На тој ден во македонскиот парламент почна расправа за уставните амандмани со кои ќе се гарантираат поголеми права на албанското малцинство.

2003 – Поранешниот американски претседател Бил Клинтон официјално го отвори Меморијалниот центар во Поточари (БиХ) посветен на жртвите од масакрот во Сребреница во 1995 година, кога силите на војската на Република Српска убиле околу 8.000 Бошњаци.

2005 – Во Виена, познатиот „нацистички ловец“ Симон Визентал, кој е одговорен за апсењето на повеќе од 1.000 членови на германскиот нацистички режим, вклучително и еден од најблиските соработници на Хитлер, Адолф Ајхман, како и поранешниот командант на Треблинка. умре концентрациониот логор Франц Стангл.

2008 – Илјадници луѓе учествуваа на мировните протести во Берлин и Штутгарт, Германија и Манчестер, Велика Британија, противејќи се на војната во Авганистан.

2011.- Во судирите во Јемен откако полицијата употреби снајпери и минофрлачки оган во масовните протести против јеменскиот претседател Али Абдула Салех, кој е на власт речиси 33 години, во текот на три дена загинаа 60 луѓе.

2011.- Словенечкиот парламент и изгласа недоверба на владата на премиерот Борут Пахор.

2012.- Францускиот музеј Лувр отвори оддел посветен на исламската уметност, со околу 18.000 уметнички предмети кои датираат од седмиот до 19-тиот век, во чија 11-годишна изградба беа инвестирани 100 милиони евра.

2014 – Националната партија на десниот центар победи на парламентарните избори во Нов Зеланд, со што премиерот на Нов Зеланд Џон Ки доби трет последователен мандат.

2015.- На предвремените избори во Грција, втори од почетокот на годината, победи Сириза на чело со Алексис Ципрас, кој ќе формира влада со десничарската партија „Независни Грци“. Новата коалициска влада на Грција и по вторите предвремени избори останува во ист состав како и претходната, чија оставка ги предизвика тие избори.

2016 – Во Сомалија пет милиони луѓе не добиваат доволно храна, а меѓу нив повеќе од 300.000 деца на возраст под пет години се акутно неухранети. Сушата во јужна и централна Сомалија е главниот виновник за драматичниот недостиг на храна.

2019 – Неколку стотици илјади луѓе излегоа на улиците на градовите ширум светот, како дел од глобалниот штрајк во кој беше испратено барање до светските лидери кои се собираат на самитот на ОН за климата, да усвојат итни мерки за да се спречи климатска катастрофа .

На денешен ден

25 септември – На денешен ден

Објавено пред

на

1345 година – После три години неуспешни обиди, српскиот император Дусан го освои Сер, кој ги водеше патиштата што доведоа до полуостровот Траки и Ка, Халкидики, каде се наоѓа Свети Гора.

1493 година – Кристофор Колумбо (Кристофоро Коломбо) исплови од пристаништето Кадис на уште едно патување во Новиот свет, кое откри 1492 година.

1513 година – Шпанскиот истражувач Васко Нерс де Балбоа (Васко, Нунез) ја премина памаската земја и како прв европски видео тивок океан.

1555 – Религиозниот мир на Аугсбург беше завршен помеѓу германскиот крал на Фердинанд и Лутеранските кнезови, кои ги изедначија правата на лутеранските (протестантските) и римокатолиците. Законот за слобода на религијата беше донесен на принципот „Куиус Регио, Илиус религио“ (чија земја е верата).

1744 година-Роден е кралот на Фридрих Вилхелм Втори, кој е роден против Француската Република (1792-95) за време на правилото (1792-95), а во втората и третата дивизија на Полска (1793, 1795) беше анексиран со анексиран од Големите делови од таа состојба.

1823 година – Српскиот писател и јазичен реформатор Вук Стефановиќ Караџиќ беше награден со почесен докторат на универзитетот во eniени.

1849 г. Тој состави повеќе од 150 валцеви (најпознатите „звуци на Рајна“) Кадрил, маршеви („Ратецки-март) и полица.

