Следете не

Технологија

6-те најчесто поставувани прашања на Гугл и што кажуваат тие за нас

Објавено пред

на

Гугл е одличен извор на информации што ни помага да ги добиеме одговорите на нашите прашања со неверојатна брзина. Но според нашите навики за пребарување, изгледа дека понекогаш премногу се потпираме на Гугл. Размислете, за што најчесто го користите пребарувачот? Дали одговорите што ги добивате навистина вредат?

Светот е полн со безброј извори што ни помагаат да одговориме на нашите прашања. Но кога станува збор за некои од најважните, речиси сите ги бараат на едно место – Гугл. И додека Гугл е навистина ефективен во одговарањето на овие прашања, сепак може да биде и штетен. Во продолжение погледнете кои се едни од најчесто поставуваните прашања и што тоа значи.

1. Како која славна личност изгледам?

  • Пребарување: 14.800 пати месечно

Иако навидум ова прашање е од забава, тоа покажува колку всушност ни влијае споредбата. Сите знаеме дека социјалните мрежи се како создадени за споредување и се место каде што повеќето ги објавуваат само најдобрите моменти од својот живот, наместо реалноста. Последното нешто што ни е потребно е уште повеќе да се споредуваме со оние со кои не сме поврзани на социјалните мрежи. Уште полошо е што се споредуваме со луѓе кои работат во индустрија опседната со физичкиот изглед. Важно е да имате на ум дека познатите личности изгледаат многу поразлично во реалниот живот отколку на црвениот тепих. Прифатете ја вашата уникатност и бидете свои наместо да се споредувате со личноста која мислите дека треба да бидете.

2. Зошто се венчав?

  • Пребарување: 49.000 пати месечно

Со порастот на стапката на развод, станува јасно дека институцијата брак полека се распаѓа. Иако секој има различно мислење за тоа дали овој распад е добро или лошо нешто, не треба да се советувате со Гугл за тоа зошто сте се одлучиле за брак. Наместо да читате на некој веб-сајт зошто треба да го цените партнерот или зошто треба да се откажете од бракот, подобро е да го поминете времето во разговор со вашиот партнер. Бидете искрени за тоа каде се наоѓате во врската и најдете заедничко решение на кој било проблем.

 

3. Кој ме „отследи“ на Инстаграм?

  • Пребарување: 74.000 пати месечно

Сигурно имате забележано колкава важност им се придава на Инстаграм профилите. Одамна беа деновите кога луѓето следеа сè и секого. Денес сите внимателно одбираат кого ќе следат со цел да покажат некаков статус на позната личност. Ако премногу се грижите зошто бројот на вашите следбеници на Инстаграм се намалил преку ноќ, потребно е да размислите за вашите самодоверба и самопочит.

4. Како до онлајн заработка?

  • Пребарување: 135.000 пати месечно

Ако поразговарате со некој поискусен, ќе ви стане јасно дека онлајн заработката не е толку едноставна. Не само што е потребна упорност и труд за да добиете следбеници или читатели, потребни се и пари за да направите пари. Потребно е да престанете да верувате дека Интернетот е одличен начин за брзо збогатување. Разберете дека секој којшто го рекламира неговиот онлајн курс, семинар или книга дизајнирани со цел да ви помогнат во онлајн заработката, го прават ова како примарна тактика за да привлечат богатство. Покрај тоа тие плаќаат многу пари за рекламата да стигне кон вас. Оние кои веќе го стекнале богатството имаат многу поважни работи за правење.

5. Како да ослабам брзо?

  • Пребарување: 301.000 пати месечно

На прв поглед ова прашање изгледа со добра намера бидејќи е одлично да видите дека голем број од нас се обидуваат да водат здрав живот и да го подобрат своето здравје. Но, загрижувачки е зборот „брзо.“ Живееме во свет каде што сакаме многу брзи резултати, или воопшто не се обидуваме во нешто. Долгорочните решенија постојат, но речиси никој нема доверба во својата способност да се посвети на што било. Поради ова сите бараат начин да го „измамат“ системот. Ако слабеењето или имањето мускули ви е навистина важно, фокусирајте се на она што треба да го правите за да останете мотивирани наместо да се откажете бидејќи нема брзо решение.

