Следете не

Забава

Атлантида во Јапонија: Mорето на Далечниот Исток крие голема мистерија (ВИДЕО)

Кога Кихачиро Аратаке, инструктор по нуркање, се нурнал во водите во близина на јапонскиот остров Јонагуни видел неверојатна глетка – шест метри под површината на водата видел градби од кои една потсетува на пирамида, големи камени блокови со совршено прави агли, ѕидови, столбови…

Во почетокот се мислело дека станува збор за градот кој пред 10.000 години бил над нивото на морето и дека станува збор за некој вид на “јапонска Атлантида”. Меѓутоа се појавиле теории дека местото потонало за време на земјотрес пред 2000 години.

Масаи Кимура, морски геолог од Универзитетот Рјуку во Јапонија кој до ова место нуркал повеќе од 100 пати во текот на последните 20 години, убеден е дека сеизмичката активност го потопила градот.

“Мислам дека е тешко да се оцени дека потеклото на овие урнатини е дело на природата, бидејќи постојат јасни докази дека тие се направени од човечка рака. Најголемата стриктура изгледа како сложена, скалеста пирамида која е висока 25 метри. Гравирани ѕидови и споменици во форма на животни сугерираат дека станува збор за азијска култура. Еден споменик потсетува на подводна свинга која е симбол за кинескиот или древен крај Окинаве” кажува Кимура.

Непрофитната група Мориен Институт спровела експедиција во 1997 година предводена од др. Роберт Шош, професор по математика на Универзитетот во Бостон. Тој смета дека станува збор за природна формација.

“Нивната основна геологија покажува дека станува збор за пештери, кои обично се кршат под прави агли и покажуваат дека структурата настанала сама од себе. Ниеден дел од споменикот нема раздвоени блокови, а тоа е знак дека не е направено од човекот” изјавува научникот.

Тој кажува дека подоцна луѓето ги модифицирале формациите, но сеуште никој не ја знае вистината.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 39 минути

Откриен изгледот на новата серија 1 на BMW

Во пресрет на премиерата закажана за 27 мај, BMW на својот Instagram профил објави тизер фотографија на која јасно се...

КичевоПред 8 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 8 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 10 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 16 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 20 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 1 ден

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

НАЈЧИТАНИ

Close