1866 година – роден е американски биолог Томас Хант Морган, основач на генетика, добитник на Нобелова награда во 1933 година за откривање на функциите на хромозомите во преносот на наследните својства.

1896 година – Алесандро Пертини, претседател на Италија (1978-1985), најпопуларен италијански политичар по Втората светска војна. Членот на италијанската социјалистичка партија стана во 1918 година, тој помина во фашистички затвори, во Втората светска војна, учествуваше во постапката, а потоа пратеникот и сенаторот.

1897 година – Американскиот писател Вилијам Фокнер, добитник на Нобеловата награда за литература во 1949 година, која во Дела го сметаше злото („бучава“, „светлина во август“, „Авесаломе, Авесаломе!“)

1897 година – Роден е писателот Александар Вучо, еден од основачите на надреалистичкото движење во Србија меѓу двете светски војни, креатор на модерната поезија за деца. Неговата песна „Подвигот на семејството на петте Петлиќ се смета за најважниот дел од српската детска поезија по Јован Јовановиќ Змаја. Тој исто така напиша филмски сценарија и се занимаваше со филмска критика.

1906 година – Роден е рускиот композитор Дмитриј Шостакович, кој беше прв меѓу музичките уметници на Советска Русија се здоби со меѓународна слава. Тој успешно ја спои руската традиција и модерната западноевропска музика и разви свој музички израз. Тој напиша монументална „Петта симфонија“ и во најтешките денови на блокадата на Ленинград во втората светска војна „Седма (Ленинград) Симфонија“.

1932 година – Шпанската провинција Каталонија доби автономија – правото на знамето, локалното собрание и јазик. Автономијата беше укината во 1939 година кога дојде на власт диктаторот, генерал Франко.

1943 година – Советската црвена армија го објави Смоленск во Втората светска војна, едно од последните значајни упоришта на германските нацистички сили на територијата на СССР.

1956 година – Првиот трансатлантски телефонски кабел беше објавен, помеѓу ОБЕН во Шкотска и fуфаундленд во Канада.

1959 година – Разочаран од владината политика, еден будистички монах изведен во колумбо убиството на премиерот Цејлон (Шри Ланка) Соломон Бандаранаика, кој почина следниот ден.

1962 година – Сони Листон (Сони) стана шампион во боксот во тешка категорија во светот кога го познаваше Флојд Патерсон во Чикаго во првото коло.

1963 година – Армијата ја вклучи либералната влада на Хуан Бош Гавиња во Доминиканската Република (Хуан Бос Гавино) и го суспендираше Уставот.

1970 година – Почина германскиот писател Ерих Марија (Ерих Марија Ремарк) кој го прослави антимилитарниот роман „На Запад ништо ново“. Неговите романи беа забранети во нацистичка Германија, а тој беше принуден да емигрира и од 1947 година беше американски државјанин („Триумфална порта“, „Црн Обелиск).

1973 година – Три члена на екипажот на првата американска вселенска станица „Skajlab 2“ спроведена за 59 дена во орбитата низ целата земја што се спуштија во Пацификот.

1990 година – Советот за безбедност на ООН забрани летови над Ирак и го окупира Кувајт.

1991 година – Советот за безбедност на ООН донесе резолуција за ембаргото за оружјето на Југославија и ги повика лидерите на Југословенците да престанат со конфликтите.

1992 година – Москва и Вашингтон го отфрлија еден од последните остатоци од „Студената војна“, дозволувајќи им на бесплатното патување на руските и американските новинари и деловни луѓе кои работат во Русија, т.е. во Соединетите држави.

1994 година – Швајцарските офицери го прифатија планот на владата за усвојување на законот против расизмот.

1997 година – Британскиот суперсоничен автомобил го постави новиот светски рекорд во Невада, постигнувајќи брзина од 1.142 километри.

2001 година – Поранешниот командант на армијата на БиХ и министерот за бегалци и социјална работа во Владата на Федерацијата на Бих Сефер Халиловиќ доброволно се предаде на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг. Халиловиќ беше обвинет за злосторства извршени во селата Гравица и Уздол, извршени во септември 1993 година, кога беа убиени 60 цивили, босанските Хрвати.

