Следете не

Без категорија

7 совети за правилно замрзнување на храната кои ќе ви користат во иднина..

Објавено пред

на

Замрзнувањето на намирниците може да ни заштеди многу драгоцено време, пари и енергија, но и да не поштеди од залудно фрлање на храна. За да го сочувате максималниот квалитет и вкус на намирниците, следете ги овие 7 совети за правилно замрзнување на храната.

Во продолжение ви претставуваме неколку корисни совети за правилен начин на замрзнување на храната.

ИЗБЕРЕТЕ СООДВЕТНА И НЕОШТЕТЕНА АМБАЛАЖА ЗА ЗАМРЗНУВАЊЕ

Користете кеси, тегли или пластични амбалажи кои се посебно означени дека се соодветни за замрзнување на храна. Ако кесичките и пластичните садови во кои планирате да ја замрзнете храната се отштетни, немојте да ги користите. Истите нема да ја обезбедат потребната заштита.

ЗАПИШЕТЕ ШТО ИМА ВО КЕСИЧКАТА И НА КОЈ ДЕН СТЕ ЈА ЗАМРЗНАЛЕ ХРАНАТА

Секогаш запишувајте што има во кесичката во која сте ставиле храна за замрзнување. Ќе бидете изненадени колку слично изгледаат многу чорби, супи и сосови кога ќе ги замрзнете. Затоа изберете ќеси за замрзнување, на кои има место означено за таа цел. Или земете самолеплива хартија, залепете ја и со фломастер запишете што има во кесичката.

Истовремено, следете ги инструкциите на секој тип на храна за временските ограничувања за нивно складирање во замрзнувач. На пример, некои намирници може да се замрзнуваат 3 месеци, а некои 6. Доколку храната ја чувате подолго од препорачаниот временски рок, истата ќе биде со многу помал квалитет. Затоа, на кесичката запишете го и денот на замрзнување на храната.

ПРАВИЛНО ОРГАНИЗИРАЈТЕ ГО ПРОСТОРОТ ВО ЗАМРЗНУВАЧОТ

Секогаш чувајте ги поголемите предмети во задниот дел на замрзнувачот. Помалите предмети ставете ги пред нив за секогаш да имате јасен преглед на намирниците во него.

Никогаш не го преполнувајте фрижидерот. Секогаш оставајте малку слободен простор за да може воздухот слободно да циркулира.

Кога сме кај организацијата, можете да си направите листа со намирниците кои ги имате во вашиот фрижидер и да ја залепите на неговата вратата. Тоа навистина може да ви го олесни животот.

ЗАМРЗНУВАЈТЕ НАМИРНИЦИ СО ДОБАР КВАЛИТЕТ

Секогаш користете намирници со добар квалитет. Храната со лош квалитет после замрзнувањето може да изгуби повеќе хранливи состојки.

ПРИ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ТЕЧНА ХРАНА ОСТАВЕТЕ МАЛКУ ПРОСТОР ВО АМБАЛАЖАТА

Кога замрзнувате течна храна секогаш оставајте малку празен простор во амбалажата. Тоа е важно затоа што течностите при мрзнење се шират и го зголемуваат својот волумен. Ако нема доволно место може да дојде до пукање на амбалажата.

НЕМОЈТЕ ДА ЗАМРЗНУВАТЕ ТОПЛА ХРАНА

Никогаш не замрзнувајте топла храна. Почекајте да се излади на собна температура, па потоа ставете ја во вашиот замрзнувач. На тој начин ќе за зачувате правилната работа на замрзнувачот и ќе го продолжите неговиот работен век.

ЕДНАШ ОДМРЗНАТАТА ХРАНА НЕМОЈТЕ ДА ЈА ЗАМРЗНУВАТЕ ПОВТОРНО

Можеби веќе знаете, дека еднаш одмрзнатата храна не треба да се замрзнува повторно.

Се надеваме дека овие 7 совети за правилно замрзнување на храната ќе ви бидат од голема корист и ќе ги подобрат вашите кулинарски вештини.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 21 минута

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 15 часа

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 20 часа

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

СветПред 23 часа

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење. На...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп, последен за месец јули – (31.07)

ОВЕН Имате впечаток дека околностите се против вас и најверојатно сте во право. Држете се настрана и не залетувајте се...

МакедонијаПред 2 дена

Ковид-19 денешен биланс, вкупно 74 нови случаи, 5 нови од Кичево, по градови сликата на регистрирани е следна

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 16, Тетово...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (30 јули)

1419 година – Хусите, следбеници на егзекутираниот чешки религиозен реформатор Јан Хус, испровоцирани фрлајќи камења кон нивната поворка, упаднаа во...

КичевоПред 2 дена

„Соседската патрола“ на СВР Охрид вчера беше во посета на Кичево

На 27/28.07.2021 година во периодот од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Кичево, ја спроведе превентивна кампања...

ХороскопПред 3 дена

Дневен Хороскоп (30 јули) петок

ОВЕН Денес ќе бидете доста напнати. Луѓето околу вас ќе бидат доста критични и непријатни. Односите со некој надреден (шеф...

ТехнологијаПред 3 дена

PS5 стана најбрзо продаваната конзола на сите времиња

Компанијата откри дека продала 10 милиони конзоли PS5 до 18 јули, осум месеци по премиерата на 12 ноември. На тој...

НАЈЧИТАНИ