Следете не

Здравје

ОО Црвен Крст и Здравствен Дом – Кичево извршија посета на Домот на пензионери (ФОТО)

Согласно заклучокот од Владата на Република Македонија со кој се задолжуваат сите министерства и органите на државна управа, во текот на декември 2018 и јануари и февруари 2019 година да спроведат по една акција во секој месец за борба против аерозагадувањето и заштитата на животната средина, претставници од РЦУК Кичево, во соработка со општина Кичево, ОО Црвен Крст и Здравствен Дом – Кичево извршија посета на Домот на пензионери  – Кичево каде од страна на стручни здравствени лица се одржа предавање на тема: „Мерки за  заштита на старите лица при појава на загаден воздух“.

Исто така се извршија и лекарски прегледи на станарите од пензионерскиот дом. Раководството на Здружението на старосни и семејни  пензионери од Кичево се заблагодарија на дадените препораки и совети за однесувањето на старите лица како ранливи групи, во овој период кога нивото на загаденост на воздухотот е над дозволената граница и за понудената помош од страна на Регионалниот центар за управување со кризи – Кичево. 

На средбата беше договорено ваквите активности да продолжат и во следниот период.

Извор: Центар за управување со кризи

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 3 часа

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 3 часа

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

Без категоријаПред 11 час

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја...

Без категоријаПред 12 часа

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат...

Без категоријаПред 12 часа

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Видео на кое не можете а да не пуштите солзи….

ЖивотПред 12 часа

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат...

Временска прогнозаПред 12 часа

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

КичевоПред 1 ден

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе пружат помош

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од...

КичевоПред 1 ден

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува...

НАЈЧИТАНИ