Следете не

Технологија

6-те најчесто поставувани прашања на Гугл и што кажуваат тие за нас

Avatar

Објавено пред

на

Гугл е одличен извор на информации што ни помага да ги добиеме одговорите на нашите прашања со неверојатна брзина. Но според нашите навики за пребарување, изгледа дека понекогаш премногу се потпираме на Гугл. Размислете, за што најчесто го користите пребарувачот? Дали одговорите што ги добивате навистина вредат?

Светот е полн со безброј извори што ни помагаат да одговориме на нашите прашања. Но кога станува збор за некои од најважните, речиси сите ги бараат на едно место – Гугл. И додека Гугл е навистина ефективен во одговарањето на овие прашања, сепак може да биде и штетен. Во продолжение погледнете кои се едни од најчесто поставуваните прашања и што тоа значи.

1. Како која славна личност изгледам?

  • Пребарување: 14.800 пати месечно

Иако навидум ова прашање е од забава, тоа покажува колку всушност ни влијае споредбата. Сите знаеме дека социјалните мрежи се како создадени за споредување и се место каде што повеќето ги објавуваат само најдобрите моменти од својот живот, наместо реалноста. Последното нешто што ни е потребно е уште повеќе да се споредуваме со оние со кои не сме поврзани на социјалните мрежи. Уште полошо е што се споредуваме со луѓе кои работат во индустрија опседната со физичкиот изглед. Важно е да имате на ум дека познатите личности изгледаат многу поразлично во реалниот живот отколку на црвениот тепих. Прифатете ја вашата уникатност и бидете свои наместо да се споредувате со личноста која мислите дека треба да бидете.

2. Зошто се венчав?

  • Пребарување: 49.000 пати месечно

Со порастот на стапката на развод, станува јасно дека институцијата брак полека се распаѓа. Иако секој има различно мислење за тоа дали овој распад е добро или лошо нешто, не треба да се советувате со Гугл за тоа зошто сте се одлучиле за брак. Наместо да читате на некој веб-сајт зошто треба да го цените партнерот или зошто треба да се откажете од бракот, подобро е да го поминете времето во разговор со вашиот партнер. Бидете искрени за тоа каде се наоѓате во врската и најдете заедничко решение на кој било проблем.

 

3. Кој ме „отследи“ на Инстаграм?

  • Пребарување: 74.000 пати месечно

Сигурно имате забележано колкава важност им се придава на Инстаграм профилите. Одамна беа деновите кога луѓето следеа сè и секого. Денес сите внимателно одбираат кого ќе следат со цел да покажат некаков статус на позната личност. Ако премногу се грижите зошто бројот на вашите следбеници на Инстаграм се намалил преку ноќ, потребно е да размислите за вашите самодоверба и самопочит.

4. Како до онлајн заработка?

  • Пребарување: 135.000 пати месечно

Ако поразговарате со некој поискусен, ќе ви стане јасно дека онлајн заработката не е толку едноставна. Не само што е потребна упорност и труд за да добиете следбеници или читатели, потребни се и пари за да направите пари. Потребно е да престанете да верувате дека Интернетот е одличен начин за брзо збогатување. Разберете дека секој којшто го рекламира неговиот онлајн курс, семинар или книга дизајнирани со цел да ви помогнат во онлајн заработката, го прават ова како примарна тактика за да привлечат богатство. Покрај тоа тие плаќаат многу пари за рекламата да стигне кон вас. Оние кои веќе го стекнале богатството имаат многу поважни работи за правење.

5. Како да ослабам брзо?

  • Пребарување: 301.000 пати месечно

На прв поглед ова прашање изгледа со добра намера бидејќи е одлично да видите дека голем број од нас се обидуваат да водат здрав живот и да го подобрат своето здравје. Но, загрижувачки е зборот „брзо.“ Живееме во свет каде што сакаме многу брзи резултати, или воопшто не се обидуваме во нешто. Долгорочните решенија постојат, но речиси никој нема доверба во својата способност да се посвети на што било. Поради ова сите бараат начин да го „измамат“ системот. Ако слабеењето или имањето мускули ви е навистина важно, фокусирајте се на она што треба да го правите за да останете мотивирани наместо да се откажете бидејќи нема брзо решение.

6. Каков било совет за здравјето

  • Пребарување: Непознат број, но навидум бесконечен

Нема некој што не го направил ова. Почнувате да пребарувате на Гугл за вашата настинка и неколку минути подоцна сте убедени дека сте сериозно болни. Иако има одлични статии и медицински информации на Интернет, постојат и многу лаги кои не се поддржани од ништо. Што и да прочитате на Интернет, не сфаќајте го премногу сериозно додека не се консултирате со вашиот лекар. Тој сигурно знае подобро што е проблемот и како можете да си помогнете.

Магазин

Новите ажурирања на Chrome ќе бидат објавени наскоро на секои четири недели

Avatar

Објавено пред

на

Google Chrome обично добива нови одлични одлики на секои шест недели, без разлика дали се работи за безбедност, стабилност или ажурирање на брзината. Тоа ќе се смени во наредниот период, а Google најави планови за забрзување на процесот, па затоа ќе објавува нови надградби на секои четири недели.