2011 година – Почина Вангари Мута Матаи, кениски активист за заштита на животната средина, прв добитник на Африкан на Нобеловата награда за мир.

2012 година – Американска компанија Tesla Motors Inc. Таа претстави соларни ќелии да наплаќаат електрични возила. Клетките беа поставени на шест места на автопатот во Калифорнија, што овозможува подолго патување до овие возила.

2016 година – јорданскиот новинар и писател Нахд Хатар беше убиен пред судот во Аман во кој му беше суден за објавување на карикатурата што се смета за навредлива за исламот.

2017 година – Се одржа референдум за независноста на Курдистан од Ирак на кој над 72 % од Курдистанците, од кои повеќе од 92 проценти гласаа за независност.

2019 година – Поради промената на климата, океаните се повеќе се загреваат, тие го губат кислородот побрзо темпо и се топи сè повеќе мраз и снег. Промените се закана за целиот регион, поради што треба да се намали емисијата на јаглерод диоксид, ги предупреди експертите за клима на ООН.

2020 година – Почина директорот Горан Паскалјевиќ, еден од најважните претставници на т.н. „Прага училиште“ (ФАМ). Тој сними повеќе од 30 играни и документарни филмови („Гардијан на плажата во зимскиот период“, „Специјален третман“, „Измамно лето ’68“, „Буре Барут“).

Прочитај повеќе...

На денешен ден

22 септември – На денешен ден

Објавено пред

на

1241.- Убиен е Стурулсон Снори (Снори), најважниот писател на старата исландска литература, авторот на делото „Снора Еда“ кое содржи легенди од древната северна митологија и „Орбис терраум“, сага за норвешките митски почетоци. Се верува дека атентатот го наредил норвешкиот крал Хакон Шести од политички причини.

1499.- Со Базелскиот мир заврши Швабиската војна меѓу Швајцарската лига и германскиот крал Максимилијан I (Максимилијан), а Швајцарија стекна независност.

1735 – Роберт Волпол (Волпол) стана првиот британски премиер кој се преселил во резиденција на Даунинг стрит 10 во Лондон.

1789.- Руско-австриските сили под команда на рускиот генерал Александар Суворов им нанесоа тежок пораз на Турците во битката кај Римник.

1791.- Роден е англискиот физичар и хемичар Мајкл Фарадеј, кој го открил законот за електромагнетна индукција во 1831 година и двата основни закони за електролиза во 1833 година.

1792.- Ден по соборувањето на монархијата, Франција беше прогласена за република и стапи на сила нов календар, со кој есенската рамноденица – 23 септември 1792 година – беше земена како почеток на новата ера.

1862 – Ото фон Бизмарк стана канцелар на Прусија. Под мотото „крв и железо“ обединил 25 германски држави во Германската империја, основана во 1871 година со император Вилхелм Хоенцолерн.

1862.- Американскиот претседател Абрахам Линколн објави декрет според кој сите американски робови станале слободни граѓани на 1 јануари 1863 година.

1882.- Умре српската сликарка Катарина Ивановиќ, првата жена член на српското учено друштво. Сликала портрети, историски жанровски композиции и многу успешни мртви природи. Некои од нејзините слики се меѓу најдобрите во српскиот класицизам, како „Портрет на принцезата Персида Караѓорѓевиќ“, „Автопортрет“, „Кошница со грозје“.

1885.- Американскиот филмски режисер и актер со австриско потекло Ерих фон Штрохајм (Ерих фон Штрохајм), еден од најголемите режисери на немиот филм („Кралицата Кели“, „Големата илузија“, „Исчезнатите од Сен Агил“, „Булеварот на самракот. “) се роди..

1918.- Роден е Хенрик Серинг, мексикански виолинист со полско еврејско потекло, еден од најголемите мајстори на виолина во 20 век. Тој емигрирал кога нацистичка Германија ја нападнала Полска во 1939 година и до 1945 година бил офицер за врска на полската бегалска влада во Лондон и преведувач на премиерот, генералот Владислав Сикорски. Од 1945 година е професор на Факултетот за музичка уметност во Мексико.

