Следете не

Живот

Здравје: Што навистина му прави алкохолот на вашето срце

Сите знаеме дека алкохолот лошо делува на нашиот организам, но не и на нашето расположение освен моментот на мамурлак.

Една чаша вино дневно е добра за работата на срцето, тоа го знаат сите, но проблемот е во тоа што многумина од нас не знаат да кажат стоп после едната чаша вино.

Врвниот кардиолог од Универзитето во Калифорнија Грегори Маркус открива колку навистина алкохолот е штетен за нашето срце.

МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА СРЦЕВ УДАР

Конзумирањето на алкохол може да доведе до зголемување на лошиот холестерол, кој што се таложи на вените и на крвните садови, а тоа може да доведе до инфаркт.

МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА ТАХИКАРДИЈА

Станува збор за забрзана работа на срцето, т.е нарушување на срцевиот ритам. Лицето кое што има ваков проблем чувствува како срцето да му прерипува.

МОЖЕ ДА ПРЕДИЗВИКА МОЗОЧЕН УДАР

Алкохолот го зголемува ризикот од два типа на мозочен удар: исхемичен, кој е предизвикан од тромб или хеморагичен, предизвикан од пукнат крвен сад.

СЛАБЕЕЊЕ НА СРЦЕВИОТ МУСКУЛ

Алкохолот во крвта ја смалува способноста на срцето да пумпа крв и со тоа го ослабува срцевиот мускул што може да доведе до хронична болест.

ПРЕДИЗВИКУВА АРИТМИЈА

Зголемен број на пациенти со аритмија е забележан за време на празниците кога луѓето пијат повеќе алкохол.

ПРЕДИЗВИКУВА ЗГОЛЕМЕН КРВЕН ПРИТИСОК ИЛИ ХИПЕРТЕНЗИЈА

Зголемен крвен притисок може да доведе до срцев или мозочен удар.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 7 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 7 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 9 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 14 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 19 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 24 часа

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close