6. Каков било совет за здравјето

  • Пребарување: Непознат број, но навидум бесконечен

Нема некој што не го направил ова. Почнувате да пребарувате на Гугл за вашата настинка и неколку минути подоцна сте убедени дека сте сериозно болни. Иако има одлични статии и медицински информации на Интернет, постојат и многу лаги кои не се поддржани од ништо. Што и да прочитате на Интернет, не сфаќајте го премногу сериозно додека не се консултирате со вашиот лекар. Тој сигурно знае подобро што е проблемот и како можете да си помогнете.

Магазин

Направете сами! Медна инфузија за заштита од настинка и грип!

Објавено пред

на

Дали сакате да ја дочекате оваа зима подготвени и да се заштитите себе си и вашите најблиски од непријатни болки во грлото, настинки и грип? Го имаме вистинскиот рецепт за вас…

Комбинацијата од лук, ѓумбир и мед долго време се користи во народната медицина како природно помагало за инфекции на респираторниот систем. Благодарение на фината сладост и густина на медот, повеќе ќе уживате во вкусот на оваа здрава смеса отколку ако земете, да речеме, тинктура, иако е исто така многу ефикасна.

Медната инфузија може да се зема со лажица секогаш кога ќе почувствувате дека грлото ви гори или почнува да ве кашла, но можете да ја земате и превентивно. Можете да го додадете и во топол чај, кој брзо ќе се претвори во супер здрав зимски имунолошки напиток.

Покрај тоа што е природно слатка, оваа мешавина од мед и билки е и зачинета благодарение на ѓумбирот и малку интензивен по вкус благодарение на лукот. Медитеранските зачини, рузмаринот и мајчината душица, во голема мера придонесуваат за неговата посебна арома, но и за неговите отровни својства.

Рецепт за инфузија на мед

Состојки:

  • парче ѓумбир (долго 2,5 см)
  • 4 мали чешниња лук
  • По 2 гранчиња свеж рузмарин и мајчина душица (ако не можете да најдете, користете суви билки)
  • 220 гр суров мед

Подготовка:

Ренданиот ѓумбир и лукот ставете ги во чиста тегла со средна големина и додајте ги гранчињата рузмарин и мајчина душица – по потреба пресечете ги гранчињата на половина за да одговараат на теглата. Потоа полиете со мед, покријте и оставете да отстои една или две недели, по можност некаде во близина на сончев прозорец. Колку подолго ја оставате инфузијата да отстои, толку поинтензивни ќе бидат вкусовите и аромите. Секој ден вртете ја теглата малку за медот подобро да навлезе во растенијата. Потоа процедете и вашата мед инфузија е подготвена. Чувајте го на темно место добро покриено. Најдобро е да го искористите во рок од една година, пишува алтернатива за вас.

На ист начин, можете да подготвите инфузии од мед од други билки, на пример од камилица, лаванда и слично. Со овој природен препарат не само што можете да го заштитите вашето здравје, туку можете и да го завиткате како подарок и со него да ги изненадите вашите драги пријатели.

/informer

Прочитај повеќе...

Магазин

Google фатен во лажно рекламирање

Објавено пред

на

Google и iHeartMedia, најголемиот оператор на радио станици во САД, се обвинети за лажно рекламирање на телефонот Pixel 4. Федералната трговска комисија и четири американски држави објавија дека радио-домаќините во сопственост на iHeartMedia објавиле повеќе од 29.000 погрешни реклами во 2019 и 2020 година, промовирајќи производи што никогаш не ги користеле. На овој начин тие покажаа непочитување на правилата за вистинито рекламирање. Споменатите фирми се спогодиле со судот, кој предложил да платат казна во износ од 9,4 милиони долари.

Ова изгледа многу чудно на прв поглед, бидејќи повеќето реклами може да се подигнат под истото обвинение. Но, овде не е спорно она што се рекламирало, туку начинот на кој тоа е направено. Имено, водителките на радио станиците зборуваа за своите „сопствени искуства“ со телефоните Pixel 4, каде никогаш не ги држеле во раце. Во прашање беа речениците како: „Снимав фотографии со студиски квалитет…“, „Google Assistant, кој може да извршува повеќе задачи истовремено, многу ми помогна во работата…“ кои едноставно не можеа да бидат вистински.

Доколку овие рекламни пораки беа формулирани поинаку и ако не се користеше првото лице, казната ќе беше избегната. Објаснувањето на обвинителството беше дека луѓето многу повеќе им веруваат на искуствата од прва рака. Радио слушателите очекуваа од водителките да бидат искрени и транспарентни кога рекламираат производи, да не ги доведуваат во заблуда со лажни информации.

