Следете не

Кичево

7 деца од Кичево ќе учествуваат на детскиот фестивал „Мелодија“

Avatar

Објавено пред

на

Денес-недела или во сабота на 30.11.2019 во 18:00 часот во НУ „Кочо Рацин“ – Кичево за прв пат ќе се одржи детскиот фестивал „Мелодија“

Сосема мотивирани и со позитивна енергија дечињата кои се пријавија на аудицијата ги снимија своите првенчиња и ќе настапат на големата сцена пред публиката.

Заеднички со наше медиумско покровителство, заедно со главните организатори проф. Кристина Цветаноска, Христијан Тришоски и Христијан Ѓорѓиевски, како и пријателите кои го помогнаа овој настан Ве повикуваме да бидете дел на овој фестивал и да им дадеме безрезервна поддршка на овие 7 млади кичевчанчиња кои несомнено еден ден ќе ги гледаме пред малите екрани.

Ова се дечињата кои ќе учествуваат, нивните нови композиции и програмата на вечерта:

1.Ристески Антонио: Пејте сите со мене
2.Папазоска Симона: Роденден
3.Стојкоски Софија: Принцеза
4.Матеска Марија: Нова година
5.Атанасовска Миа:Мамо најдрага
6.Лазареска Михаела : Симпатија
7.Мила Стајиќ:Зајко
8.Волчевска Даниела:Лажни другари
9.Јосифоска Гордана:Да бидеме сложни
10.Ѓореска Анастасија:Божиќ
11.Трпеска Миа: Принцеза

Гости: предшколска група од
„Олга Мицеска“ – Кичево

12.Огненоски Андреј: Букет од Божји дарови
13.Спасеноска Сара:Часовник
14.Ристески Виктор:Другар
15.Ѓореска Јована:Славна манекенка
16.Богески Симеон:Ана банана

Повелете, влезот е слободен! 🙂

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Кичево

Утре времен прекин на водоснабдување во овие кичевски улици и населби

Avatar

Објавено пред

на

JП Комуналец- Кичево ги известува корисниците на вода за пиење дека утре на 14.08.2020 година петок од 08:00-14:00 часот, ќе има прекини на водата за пиење, во овие населби и улици:

ул. „Булевар Oслободување“ (од обиколницата на автопатот Охрид-Скопје до обиколницата кај бензинската пумпа „Пучко Петрол“, улицата „11 cептември“, улицата „4 јули“, улицата „11 декември“).

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичевчанец бил нападнат од куче-скитник и се здобил со повреди

Avatar

Објавено пред

на

На 12.08 2020 година, Н.А. (39) од Кичево, во полициската станица пријави дека истиот ден, на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил нападнат од куче скитник. Притоа, тој се здобил со повреди на левата рака, констатирани и санирани во Општата болница во Кичево

Извор: СВР Охрид / ОВР Кичево

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

ТППЕ Кичево спречи поголем пожар во с.Туин кичевско, моменталната штета се проценува 10 хектари

Avatar

Објавено пред

на

На 02.08.2020 во 11:45 часот во Полициско одделение Осломеј било пријавено дека во атар на с.Туин, кичевско настанал пожар во кој биле опожарени околу 10 хектари ливади и ниска стеблеста шума.

Пожарот е изгаснат од противпожарна единица од Кичево.

Извор: МВР / СВР Охрид

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 46 минути

Пороен дожд и грмежи скоро секаде во пладневните часови

Од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во...

ХороскопПред 3 часа

Дневен Хороскоп (15.08) сабота

ОВЕН Ве очекуваат некои деловни промени кои на почеток нема да ви се допаднат. Ново познанство е пред вас кое...

МакедонијаПред 11 час

8 новозаболени од Кичево, вкупно 160 денес на државно ниво

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38 -Тетово...

КултураПред 13 часа

Денес започнуваат Богородичните пости, еве што не треба да се јаде за време на постите

„За разлика од она што повеќето мислат и чувствуваат, периодот на духовната напрегнатост, Богородичниот пост, е време на радост, затоа...

МакедонијаПред 14 часа

Сообраќај во прекин на регионалниот пат с.Галичник – Маврово поради изведување градежни работи, детали..

ЈП Македонија Пат подружница Скопје почнувајќи од 14.08.2020 год.ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 с.Галичник – Маврово. Асфалтирањето...

СветПред 14 часа

Рекордни 282 новозаразени лица во Австрија

Во Австрија во последните 24 часа евидентиран е нов рекорден број новозаразени со коронавирус, кој сега достигна дури 282. Од...

СветПред 15 часа

На фрлените маски им се потребни до 450 години за да се распаднат

За еднократна употреба лична заштитна опрема (ППЕ) значително придонесува за веќе сериозната криза со загадување на пластика, предупредуваат експертите. Се...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден (14.08)

Историски настани (14 август) 1248 год. Започна изградбата на катедралата во Келн. 1385 год. Со победата на битката кај Алjубарота,...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (14.08) петок

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 1 ден

Утре времен прекин на водоснабдување во овие кичевски улици и населби

JП Комуналец- Кичево ги известува корисниците на вода за пиење дека утре на 14.08.2020 година петок од 08:00-14:00 часот, ќе...

НАЈЧИТАНИ