Следете не

Здравје и убавина

Антибиотиците во прекумерна доза и не се баш најдобра варијанта, еве што предизвикуваат…

Avatar

Објавено пред

на

Американскиот Центар за контрола и превенција од болести (CDC) не е познат по песимистичните искази, но во последно време алармира за последиците од прекумерното користење на антибиотици.

Директорот на CDC Том Фриден предупреди за бактериите-кошмари, оние кои им се спротивставија на модерните антибиотици.

Додека експертите работат на зачувување на делотворноста на антибиотиците, и забавувањето на потенцијалните инфекции преку подобри насоки, прекумерното користење на антибиотици има сериозни здравствени последици во целиот свет.

1. Се зголемуваат случаите на пролив кај децата

Повеќето настинки се предизвикани од вируси, па антибиотиците немаат влијание на инфекцијата и можат да предизвикаат некакви несакани нус-појави. Сепак, студиите покажаа дека половина од пропишаните антибиотици за деца отпаѓаат на лечење на инфекции на горните дишни патишта поврзани со настинка.

Новите студии на CDC покажуваат дека на децата на кои рутински им се препишуваат антибиотици за горните респираторни инфекции се поосетливи на агресивни бактерии отпорни на антибиотици, познати како Clostridium difficile.

Студијата покажа дека 71 процент од децата кои имале инфекција со ваква бактерија земале антибиотици за болести на дишните патишта.

Кога на децата погрешно им даваме антибиотици непотребно ги изложуваме на здравствени проблеми со бактерии отпорни на антибиотици.

Бактеријата Clostridium difficile се наоѓа во човечките црева и може да предизвика тежок пролив и одговорна е за 250.000 случаи на хоспитализација, како и за 14.000 смртни случаи годишно помеѓу децата и возрасните во САД.

2. Ја пореметуваат осетливата цревна флора

Цревата содржат околу 100 трилиони бактерии од различни видови. Иако некои можат да бидат смртоносни, постои природна рамнотежа која може да се поремети со користење на антибиотици.

Агресивните антибиотици, иако корисни кај некои инфекции, можат да уништат многу „добри“ бактерии и да предизвикаат зголемување на бројот на оние отпорни на антибиотици. Тоа често доведува до пролив.

Многу луѓе, особено децата, се осетливи на несаканите нус-појави, вклучувајќи ја и трајната промена во цревната флора.

3. Ги претвораат добрите бактерии во лоши

Бактериите развиваат отпорност на антибиотици со процесот на хоризонтален пренос на гени.

Едно истражување покажа дека бактериите кои поминуваат низ дебелото црево можат да ги пренесат своите гени на отпорност на другите облици на бактерии.

4. Се зголемува бројот на случаи на неизлечива гонореја

Со Clostridium difficile, CDC засилено ги следи случаите на гонореја отпорна на антибиотици. Овој неизлечив сој на бактерии не само што предизвикува болка туку е поврзан и со воспалителни болести на карлицата, неплодност, неонатални инфекции на очите и слично.

Специфичната врста, Neisseria gonorrhoeae развила отпорност на антибиотиците кои обично се користат за лечење на оваа инфекција.

5. Зголемени болнички трошоци

Колку што ќе се проширува отпорноста на антибиотици, толку повеќе тие ќе мора да се повлекуваат од пазарите. Тоа значи дека лечењето на заболените од инфекции ќе трае подолго, а терапијата ќе биде поскапа.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Здравје и убавина

Руски пијалок од цвекло кој го намалува крвниот притисок, го чисти црниот дроб и го зајакнува имунитетот

Avatar

Објавено пред

на

Овој пијалок е вистински бисер на руската народна медицина, ако сте поддржувач на народни лекови, тогаш веројатно знаете дека има неколку од нив во руската традиционална медицина.

Можеби сте слушнале за руски квасец од цвекло, кој се смета за најдобар домашен лек против хипертензија, а меѓу другото, корисен е и при чистење на црниот дроб бидејќи ја активира работата на овој орган, но и на бубрезите и цревата. Може да ви помогне да се ослободите од запек и други проблеми со цревата, бидејќи го чисти телото од токсини.

Еве како да го подготвите овој многу моќен домашен пробиотик.

Потребни ви се три свежи цвекло од средна големина, две лажици брашно, 200 грама шеќер и 100 грама суво железо, како и поголема стаклена тегла од три литри.