Од Google одговорија дека се подготвени да ги преформулираат рекламите и дека ова предупредување го сфаќаат многу сериозно. Како дел од договорот, Google и iHeartMedia повеќе нема да смеат да објавуваат „лични искуства“ кои никогаш не се случиле. Дополнително, постигнатиот договор подлежи на јавен преглед од 30 дена, по што комисијата ќе гласа дали казната ќе остане иста, или евентуално ќе биде намалена.

Извор: ArsTechnica

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да ja исчистите кеш меморијата на телефон Samsung

Објавено пред

на

Извор: Samsung

За да го исчистите кешот на апликацијата, одете во Settings > Apps, допрете апликација, допрете „Storage“ и допрете „Clear Cache“.

Некои проблеми со телефонот може да се решат со едноставно чистење на кешот

За да го исчистите кешот на прелистувачот, стартувајте ја Интернет апликацијата Samsung Internet, одете до поставките и избришете ги податоците од прелистувањето, проверувајќи дали е означено „Cached images and files“.

Бришењето на кешот на телефонот Samsung може да помогне да се решат различни проблеми со апликациите и да се подобрат севкупните перформанси на вашиот телефон. Во ова упатство, ќе ви покажеме како да го исчистите кешот на апликацијата Android и прелистувачот. Кога ќе го исчистите кешот на апликација или прелистувач, не ги губите вашите поставки, датотеки или информации за најавување. Вашиот телефон ги отстранува само привремените датотеки создадени од вашите апликации.

Чистењето на кешот е најдобриот начин за решавање на многу проблеми во вашите апликации. Тоа е како да ја ресетирате апликацијата без да изгубите важни податоци.

За да го исчистите кешот на апликацијата, стартувајте ги Поставките на вашиот телефон Samsung Galaxy. Потоа скролувајте надолу и изберете „Apps“. Изберете ја апликацијата чија кеш сакате да ја исчистите. На страницата со апликација, допрете „Storage“. Во долниот десен агол на екранот „Storage“, допрете „Clear Cache“ за да ги отстраните датотеките од кешот на избраната апликација.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за среда (7 декември)

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Кичево7 часа

Кичевски магацинско-дистрибутивен центар за прехрамбени производи има потреба од двајца Комерцијалисти за град Кичево

Магацинско-дистрибутивниот центар за прехрамбени производи „УНИОН ЕМ ЕМ“ од Кичево, како увозник и застапник за брендовите на „GOLD,WALTZ, SALBOS, COCOLINE,...

Lifestyle16 часа

Истражувањето открива: Како одложувањето на алармот влијае на нас?

Според новото истражување на Универзитетот Нотр Дам во Индијана, 57 отсто од возрасните обично сакаат да дремнат откако ќе се...

Lifestyle16 часа

Експерти: Луѓе кои никогаш не треба да пијат кафе

Кафето е одличен начин да добиете дополнителна енергија наутро или да го победите заморот среде работниот ден, а бројни студии...

Lifestyle16 часа

Дали навистина треба да ја миете косата двапати?

Дали вашата коса брзо се мрсни, само ден или два по миењето? Ако е така, веројатно ја миете косата често,...

Магазин16 часа

За да ги одржувате подолго свежи: Четири начини како да ги зачувате бананите

Ефективни трикови Сите знаеме дека бананите доаѓаат од тропските предели, па не е ни чудо што тие не можат да...

Lifestyle16 часа

„Форбс“ ги избра петте најпотценети градови на Балканот, меѓу кои и еден македонски на листата ВИДЕО

Реномираниот магазин Форбс објави листа на „најпотценети“ балкански градови, а на листата се најде и еден македонски град. Охрид Ако...

Автомобили16 часа

Honda започнува со производство на автомобили на водород во САД до 2024 година

Honda во производствениот процес вклучи автомобили со водородни горивни ќелии, а засега само во САД. Производителот на автомобили откри дека...

Временска прогноза17 часа

Променливо облачно време, за викендов нови врнежи од дожд

Територијата на Македонија се наоѓа под влијание на јужно струење на висина, и истото условува НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ температури на воздухот. Времето...

На денешен ден18 часа

6 декември – На денешен ден

1988.- Починал Рој Орбисон (Рој), една од најголемите ѕвезди на американската поп и кантри музика, автор на хитовите „Only the...

НАЈЧИТАНИ