1923.- Во Љубљана е одржано собрание на феминистичките друштва на Кралството Југославија, на кое е основана Феминистичката алијанса (подоцна Сојуз на женските движења на Југославија).

1934.- Во експлозија во рудникот Гресфорд во Велс загинаа повеќе од 260 рудари.

1940.- Јапонските трупи влегле во француска Индокина во Втората светска војна.

1949.- Владите на САД, Обединетото Кралство и Канада објавија дека СССР ја активирал првата атомска бомба на 29 август 1949 година.

1955.- Во Велика Британија почна да работи комерцијална телевизија. Првата платена реклама беше за паста за заби.

1960.- Со претседателот Модиб Кеита беше прогласена независноста на африканската држава Мали (поранешен француски Судан).

1974.- Околу 5.000 луѓе загинаа во ураган во централноамериканската земја Хондурас.

1980.- Ирачките копнени сили влегоа во Иран со намера да ја преземат контролата врз Шат-ел-Араб, што го претвори ирачко-иранскиот конфликт во војна од целосен обем што траеше следните осум години.

1985.- Францускиот премиер Лоран Фабиус призна дека француските тајни агенти, врз основа на владини наредби, го потопиле бродот „Гринпис“ „Виножито воин“ во Нов Зеланд. „Гринпис“ водеше кампања против француските нуклеарни тестови.

1989.- Умре американскиот пејач Ирвин Берлин (Ирвинг), автор на повеќе од 1.000 хитови. Неговата песна „White Christmas“ од филмот „Holiday Inn“ (1942) сè уште е еден од најпродаваните на американскиот музички пазар.

1992.- САД испратија барање до генералниот секретар на ОН за формирање комисија за истрага на воените злосторства во Југославија. Во прилогот, раководството на Србија и ЈНА, како и српските вооружени сили во Хрватска и Босна и Херцеговина, се обвинети за тешки злосторства извршени за време на 15-месечната војна во поранешна Југославија.

1993.- Во средината на една од најголемите инфлации забележани во светот, СР Југославија донесе закон за деноминација на националната валута, според кој од 1 октомври милион динари вредеше еден динар.

1998.- На планината Чиќевица продолжија борбите меѓу српските безбедносни сили и косовските Албанци, а министерот за правда во Владата на Србија, Драгољуб Јанковиќ, објави дека 178 косовски Албанци се обвинети за тероризам, дека 927 се под истрага, а 538 косовски Албанци. беа во притвор.

2001.- Умре Исак Стерн, еден од најголемите виолинисти на дваесеттиот век. Тој е познат и по тоа што го спасил Карнеги Хол од колапс во 60-тите години на минатиот век.

2001 – САД ги укинаа санкциите за Индија и Пакистан, воведени во 1998 година, кога тие две земји извршија нуклеарни тестови.

2007.- Умрел Марсел Марсо, француски мимичар, кој се прославил со својот лик Бип кловнот, белолик, во пуловер и облечен во капа.

2010.- Умре американскиот пејач Еди Фишер, популарен музичар од 1950-тите, познат по песните „Thinking of you“, „Any Time“ и „Oh, My Pa-pa“.

2013 – На германските сојузни парламентарни избори за 18-то свикување на Бундестагот, Христијанско-демократската унија на премиерката Ангела Меркел освои најмногу гласови, која го освои трет последователен мандат за формирање влада.

2014.- Околу 100.000 Курди од Сирија избегаа во Турција за неколку дена пред армијата на екстремистичката организација „Исламска држава“, објави Високиот комесаријат за бегалци на ОН (УНХЦР).

2016 – Интернет групата Јаху призна дека на крајот на 2014 година биле хакирани околу 500 милиони корисници, дека хакерите украле лични податоци – имиња, презимиња, електронска пошта, лозинки, телефонски броеви и дека не ги допирале броевите на банкарските сметки.

