Следете не

Кичево

Кичево ечеше и на тркачките авто-патеки, по три дневен самит ова се победниците (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Во изминатите три дена автодромот во Кичево беше вистински епицентар на брзините и спретноста на најдобрите автомобилисти од земјава. Покрај вториот натпревар од шампионатот во брзински автомобилизам, се одржа и првиот натпревар во авто- слалом. На патеката во Кичево се појавија над триесет возачи од десетина клубови од земјава.

Во натпреварот во брзински автомобилизам на круг, во класа 1, Ристо Вуков од „АКК ПСС“ го освои првото место, второто му припадна на Ѓорѓи Наков од „АКК Примо АВЈ“, а како трет низ целта мина Александар Стојанов од „АКК Атоклиника“. Во оваа класа стартуваа девет автомобили додека три не ја завршија трката, поточно изминаа помалку од 15 кругови од вкупната должина на патеката.

Во класа 2 стартуваа девет возачи, а седум ја завршија трката, поточно финишираа по 20 извозени кругови. Првите три места ги освоија членовите од „АКК Рено спорт“, Мартин Делев, Давид Малинковски и Емил Нацка.

Во класа Е1-1600, првото место го освои Орхан Ахмед од „Автоклиника“, второто место му припадна на Перо Георгиевски од „Кастом Кар“, а третото место го освои Кристијан Блажевски од „Примо АВЈ“.

Во класа Е до 2 илјади кубни сантиметри на првите три места се пласираа Давид Малинковски од „Кастом Кар“, Никола Попевски „АКК Никола Карев“ и Бојан Пешов од „АКК Кастом Кар“.

Во најсилната класа Е1+2 000 бележиме само еден пласман на Екрем Мемиши од „АКК Автоклиника“.

Во слалом во класа до 1 600 сантиметри кубни стандардни возила, Горан Јовановски од „АКК Скопје“ беше првопласиран, Маја Милошевска од „АКК Никола Карев“ заврши на второто, а Игор Наумовски од „АКК Скопје“ заврши како трет.

Во класа 2 над 1 600 кубици на првите три места се пласираа Киро Ставров, Симон Христов и Александар Нацески.

Во класа 3 спортски возила, Ивица Стојковски од „АКК Скопје“ заврши на првото место, Христаки Давиткоски од „АКК Примо“ беше втор, а Златко Трајановски од „АКК Никола Карев“ заврши како трет.

Технички организатор на вториот натпревар беше„ АКК Примо Реисинг“ од Скопје. За годинешниот календар планирани се уште три трки на круг и тоа по една во Скопје, Кичево и Белград.

Текст и Фото: Зоран Антоски

Кичево

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

Avatar

Објавено пред

на

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина без собири, но со видеомонографија подготвена со учениците од I до IX одделение под менторство на сите наставници во училиштето. Видеомонографијата премиерно беше поставена на нивната Facebook страна, но и на YouTube каналот во 10 часот утрово, истата беше дело на Фото Зоран, а се прикажуваше и во 19 часот попладнево.

Концептот на програмата беше фокус врз целокупниот воспитно – образовен процес: рецитали, музички точки, мали драмулетки на англиски јазик, особен акцент врз теми од природната група на предмети. Фокус врз едно модерно, иновативно училиште, кое поседува голем број на талентирани ученици и посветени наставници.

„Нашето училиште во текот на своето постоење, подготвило многу кадри што оставиле белег во општествениот и научниот живот во нашиот град, како и во нашата држава. Затоа, сите ние можеме да бидеме горди што сме дел од ова училишно семејство, кое од година во година бележи особен развој“ – за нашиот медиум изјави директорот, Драган Андрески.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската станица пријавил дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, од кучиња скитници биле каснати неговата мајка А.М. и неговите два малолетни сина.

Извор: СВР Охрид / Дневен билтен

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Дали сте знаеле дека кичевскиот тунел е најдолгиот на Балканот со свои 7062 м, во свое време бил и инженерски подвиг

Avatar

Објавено пред

на

На Балканскиот полуостров, со исклучок на тунелот Караванки помеѓу Словенија и Австрија, долг 8 км, еден од најдолгите тунели е и кичевскиот железнички тунел под планината Буковиќ, долг 7062 м и ги поврзува Гостивар-Кичево во железничкиот патен сообраќај, позициониран помеѓу селата Падалиште и Зајас.

Тоа е најдолгиот тунел не само во Македонија туку и на Балканскиот Полуостров, од тоа што се знае изграден бил во 1960-тите години, но наши извори говорат дека 1970-та година бил изграден и за тоа време важел за извонреден инженерско-градежен подвиг.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

КичевоПред 7 часа

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 10 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

КичевоПред 12 часа

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската...

МакедонијаПред 16 часа

Утре времен прекин на сообраќај према Охрид, поради минирање

Од АМСМ известуваат дека на ден 26.02.2021 (петок) утре, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Временска прогнозаПред 16 часа

Стабилно и суво време, во недела најава за засилен ветер и пад на температурите, ова се деталите..

Продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност. До сабота температурите на воздухот ќе бидат...

ГејмингПред 1 ден

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 1 ден

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

НАЈЧИТАНИ