Следете не

Без категорија

Авто совети кои би можеле да спасат живот при возење

Објавено пред

на

Статистичките податоци говорат дека денеска најголема е веројатноста да го загубите животот додека управувате со автомобил или некој да ве удри. И покрај напредокот на технологијата, човечкиот фактор и натаму преовладува во управувањето со возилото, па грешките се неизбежни.

Претпазливоста над управувачот е предуслов за безбедно возење, но потребно е да се направи повеќе од тоа за да се заштитите себеси и другите учесници во сообраќајот. Еве неколку совети кои можат да ви помогнат.

Мртов агол:

Еден од најголемите кошмари се нарекува „мртов агол“. Тоа е простор кој е невидлив преку страничните ретровизори и често се споменува како причина за сообраќајни незгоди.

Новите модели се опремени со современи системи кои возачот го предупредуваат дека друго возило се наоѓа во неговиот „мртов агол“. Поради тоа што мал број на возила ги имаат овие системи, ви преостанува да ги користите класичните ретровизори, односно правилно да ги наместите. Важно е тие да бидат наместени така што нема да ги гледате деловите од вашиот автомобил, затоа што така се избегнува преклопување на сликата која ја гледате на внатрешниот ретровизор. На тој начин, барем на еден од двата ретровизори ќе го видите возилото кое доаѓа од страната.

Сообраќајни знаци:

Се почесто можат да се слушнат изговори дека некој го загубил погледот од патот, поради тоа што ги следел сообраќајните знаци, кои му го одвлекле вниманието. Поради тоа потребно е повеќе да внимавате на патот, отколку на знаците.

Често на раскрсниците има многу сообраќајни знаци, но и трепкачко жолто светло, па така повеќето возачи ја намалуваат брзината со цел безбедно да преминат низ раскрсницата.

За жал има и такви кои слепо ги „слушаат“ знаците и не посветуваат внимание на другите возила. Поради тоа, вниманието секогаш мора да биде присутно без оглед кој има предност на поминување.

Музика:

За време на возењето важно е да останете фокусирани на сообраќајот. Музиката често не следи за време на возењето. Истражувањата покажаа дека јачината и видот на музика влијаат на квалитетот на возењето. Тестовите покажаа дка возачите кои слушаат музика, однадвор изгледаат смирено, но всушност е сосема различно.

Тие делуваат смирено поради музиката која ја слушаат, но во сообраќајот не се доволно фокусирани на патот пред себе. Воедно, возачите кои слушаат музика со многу ритам (електронска музика) имаат поголеми шанси поради тоа да направат сериозен сообраќаен прекршок од оние на кои радиото им е исклучено.

Светла:

Кај нас вклучените светла се задолжителни и тоа, според експертите, е вистински начин за избегнување на незгода, затоа што другите возачи во секое време можат да ве забележат. Поради тоа многу е мала веројатноста дека другите возачи ќе тргнат во ризично претекнување доколку во далечината ги види вашите фарови од возилото.

Воедно и преморените возачи пред се ќе ги забележат возилата со вклучени светла, отколку оние со исклучени. Светлата се особено важни за моторџиите на кои ваквото однесување може да им го спаси животот.

Рачна сопирачка:

Добро проверете дали вашата рачна сопирачка е во добра работна состојба. Таа претставува алтернативен начин за сопирање и многу е важно почесто да ја користите, односно за време на паркирање со цел нејзината сајла да не кородира, што тоа се случува кога ретко се користи.

Пукање на гума:

Една од најголемите опасности е при голема брзина да ви пукне гумата. Повеќето возачи инстиктивно притискаат на сопирачката, но тоа може да доведе до трагични последици. Доколку дојде до сопирање со таква гума, лесно може да се случи да изгубите контрола над возилото. Често доаѓа и до превртување. Иако звучи парадоксално, во тие моменти потребно е да се додаде гас (но само на кратко) за да се задржи контролата над возилото и да се осигура правецот на движење. Потоа постепено намалувајте ја брзината и безбедно застанете покрај патот.

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

Време е за музика: „Куќа на Уметноста“ – Кичево ве кани на одличен музички викенд со Марјан Коцев и Мирослав Мирчески

Реномираниот кичевски комплекс „Куќа на Уметноста“ кој се наоѓа во пазувите на село Кнежино, опкружен со борова шума, поседувајќи го...

БалканПред 8 часа

Пронајден и приведен човекот кој пукаше во кафуле, во Чачак соседна Србија

Пипадници на Министерството за внатрешни работи во Чачак со брза и ефикасна акција го уапсија Џ. З. (1984) од Чачак...

МакедонијаПред 10 часа

МВР со важна информација за личните документи, возачки дозволи и пасоши..

МВР информира дека поради миграција во нов систем,  од 23. 06. 2021 година (среда) започнувајќи од 21 часот, заклучно со...

МакедонијаПред 12 часа

Воздухопловен Винг: Од денес до петок ќе се изведува Летачка обука над водените површини од Охридско Езеро

Од Воздухопловниот Винг известуваат дека на крајбрежјето на Охридското Езеро период од денес вторник 22.06 до петок 25.06.2021 година, во...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден – 22 јуни

1533 година – Турскиот султан Сулејман Втори Величествениот потпиша мировен договор со Австрија, по друга неуспешна експедиција во Виена. 1535...

ХороскопПред 19 часа

– Хороскоп за денес (22 јуни) вторник

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

СкопјеПред 23 часа

ЕВН Скопје: Најава за прекин на електрична енергија во следниве скопски реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 22.06.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 24 часа

(ВИДЕО) Нашата репрезентација оштетена, недосудениот фаул причина за примениот гол во контра на лалињата

Да токму така, Македонската репрезентација е дефинитивно оштетена по недосудениот фаул врз Горан Пандев на работ на шеснаесетникот, по што...

МакедонијаПред 1 ден

Од ноќеска поскап бензин и дизел, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика ги одреди новите цени, бензините поскапуваат за еден денар. Поточно, ЕУРОСУПЕР-95 од полноќ ќе чини 69,5...

АвтомобилиПред 1 ден

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Mazda потврди дека има намера да понуди електрифицирана верзија на MX-5 до крајот на деценијата. Според Carscoops, извештајот доаѓа од...

НАЈЧИТАНИ