Следете не

Мобилни уреди

Андроид телефоните трошат мобилни податоци без знаење на корисникот!

Avatar

Објавено пред

на

Google е сè поконтроверзен за начинот на деловно работење. Во најновата заговор, откриено е дека телефоните со Android разменуваат околу 260 MB мобилни податоци секој месец без знаење на корисникот.

Според обвинителите во Сан Хозе, САД, Google ги користи дозволите за мобилни податоци за да пренесува кориснички податоци на своите сервери преку услугите на Google. Ова откритие го направија оставајќи телефон Андроид со исклучена опција Wi-Fi, но со вклучени мобилни податоци.

Секој ден, телефонот имаше пропусна моќ од 8,88 МБ податоци, а околу 95% од таа размена на податоци се одвиваше со серверите на Гугл. Приближно, околу 390 пати на ден, се разменуваа податоци.

Она што телефонот го испратил до серверите на Google се параметрите за употреба на мрежата Wi-Fi, потоа податоците за отворените апликации и другите параметри важни за работата на Android. Обвинителите исто така тврдат дека сето ова можело да почека додека не се вклучи Wi-Fi, но Google избрал да го стори тоа преку мобилни податоци.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Мобилни уреди

Apple подготвува нешто сосема ново?

Avatar

Објавено пред

на

Нема време за губење – покрај серијата iPhone 13, Apple, наводно, веќе работи и на целосно нов производ, нов, флексибилен телефон.

Велиме „наводно“ затоа што сè е сè уште на ниво на гласини, но толку многу пати е докажано дека каде што има чад, има и оган.

Како што пренесува кинескиот „Economic Daily News“, повикувајќи се на една од компаниите во дистрибутивниот ланец, „Apple“ веќе ги нарача првите примероци на кои може да тестира како функционираат шарките за новиот флексибилен уред.

Се наведува дека компанијата има намера да направи таков издржлив телефон, што може да издржи повеќе од 100.000 отвори и затворања. Овие уреди треба да се соберат во Кина, а еден од најголемите партнери треба да биде Samsung.

Како друг голем партнер (иако срамежливо) се споменува Nippon, со кого Apple веќе соработувал на лаптопи. Според кинеските медиуми, презентацијата е планирана две години, а сè уште не е познато дали телефоните ќе имаат OLED или microLED екрани, како и какви било други спецификации.

Купертино сè уште не ги коментирал овие обвинувања, па затоа не добивме официјална потврда. Од друга страна, никој дури и не одговори да го демантира тоа, па затоа е сосема можно дека ова не е само шпекулација.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

„Старата“ Nokia 8000 во сосема ново 4G издание! (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Телефонот изгледа како што изгледаа премиум мобилните телефони пред „да станат паметни“

Се чини дека полека почнуваат да пристигнуваат неодамна најавените модерни верзии на култните модели на телефони на Nokia.

Судејќи според првата фотографија што се појави на социјалните мрежи, првиот што ќе ја види светлината на денот ќе биде моделот 8000 4G, заедно со техничките детали за уредот.

А, телефонот изгледа како што изгледаа мобилните телефони од премиум-класа пред да „станат паметни“. Има стандардна „физичка“ нумеричка тастатура и заоблени рабови, а ќе доаѓа во верзии со единечна и двојна SIM картичка.

Уредот, напојуван од чип Snapdragon 210, е опремен со 512 MB RAM и 4 GB внатрешна меморија, што може да се прошири со microSD картички. Телефонот се напојува со заменлива батерија од 1500mAh, која се полни преку microUSB порт, според GSM Arena.

Nokia 8000 4G има 2.8-инчен (240 x 320p) LCD-екран и е опремен со 2MP камера.

Уредот го користи оперативниот систем KaiOS, на кој е додадена поддршка за WhatsApp и Facebook апликациите. Исто така, сигналот 4G може да се сподели со други уреди преку Wi-Fi hotspot.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Телефон за најголемите обожаватели на Galaxy серијата

Avatar

Објавено пред

на

Samsung Galaxy S20 FE е за сите оние кои бараат премиум процесор, премиум камера и стилски дизајн во еден уред. И сето тоа по добра цена. Смартфон за паметни луѓе, накратко, тоа е S20FE.