2019 година – Периодот од 2015 до 2019 година е најтоплиот период некогаш забележан на планетата.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

21 септември – На денешен ден

Објавено пред

на

19 п.н.е. – Почина Публиј Вергилиус Марон (Публиус Вергилиус Маро), познат поет на царскиот Рим, автор на националниот херојски еп „Енеида“. Тој се смета за најголем поет на антиката и модел на латино и западноевропско творештво. Данте го однел како водич низ подземјето („Пеколот“) во Божествената комедија („Георгике“, „Бучолике“, „Еклогови“).

1327 – Англискиот крал Едвард II (Едвард) е убиен во замокот Беркли. Се верува дека злосторството го извршиле кралицата Изабела (Изабела) и нејзиниот љубовник Роџер де Мортимер (Роџер), кој тогаш владеел во име на престолонаследникот Едвард Трети.

1452.- Роден е италијанскиот верски и политички реформатор Џироламо Савонарола (Џироламо), доминикански монах кој бил запален како еретик поради конфликт со папата Александар VI во 1498 година. Неговиот лик инспирирал многу литературни дела и контроверзни дискусии – тој се сметал за мрачен фанатик, претходник на реформацијата, маченик и светец.

1792.- На првата јавна седница на Конвенцијата (револуционерен парламент), монархијата во Франција била укината.

1832.- Умре шкотскиот писател Волтер Скот, автор на историските романи „Роб Рој“, „Ајванхо“, „Вејверли“… Собрал и народни песни и пишувал епови од историјата на Шкотска. Ја објави и нашата народна песна „Хасанагиница“ во превод на англиски јазик. Тој имаше значително влијание врз европскиот роман.

1846.- Роден е српскиот политичар и писател Светозар Марковиќ, основач на социјалистичкото движење во Србија и прв теоретичар на реализмот во српската литература. Го издава првиот социјалистички весник во Србија „Раденик“ (1871). Неговите идеи имале големо влијание врз развојот на социјалистичката идеологија и политика во Србија и на Балканот („Србија на исток“, „Принципи на националната економија“, „Пеење и размислување“).

1860.- Умре германскиот филозоф Артур Шопенхауер. Неговата длабоко песимистичка филозофија беше прифатена од генерацијата разочарана од неуспехот на националните движења во 1848 година во Европа, а во филозофијата и литературата се одрази во делата на Фридрих Ниче и Томас Ман („Светот како волја и претстава“, „ Парега и Паралипомена“).

1866.- Роден е англискиот писател Херберт Џорџ Велс (Џорџ Велс), кој ја основа научната фантастика со својот прв роман „Временската машина“ („Невидлив човек“, „Војна на световите“).

1938.- Владата на Чехословачка го прифати британско-францускиот план за отстапување на Судетската област на нацистичка Германија.

1939.- Романски фашисти, припадници на „Железната гарда“, го убиле премиерот на Романија, Арманд Калинеску.

1949.- Во Кина беше формирана централна народна влада на чело со Мао Це Тунг, кој на 1 октомври ја прогласи Народна Република Кина.

1956.- Никарагванскиот диктатор Анастацио Сомоза беше смртно ранет во обид за атентат. Починал осум дена подоцна, а го наследил неговиот син Луис.

1957.- Умрел норвешкиот крал Хакон VII (Хаакон), кој владеел од 1905 година, кога по распуштањето на норвешко-шведскиот сојуз, норвешкиот парламент го избрал за крал. Во Првата светска војна ја задржал неутралноста на Норвешка, а кога Германците ја окупирале Норвешка во Втората светска војна, тој побегнал во Лондон и формирал бегалска влада. Него го наследи неговиот син Олаф В.

1964.- Малта стана независна по 164 години британско владеење.

1972.- Претседателот на Филипините Фердинанд Маркос (Маркос) воведе вонредна состојба во земјата и затвори илјадници противници на неговиот режим. Маркос остана на власт до 1986 година.

1973.- Југославија ги прекина дипломатските односи со Чиле, десет дена по државниот удар на генералот Аугусто Пиноче, во кој беше убиен претседателот Салвадор Аљенде.

