Следете не

Технологија

6 работи што треба да ги знаете за новите правила воведени од WhatsApp

Објавено пред

на

Соочен со големо напуштање од страна на корисниците, кои масовно преминуваат на конкурентските платформи „Signal“ и „Telegram“, WhatsApp кон крајот на минатата недела објави дека ќе го одложи почетокот на спроведувањето на новите правила за приватноста на податоците на корисниците.

Така, најпопуларната апликација за испраќање кратки пораки во светот, која е во сопственост на компанијата Facebook, го одложи почетокот на примената на новите правила и ги остави корисниците до 15 мај да размислат дали ќе ги прифатат.

Во објава на својот корпоративен блог, WhatsApp објави текст во кој ја објасни неговата нова политика за приватност. Еве неколку клучни точки:

„Премногу конфузија“

WhatsApp наведува дека последните денови кружат премногу дезинформации меѓу корисниците во врска со нивната нова политика за приватност.

WhatsApp не ги гаси корисничките сметки на 8-ми февруари.

Со новата одлука, WhatsApp го премести датумот на почеток на примената на новите правила, што значи дека ниту една корисничка сметка нема да биде прекината или избришана на 8 февруари.
– Постепено ќе ги потсетуваме луѓето дека треба да одлучат дали ќе ги прифатат новите правила, пред новите деловни опции да станат достапни на 15 мај.

„Нема да ги читаме вашите разговори“

Преписката на корисникот ќе остане заштитена со „енкрипција од крај до крај“, како и претходно.
– Ова значи дека ние секогаш ќе ги штитиме личните преписки помеѓу вас и вашите соговорници („од крај до крај“), така што ниту WhatsApp ниту Facebook нема да можат да ги гледаат вашите приватни пораки – наведува WhatsApp на блогот.

WhatsApp не ја гледа вашата локација

Новата политика за приватност не значи дека WhatsApp ќе може да ја види локацијата на корисникот што ја споделил со своите контакти.

WhatsApp не споделува контакти со Фејсбук

WhatsApp потенцира дека тие не ги споделуваат контактите на корисниците со Facebook, односно дека новите правила на кој било начин не ги прошируваат можностите за споделување податоци со таа социјална мрежа.
– Кога се согласувате со новите правила, WhatsApp пристапува само до телефонските броеви од вашиот телефонски именик за да ви овозможи брзо и сигурно испраќање пораки. Ние не ги споделуваме вашите контакти со други апликации на Фејсбук – пренесува Gadgets Now.

Бизнис преку WhatsApp и Facebook

Во образложението за процесот на интегрирање на деловните сметки во WhatsApp и Facebook, компанијата наведува: „На Фејсбук ќе видите реклами на кои ќе има копче WhatsApp, преку кои ќе можете директно да контактирате со огласувачот преку WhatsApp, доколку апликацијата ја имате инсталирано на вашиот телефон“.
Фејсбук ќе може да ја користи интеракцијата за да ги персонализира рекламите што ви се прикажуваат на профилот на вашата социјална мрежа.

 

 

Социјални мрежи

Фејсбук „Messenger“ добива нови теми и повеќе подобрувања

Објавено пред

на

Фејсбук објави нови функции кои доаѓаат за Месинџер, преку најновата надградба. Додадени се нови теми во разговорите, воведени се подобрувања на Facebook Pay и додадена е опција за брзо реагирање на медиумските датотеки во разговорот.

Три нови теми вклучуваат налепници Оливија Родриго, тема за Светскиот ден на океаните и темата Ф9 – Брзи и бесни 9.

Facebook Pay добива подобрувања што го прават плаќањето полесно и побезбедно, особено за оние кои добиваат плаќања од клиенти и непознати корисници. Корисниците сега имаат можност да користат QR-кодови и врски за плаќање.

Опцијата за полесно одговарање на мултимедијални пораки има лента за брз одговор на дното на фотографијата и ќе им биде позната на оние кои користат функции на „приказна“ на различни платформи.

Нови промени доаѓаат во апликациите Messenger и Facebook за Android и iOS.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Pixel Fold се очекува кон крајот на оваа година или почетокот на следната година

Објавено пред

на

Претходните гласини сугерираат дека Pixel Fold, телефонот на Google со флексибилен екран, ќе биде претставен заедно со Pixel 6, што се очекува во текот на октомври. Сепак, во новиот извештај на The Elec сега се споменува дека Pixel Fold може да не биде објавен пред годинешната празнична сезона, па дури може да биде преместен во почетокот на следната година.

Samsung Display ќе обезбеди флексибилни панели за Pixel Fold, а масовното производство на овие екрани ќе започне во октомври, што значи дека тие нема да бидат достапни на Google пред сезоната на празници на крајот на годината.

Кога станува збор за спецификациите, гласините споменуваат дека Pixel Fold ќе има внатрешен OLED дисплеј, со големина од 7,6 инчи, сличен на моделот Galaxy Z Fold 2. За жал, други детали за телефонот не се познати, и сигурно е дека тој ќе доаѓа со софтвер Андроид 12 и може да биде напојуван од Google’s Whitechapel SoC.

Прочитај повеќе...

Технологија

Најновите истражувања говорат дека популарните „Ryzen“ процесори веќе ги користат 30% од „Steam“ играчите

Објавено пред

на

Според анализата на Steve Hardware Survey на Valve, процесорите AMD сега имаат 30% удел на пазарот на Steam платформата. Ова е највисоко ниво на удел на пазарот што AMD го имаше од објавувањето на Ryzen во 2017 година и е јасен знак дека AMD го зголеми уделот на пазарот меѓу гејмерите.

Во текот на мај 2018 година, уделот на пазарот на процесори на AMD во истражувањето на Steam беше на 15,98%. Покрај тоа, уделот на пазарот на Windows 10 на Steam скокна од 53,10% на 96,16%. Ова значи дека Виндоус 10 сега е доминантен оперативен систем за игри.

Кога станува збор за графичките картички, AMD забележа благ пораст од 14,89% во мај 2018 година на 16,18% во јуни годинава. Уделот на пазарот на Nvidian остана константен над 75 проценти, што укажува на доминација на компанијата на денешниот пазар на графички картички за игри.

Се разбира, треба да се напомене дека резултатите од истражувањето на хардверот Valve Steam вклучуваат системи што се користат во моментов на Steam платформата. Ова ги вклучува и постарите и поновите системи, што значи дека поновите системи користат AMD процесори, што е голема работа за компанијата.

И покрај тоа што не е најдобра мерка за удел на пазарот, Анкетата за хардвер на пареа е одлична алатка за прикажување на тековните хардверски трендови во полето за игри.

ФОТО: Pixabay / anirudhlv
Извор: Overclock3d.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (14 јуни) понеделник

ОВЕН Може да очекувате полека, чекор по чекор, успех на деловно поле. Може да се надевате на средба со личноста...

Временска прогнозаПред 13 часа

Вонредни метео вести: Од север доаѓа студен фронт и дожд, ова се деталите..

Во следните часови од север кон нашата територија ќе се спушта студен фронт кој ќе услови зголемување на облачноста и...

СпортПред 15 часа

(ФОТО) Кичевчани дел од Македонската фаланга која ќе ја бодри нашата репрезентација против Австрија!

Неколку илјади Македонци пристигнуваат во главниот град на Романија, развиорени македонски знамиња, ечи песна, а тука се и нашите кичевчани,...

СкопјеПред 18 часа

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 1 ден

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

НАЈЧИТАНИ