Прво измијте ја цвеклото и исечете ги на коцки, па наредете ги во стаклен сад. Додадете суво грозје, брашно и шеќер, а потоа одозгора истурете ја водата што претходно сте ја вареле и оставете да се излади. Измешајте ги сите состојки, ставете двојна газа одозгора наместо капакот и оставете го да стои на топлина околу шест до седум дена.

За тоа време, промешајте го квасецот двапати на ден и отстранете ја пената доколку е потребно. По седум дена, исцедете го пијалокот преку газа и тој е подготвен за консумирање, три до четири лажици три пати на ден, пред секој оброк.

Затегнатиот и готов квасец чувајте го во фрижидер.

Квасецот од цвекло не само што помага во прочистување на црниот дроб и го намалува крвниот притисок, тој ќе го исчисти целиот организам од токсини, а секако е добар и за зајакнување на имунитетот.

Кога ќе ја испиете целата количина на квасец што сте ја направиле, околу три литри, треба да паузирате три месеци пред следната потрошувачка.

Иако е природен и здрав пијалок, квасецот од репка не се препорачува за оние кои страдаат од заболување на бубрезите, имаат проблем со гастроинтестиналниот тракт и гихт. Исто така, не се препорачува за луѓе кои имаат низок крвен притисок, бидејќи овој пијалок дополнително ќе го намали.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Магазин

Кафе на празен стомак и не е баш добра идеја, еве зошто..

Avatar

Објавено пред

на

Прашањето дали кафето е здраво или не, се уште трае, но она што со сигурност може да го кажеме е тоа дека кафето на празен желудник не е ниту најмалку добра идеја. Шолја кафе на празен желудник претставува вистински удар за организмот.

Неоспорно е тоа дека кафето претставува значаен извор на антиоксиданси. Докажано е дека има ефект во превенцијата на некои малигни заболувања, како што е карциномот на дебелото црево. Но, влијанието на кафето врз нашиот организам може да биде и прилично негативно – особено ако се пие на празен желудник.

Шолја чисто црно кафе на празен желудник стимулира излачување на хлороводородна киселина во дигестивниот систем, а тоа многу брзо ќе го почувствуваат личностите кои се подложни на гастритис.

Во овој случај не се поштедени ниту оние кои немаат никакви здравствени проблеми, бидејќи хлороводородната киселина се користи за разградување на храната, а ако не сте појадувани, тогаш дефинитивно ќе имате проблеми во текот на останатите оброци. Особено тешко ќе се разградуваат протеините. А тоа е проблемот број два.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Направете домашен сируп за воспаление на грлото

Avatar

Објавено пред

на

Болки во грлото е нешто што го среќаваме во кое било време од годината, но најмногу за време на студените месеци.

Тешкотии при голтање, засипнатост, иритирано и болно грло придружено со чувство на печење се најчестите симптоми на воспаление, а може да ги ублажите со природни состојки.

Направете си едноставен сируп кој помага при воспаление на грлото.
Состојки за сируп од грло:

– 4 големи лажички мед
– 1 лажичка куркума во прав
– 1 лажичка ситно рендан ѓумбир
– 1 лажичка мелен лук
– ½ лажички цимет во прав
– ½ лажички лута пиперка во прав
– 4 лажици сок од лимон
– сок од 1 портокал

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 3 часа

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

СкопјеПред 6 часа

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

БалканПред 6 часа

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине...

ВидеоПред 8 часа

(ВИДЕО) Си крадеше вино во продавница, па вработениот го сецна..

Не престануваат снимките на арамии од секој јавен сектор во светот. Вирално стана видеото во продавница за вино каде крадецот...

АвтомобилиПред 8 часа

(ФОТО) Фудбалерите на Барселона опседнати со Seat Cupra автомобилите

Фудбалерите на Барса Џерард Пике и Серхио Бускетс, Сергино Дест и Миралем Пјаниќ, Френки де Јонг и глобалниот амбасадор на...

МакедонијаПред 11 час

Денес 356 нови случаи на Ковид-19, за жал дури 15 починале како последица на вирусот

Во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 171 -Куманово...

Временска прогнозаПред 12 часа

Најава за нови снежни врнежи од понеделник, ова се деталите..

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес [21.01] четврток

ОВЕН Можеби сте премногу уморни, па ова е вистинската причина за повлекување и предавање на судбината. Работите можат да станат...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Проследете ги утакмиците за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021

Групите за предквалификациите за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021 се формирани и веќе се играат утакмиците почнувајќи од 20 часот....

НАЈЧИТАНИ