Сите напредни карактеристики на популарната серија Samsung Galaxy може да ги најдете во овој модел, кој официјално се нарекува „Fan Edition“, бидејќи корејската компанија реши да спакува сè што обожавателите на Samsung сакаат и ценат на своите уреди. Оттука, на едно место е super smooth scrolling дисплеј како кај телефонот S20, камера што работи со помош на вештачка интелигенција, напреден чипсет, хипер-брза врска, батерија што може да трае цел ден, како и премиум дизајн.

Изгледот на Galaxy S20 FE е првото нешто што ќе го забележите – тој доаѓа во дури шест живописни бои кои му даваат можност на корисникот да се издвои од толпата. Телефонот има 6,5-инчен Infinity-O Super AMOLED дисплеј и освежување на сликата 120 Hz, така што квалитетот на репродукција на она што го емитувате, фотографиите, па дури и класичните веб-страници е исклучителен. На дисплејот се одликува и предна камера со 32MP во средина со технологија tetra-binning, која прави јасни, прецизни и детални селфи фотографии.

Сликите направени од главната камера се во опсегот на другите телефони на Samsung – живописни бои, без никаков шум, со прецизна репродукција, со многу брз фокус, но и одлично зумирање. Имено, системот на главната камера има три леќи, главен, ултра широк агол од 12MP и телефото објектив со 8MP со додавање на 3х оптички зум. Сè е придружено со 30x Space Zoom, а ноќниот режим е подобрен со вештачка интелигенција за обработка на слика и го стабилизира кадарот за време на снимањето.

S20 FE е опремен со процесор кој работи беспрекорно, овозможувајќи брзо сурфање, префрлување од апликација во апликација, снимање и емитување видеа во 4K резолуција, играње на позахтевни видео игри … И, конечно, има батерија од 4.500 mAh која е доволно за повеќе од цел ден на употреба, и благодарение на брзото полнење, за помалку од половина час на полначот, можете да го полните телефонот за непрекината употреба повеќе од половина ден.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Намалена видливост поради густа магла на превој Стража

Од извори кои патуваат преку планинскиот превој Стража не известија дека сообраќајот е отежнат поради густа магла, така што апелираме...

ХороскопПред 2 часа

Денешен Хороскоп (30.11) понеделник

ОВЕН Размислувате за вашите принципи и сфаќате дека правите некои грешки. Сметате дека ги спуштате вашите стандарди и тоа не...

МакедонијаПред 4 часа

Епидемиологот за нашиот регион Д-р Тони Коњановски е позитивен на Ковид-19

Д-р Тони Коњановски, епидемиолог од Центарот за јавно здравје во Битола, вечерва на својот Фејсбук профил соопшти дека е позитивен...

МакедонијаПред 5 часа

Денеска од 2019 тестирања, нови 820 случаи, починале 32 лица

Во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 279 -Куманово...

МакедонијаПред 6 часа

(ФОТО) Моментално интензивни врнежи од снег се бележат на Попова Шапка

Како што може да забележиме од поставените онлајн камери на Попова Шапка, моментално врне интензивно снег, нешто со мал интензитет...

Временска прогнозаПред 10 часа

Од ноќеска локален дожд и снег, утре услови за снег и на пониските места

Во текот на претстојната ноќ ќе има повремен локален дожд и снег на планините. Поради спуштање на значително постудена воздушна...

МакедонијаПред 11 час

Пронајден и приведен крадецот кој ја направи кражба во црквата „Св.Илија“ во с.Велгошти – охридско

Поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кражби и тешки кражби во цркви на подрачјето на Охрид и Дебарца,...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [29.11] недела

ОВЕН Ве очекува солидна ситуација. Работата ви оди во стабилен правец и сѐ е во најдобар ред. Иако партнерот го...

Живот и стилПред 1 ден

Како годините влијаат врз плодноста на жените

Женската плодност значајно се намалува по 32-та година од животот, а уште повеќе по 37-та година, порачуваат експертите. – Оваа изјава...

МакедонијаПред 1 ден

Нови 1022 ковид-19 случаи, починати 41 лице, во Кичево регистрирани 36, апел за почитување на мерките за носење лична заштита

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