1974.- Умре американскиот филмски актер Волтер Бренан, првиот актер кој освоил три Оскари и познат пред се по бројните епизодни улоги во вестерн филмовите („Драга моја Клементина“, „Црвена река“, „Рио Браво“).

1992.- Мексико и Ватикан воспоставија целосни дипломатски односи по пауза од 130 години.

1993.- Претседателот на Русија, Борис Елцин, го распушти парламентот под обвинение дека членовите на парламентот ги блокираат уставните реформи и изборите. Пратениците на бунтовниците се забарикадираа во зградата на парламентот, од каде беа протерани со помош на армијата на 4 октомври.

1996.- По анонимна пријава, во авионот на колумбискиот претседател Ернесто Самперо, кој бил подготвен да лета за САД, на аеродромот во Богота биле пронајдени околу четири килограми хероин. Претседателот е осомничен за врски со нарко-мафијата, додека неговата влада објави дека се работи за местенка.

1999.- Во земјотрес во Тајван загинаа 2.100 луѓе, а околу 8.700 беа повредени.

2000 – Руската влада одлучи да го замрзне договорот со Иран за продажба на ласерска технологија, откако САД изразија загриженост за можноста за нејзина употреба во развојот на нуклеарно оружје.

2003 – По 14 години набљудување на планетата Јупитер и нејзините сателити, НАСА го уништи бродот за набљудување Галилео.

2008.- Социјалдемократската партија и нејзините коалициски партнери Уистину (Зарес) и Либерално-демократската партија го освоија мнозинството на парламентарните избори во Словенија, кои добија нова влада на чело со Борут Пахор.

2012 – Норвешкиот премиер Јенс Столтенберг ја реконструираше својата влада на левиот центар, пет министри ги сменија ресорите или ги загубија министерските позиции, една година пред парламентарните избори.

2014 – Светот испуштил многу повеќе јаглерод диоксид во атмосферата во 2013 година од кога било досега, а Кина, САД и Индија се трите најголеми загадувачи, се вели во извештајот пред самитот на ОН за климата.

2014 – Премиерот на Јемен, Мохамед Салем Басиндва, поднесе оставка како резултат на неколкудневното насилство во кое 140 луѓе загинаа во главниот град на земјата, Сана, а стотици други ги напуштија своите домови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп7 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт9 часа

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

Спорт10 часа

Барди: „Имаме нови играчи кои во своите клубови даваат голови, нашето време доаѓа, утре одиме на победа пред нашата публика!“

Македонија одигра добро во Тбилиси, но загуби. Капитенот Енис Барди вели дека сепак резултатот е најважен и верува дека сега...

Спорт13 часа

Сите на стадион утре и заеднички со срце да ја бодриме Македонија против Бугарија

Фудбалската федерација на Македонија ги повикува навивачите кои ќе ја бодрат македонската А репрезентација на утрешниот натпревар против Бугарија на...

Временска прогноза13 часа

Попоски најавува пороен дожд, еве кога може да се очекува

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен ден1 ден

25 септември – На денешен ден

1345 година – После три години неуспешни обиди, српскиот император Дусан го освои Сер, кој ги водеше патиштата што доведоа...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (25 септември)

ОВЕН Иако не сакате да чувствувате притисок од другите луѓе додека работите, денес Овенот може да го стори токму тоа...

Скопје2 дена

Во Скопје утре посебен сообраќаен режим во следниве реони поради „ИТ трка“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 25.09.2022 (недела), со почеток во 09.00 часот, во организација на Здружението...

Култура2 дена

(ФОТО) IQ UP! – Кичево официјално започна со работа, дечињата со нетрпение го очекуваат следниот час преку првата македонска едукативна франшиза

IQ UP! (www.iqup.mk) е прва македонска едукативна франшиза за деца од 5 до 12 години. Компанијата IQ UP! е дел од...

Скопје2 дена

Нов случај со измама за наводно случена сообраќајка, старица оштетена со 7260 евра

На 23.09.2022 во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно...

НАЈЧИТАНИ