Следете не

Спорт

Барса продолжува да тоне, но Меси го собори клупскиот рекорд на Чави по број на натпревари – денешниот меч е 506-ти за него

Avatar

Објавено пред

на

Фудбалерите на Барселона уште еднаш ги разочараа навивачите освојувајќи само еден бо против Кадиз. Иако водеа до 89. минута од натпреварот од 24. коло во Примера Лига, Каталонците им дозволија на гостите да израмнат од белата точка. По еден центаршут на Кадиз во 88-та минута, Ленгле реагираше целосно несфатливо и наместо со глава, тој започна да интервенира со ногата, што го фати противничкиот играч и го сокри пеналот.

Фернандез беше сигурен од белата точка во 89-та минута.

Претходно Барса поведе од пенал со голот на Лео Меси, за кого ова беше реализиран 73. пенал. Со тоа Аргентинецот го престигна вечниот ривал Кристијано Роналдо, кој 72 пати изведуваше најстрога казна во дресот на Реал Мадрид.

Покрај тоа, Меси го собори клупскиот рекорд на Чави Хернандез по бројот на игри во црвено-синиот дрес, а против Кадиз истрча на теренот по 506-ти пат.

Спорт

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Avatar

Објавено пред

на

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку ја освојат Лигата на Европа, следната година ќе играат во Лигата на шампионите.

Засега тие се на местото што води во Конференциската лига, бидејќи имаат еден бод помалку од Сосиедад и еден повеќе од Бетис.

Ваљадолид има два бода помалку од Хуеска, која е прва над линијата.

Головите за Виљареал ги постигнаа Морено во 68.минута и Капуа во 91.минута.

ФОТО: EPA-EFE/Domenech Castello

Прочитај повеќе...

Спорт

Комерцијална банка спонзор на ФФМ во наредните три години, за нови успеси!

Avatar

Објавено пред

на

Со цел поддршка на македонскиот фудбал и создавање услови за нови успеси и победи на сегашните и на идните генерации фудбалери, Комерцијална банка АД Скопје и Фудбалската федерација на Македонија склучија Договор за спонзорство за наредните три години.

Договор за спонзорство во наредните три години склучија Комерцијална банка АД Скопје и Фудбалската федерација на Македонија, кој има за цел да помогне во развојот на македонскиот фудбал.

Во услови кога македонскиот фудбал празнува и со нетрпение го очекува почетокот на ЕУРО 2020, каде за првпат ќе настапува македонската репрезентација, Комерцијална банка обезбеди значајна поддршка за ФФМ за да поттикне нови успеси и заеднички победи.

– Со оваа соработка што денеска и официјално ја објавуваме, Комерцијална банка станува горд поддржувач на македонската фудбалска репрезентација. Горди сме ние што добиваме партнер кој секогаш ги потврдува и поддржува вистинските вредности. Најдобрата македонска банка заедно со најдобрата фудбалска репрезентација. Исклучително сме среќни што преку оваа соработка со Комерцијална банка имаме можност да ја продолжиме убавата приказна поврзана со учеството на македонската фудбалска репрезентација на Европското првенство, која покрај спортскиот успех во себе содржи голема национална гордост“, изјави претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини.

Општествената одговорност како императив во работењето на Комерцијална банка има за цел не само да ја подобри сегашноста, туку и да ја изгради иднината во која луѓето ќе останат посветени, мотивирани и желни за нови победи и континуиран развој на општеството. Со целокупното свое работење, и во финансискиот и во корпоративниот дел, Банката постојано придонесува за развој на економијата, но и на уметноста, културата, спортот, како и за унапредување и подобрување на квалитетот на животот на сите граѓани.

Веруваме дека македонскиот фудбал има во себе магија и моќ за да поттикне нови успеси и заеднички победи. Тоа да бидат успеси на деца кои ќе се определат за спорт, одговорност и дисциплина, на нови генерации фудбалери, на сите нас кои ќе изградиме уште подбри услови за спортот во земјава. Тоа е мисијата со која Комерцијална банка влегува во соработка со Фудбалската федерација бидејќи делиме заеднички цели и императиви. Посакувам Европското првенство 2020 да ни донесе многу радости, но на фудбалерите им посакувам, пред сѐ, добро здравје и многу среќа“, изјави Главниот оперативен директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, Илија Илоски.

Прочитај повеќе...

Спорт

Дали Барса веќе се збогува со титулата по нерешениот резултат со Леванте?

Avatar

Објавено пред

на

Не вреди Барселона дури и кога има два гола предност, па дури и кога возвраќаат и поведуваат по израмнувањето. Вчера вечер Леванте најстрого ги казни сите грешки на каталонскиот клуб, кој не личеше на самиот себе во одбраната, и затоа веројатно се прости од титулата шампион, сега сè зависи од резултатите на Реал и Атлетик.

Не можеме да кажеме ниту дека Барселона заслужи да победи вечерва. Според сите статистики, играчите на двата тима беа скоро израмнети, а Леванте дефинитивно го доби второто полувреме, кое го одигра речиси без грешка. Бидејќи, како што рековме, Барселона имаше предност од два гола на полувремето по одличното управување на Меси во казнениот простор од 25-та минута од играта и волејот, и голот на Педри од 34-тата минута од играта.

Се чинеше како солидна предност, но се стопи за само две минути.

ФОТО: Tanjug / AP

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 37 минути

Демант од МВР за наводната престрелка вечерва во населба Ченто, вистината е за случена тешка сообраќајна несреќа

Стигна демант и од МВР, каде што го наведуваат следново: Дел од порталите вечерва шират лажни вести за наводна престрелка...

ХороскопПред 53 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 3 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 6 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 10 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 11 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

НАЈЧИТАНИ