Следете не

Кичево

Во Кичево и оваа година ќе се организира „Бадникова поворка“ – Повик за пријавување на дечиња

Почитувани верници!

Во овај прекрасен ден посветен на воведението на Пресвета Богородица (ПРЕЧИСТА) ве инфодмираме дека,и оваа година,како и претходните,во организација на храм св,апостоли Петар и Павле,се започнува со подготовките за одржување на БАДНИКОВАТА ПОВОРКА 2019,со која децата од нашиот град,радосно пеејќи ја песната Вечниот Бог по улиците на нашиот град ја објавуваат радосната вест за РОЖДЕСТВОТО ХРИСТОВО.

Организациониот одбор ги повикува родителите и нивните деца учесници во досегашните поворки,а и оние кои оваа година сакаат со своето присуство да ја збогатат нашата манифестација,да повелат во просториите на нашата гратска Црква во Недела. 09-12-2018,во 12.оо часот,како би почнале со подготовките и организацијата за одржување на овогодинешната БАДНИКОВА ПОВОРКА 2019.

Од срце ви благодариме,и на сите кои го празнуваат денешниот празник им честитаме куќна слава со желби за добро здравје,мир и благосостојба во секое семејство во нашиот град,по молитвите на Пресвета Богородица.

Кичевска Парохија

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 6 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 6 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 8 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 13 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 23 часа

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

СпортПред 2 дена

Од само едно кроше се здоби со осум фрактури, погледнете (ВИДЕО)

Американскиот ММА борец и бивш член на UFC, Сејџ Норткат, ќе се обиде што поскоро да го заборави своето деби...

НАЈЧИТАНИ

Close