Следете не

Без категорија

400 години стара ајкула пронајдена во Арктикот може да биде најстариот жив ’рбетник

Објавено пред

на

Околу 400 години старата гренландска ајкула, која достигнува сексуална зрелост на околу 150 години, поставува нов рекорд со тоа што може да биде прогласена за најстариот жив ’рбетник на светот.

Според проценките на научниците кои ја открија ајкулата, нејзината возраст е проценета на најмалку 392 години. Пронајдена е во водите на Арктичкиот океан и големи се шансите таа да е најстариот познат жив ’рбетник на планетава.

Според мерењата и испитувањата на истражувачите, се проценува дека ајкулата најрано може да е родена уште во 1505 година. Овој вид на ајкули живеат на температури пониски од -1 Целзиусов степен, а можат да пливаат и до длабочини од 7.200 метри и да достигнат тежина од еден тон.

Ајкулата е долга 5 метри, а кога ќе се знае фактот дека овој ид на ајкули во просек расте со стапка од 1 сантиметар годишно, се добива импресивен дијапазон од можна старосна рамка на овој жив примерок.

Оваа ајкула е најстариот примерок од вкупно 28-те гренландски ајкули кои се анализираат. Овој вид на ајкули имаат животен век од 400 години.

Но, самото одредување на точната возраст на гренландската ајкула е малку комплициран процес. Научниците користеа техника наречена радиојаглеродно датирање на очите со која се употребува природниот постоечки изотоп на јаглерод-14 (C-14) за да ја одреди староста на јаглеродните материјали до старост од 60.000 години п.н.е.

View this post on Instagram

Greenland sharks (Somniosus microcephalus) are commonly parasitized by the copepod Ommatokoita elongata. This parasite latches on to the shark’s eye and destroys the corneal tissue, rendering the shark partially blind. Luckily for the shark, light rarely penetrates the deep waters it prefers and so it relies on other sensory systems to get around and find prey. photo found by @kate31b – – – #oceanicwildlifeconservation #oceanicwildlife #saveourocean #nature #ocean #oceanlife #shark #sharks #helpsavesharks #saveoursharks #greenland #greenlandshark #greenlandsharkproject #arctic #arcticocean #arcticnature #arcticcircle #norway #norge #norges_fotografer #northernnorway #conservation #oceanconservation #marineconservation #marinelife #wildlifephotography #wildanimals #wildlife #oceanencounters

A post shared by Oceanic Wildlife Conservation (@oceanicwildlife) on

Не е сосема јасно зошто гренландските ајкули живеат толку долго. Научниците тврдат дека причината може да се крие во нивните гени, или тоа може да биде поради фактот дека тие живеат на релативно ниски температури и имаат бавен метаболизам.

Можеби немаме точна идеја за долговечноста на овој вид ајкули, но она на кое можеме да се надеваме и да се обидеме да го постигнеме е дека овие ‘рбетници ќе ги засилат напорите за зачувување за заштита на видот и неговото живеалиште. Сега, кога ги пронајдовме овие величествени суштества, наша обврска и одговорност е да ги зачуваме овие животни за идните генерации.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 21 минута

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 7 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 9 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 18 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 18 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 24 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

НАЈЧИТАНИ