Започнувајќи со верзијата Chrome 94 во третиот квартал од оваа година, Google ќе преземе уште поагресивен пристап кон објавување на нови функции. Ова ќе значи дека корисниците можат да очекуваат нивното искуство со пребарување на Интернет да остане свеж и постојано да се развива.

Покрај тоа што се фокусира на објавување на големи надградби на секои четири недели, Google исто така истакнува дека помалите надградби, со фокус на безбедноста, ќе бидат објавувани на секои две недели. Google исто така ќе понуди неколку стабилни најави за Chrome OS, но ќе ги објави плановите за ова подоцна.

Пред да се имплементира овој билтен, Google ќе продолжи да се држи до моменталниот циклус на објавување на ажурирања на секои шест недели, заклучувајќи со верзијата Chrome 93 што се очекува кон крајот на август. После тоа, можевме да го видиме Chrome 94 на 21 август.

Гугл истакнува дека планот на компанијата да објавува ажурирања на секои четири недели може да се промени во следните неколку месеци. Но, ако сè оди добро, корисниците можат да очекуваат подобри надградби во иднина.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google воведува комплетно нова опција

Avatar

Објавено пред

на

Минатата недела Google ја претстави првата верзија на оперативниот систем Android 12, наменета за програмерите, чија прва бета верзија се очекува во текот на август.

Меѓу информациите што овие денови можеа да се слушнат за него е и онаа што се однесува на новиот начин на испраќање на СМС пораки во рамките на тој мобилен софтвер.

Станува збор за „планирано испраќање пораки“, нова опција што ќе им се најде на сите оние кои имаат потреба да им пишуваат на пријатели или роднини кои живеат во други временски зони, пишува порталот „Tek kranc“.

Опцијата ќе биде лесна за употреба, бидејќи корисникот ќе може или да ја испрати писмената порака, или веднаш или да ја испрати опцијата за поставување и да постави време кога тој сака да биде испратена.

Прочитај повеќе...

Магазин

Непознат телефон на Realme се појави на 3D рендери

Avatar

Објавено пред

на

Иако Realme GT во моментов е во центарот на вниманието, кинеската компанија Realme има и други телефони во подготовка. Еден од нив неодамна се појави на 3D рендери објавени од @OnLeaks, и се чини дека станува збор за достапен телефонски модел чие име засега не е познато.

Телефонот има пресек на предната страна, додека сензорот за отпечатоци е на задната страна и ова се јасни знаци дека не станува збор за премиум телефон, а можеби дури и за модел од средна класа. Телефонот има 3,5 мм приклучок и слот за картичка microSD.

На задната страна има три камери, иако едната може да биде само сензор. Овој телефон се чини дека не е дел од серијата Realme 8, која претходно беше предложена со систем на квадратна камера.

Телефонот од рендерот би можел да биде нов модел од серијата C, но тоа се само претпоставки во моментот.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес [6 март] сабота

ОВЕН Ве очекуваат нови работни обврски кои ќе мора да ги завршите во краток рок. Важна е добрата организација. Емотивно...

СветПред 9 часа

Откриено колку можат честиците од Коронавирусот да преживеат

Група руски научници, предводени од водечкиот истражувач на Институтот за истражување „Гамалеја“, Владимир Гушин, испитале колку честички од коронавирус можат...

МакедонијаПред 13 часа

Новите случаи на Ковид-19 растат, денес од вкупно 3519 тестови – регистрирани се 843 новозаболени, додека починале 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.519 тестирања, а...

СпортПред 13 часа

(ФОТО) Официјално започнат мега фудбалскиот стадион во Штип, кој ќе биде спремен за сите меѓународни натпревари

Фудбалската федерација на Македонија преку #hattrick програмата на УЕФА во соработка со општина Штип и Фудбалски клуб Брегалница / Football...

АвтомобилиПред 17 часа

Како автомобил добива 0 ѕвезди на тест?

Тест за судир во кој автомобилот не доби позитивен рејтинг, како што е Suzuki Maruti S-Presso, доби нула ѕвезди затоа...

МагазинПред 17 часа

Новите ажурирања на Chrome ќе бидат објавени наскоро на секои четири недели

Google Chrome обично добива нови одлични одлики на секои шест недели, без разлика дали се работи за безбедност, стабилност или...

СветПред 17 часа

Повик за СЗО да започне нова истрага за потеклото на вирусот

ENЕНЕВА – Група од 26 експерти испратија отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО) во кое бараат нова истрага за...

МагазинПред 17 часа

Google воведува комплетно нова опција

Минатата недела Google ја претстави првата верзија на оперативниот систем Android 12, наменета за програмерите, чија прва бета верзија се...

ЗанимливостиПред 17 часа

Netflix воведе опција „Fast Laughs“ која е конкурент на TikTok

Netflix лансираше нова опција во мобилната верзија, која им дава можност на претплатниците да се смеат без да мора да...

АвтомобилиПред 17 часа

Електричен караван за авантура: Porsche Taycan Cross Turismo

Porsche мисли на сè, па за своите клиенти на кои им треба повеќе простор во автомобилот и со кои повремено...

НАЈЧИТАНИ