Следете не

Спорт

Болидите на Мерцедес и оваа година во црна „униформа“

Објавено пред

на

Мерцедес, во знак на солидарност со антирасистичкото движење, ќе продолжи со црниот финиш на болидот, кој дебитираше минатата година наместо традиционалниот сребрен. Тимските лидери одлучија да продолжат во ист стил и во 2021 година.

Црната боја на болидот ја симболизира борбата против расизмот и почитувањето на различноста, чиј активист е актуелниот шампион, Луис Хамилтон.

Дали Хамилтон ќе вози за Мерцедес оваа година?

Општо е познато дека преговорите меѓу Мерцедес и Хамилтон стигнаа до „ќорсокак“. Постојат два фактори кои очигледно се „заглавени“ – вредноста и времетраењето на договорот.

Додека Хамилтон сака подолг договор, Мерцедес не е подготвен да му даде повеќе од една година, барем засега. Валтери Ботас исто така доби продолжение само за сезоната 2021 година.

Тото Волф, човекот број еден во Мерцедес, сака Британецот да остане во тимот и сè да заврши до почетокот на тестирањето во Бахреин.

„Бевме толку успешни во освојувањето на шампионската титула во изминатите седум години, затоа нема причина да не продолжиме“, рече Волф за иднината на Хамилтон. „Тој е на врвот на својата игра и ќе биде таму уште некое време, така што продолжувањето на соработката е логичен заклучок. За нас шампионатот отсекогаш бил главен приоритет и не сакаме да нè расејуваат тешки дискусии, а тоа е природата на преговорите. Потоа, ковидот се израмни со Луис, што малку го успори, но не бевме загрижени дека сè ќе заврши.

Немаме одредено посебен датум. Порано или подоцна, работата ќе треба да се заврши, најдоцна пред тестирањето во март “.

Секако, останува да се види дали желбата на Хамилтон да добие повеќегодишен договор ќе биде исполнета. Доколку тоа не се случи, Луис би можел да ја пропушти сезоната 2021 година, што ќе му овозможи на помладиот Мерцедес, Џорџ Расел, да добие шанса во сребрените (црни) стрели.

Спорт

(ФОТО) Кичевчани дел од Македонската фаланга која ќе ја бодри нашата репрезентација против Австрија!

Објавено пред

на

Неколку илјади Македонци пристигнуваат во главниот град на Романија, развиорени македонски знамиња, ечи песна, а тука се и нашите кичевчани, придружени со македонската фаланга речиси од сите краеви на нашата држава!

Сите се во очекување на големиот натпревар.

Дебитански за Македонија на европските првенства!

Одиме на ПОБЕДА! 🇲🇰🇲🇰🇲🇰

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Објавено пред

на

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан Ериксен, падна на тревата и ја изгуби свеста, малкумина на натпреварот очекуваа дека тоа ќе се случи, повеќето репрезентативци во шок ја следеа борбата за живот на играчот од средниот ред на Интер, но капитенот на Данска, Симон Кјер прерасна во вистински херој.

Токму дефанзивецот на Милан, со навремена реакција, го спречи Ериксен да го гризне јазикот во несвесна состојба. Го стави во вистинската позиција, а потоа го организираше и остатокот од тимот. Данската репрезентација изгради жив ѕид околу Ериксен, така што медицинската служба ќе има простор за реанимација.

Кјер имаше доволно храброст да и пријде на подобрата половина на Кристијан Ериксен.

– Во меѓувреме, големиот Лукаку својот гол за Белгија го посвети токму на Ериксен, извикувајќи „Крис Те Сакам!“

ФОТО: EPA

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Објавено пред

на

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан Ериксен изгуби свест и падна на тревникот.

Ериксен според светските спортски вести кои засега не се потврдени како официјални, тој се бори за својот живот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 6 часа

Дневен Хороскоп (14 јуни) понеделник

ОВЕН Може да очекувате полека, чекор по чекор, успех на деловно поле. Може да се надевате на средба со личноста...

Временска прогнозаПред 14 часа

Вонредни метео вести: Од север доаѓа студен фронт и дожд, ова се деталите..

Во следните часови од север кон нашата територија ќе се спушта студен фронт кој ќе услови зголемување на облачноста и...

СпортПред 16 часа

(ФОТО) Кичевчани дел од Македонската фаланга која ќе ја бодри нашата репрезентација против Австрија!

Неколку илјади Македонци пристигнуваат во главниот град на Романија, развиорени македонски знамиња, ечи песна, а тука се и нашите кичевчани,...

СкопјеПред 19 часа

253 сообраќајни прекршоци во Скопје, 56 санкционирани возачи на мотоцикли

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (12.06.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 13 јуни

323. п.н.е. – Александар III Македонски (Александар Велики), еден од најголемите воени водачи во светската историја, почина во Вавилон. Неговите...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Како реакцијата на капитенот Симон Кјер играч на Милан го спаси од трагедија младиот Ериксен

Со години ќе се зборува за ужасните сцени од стадионот Паркен. Кога играчот од средниот ред на данската репрезентација, Кристијан...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -( 13 јуни )- недела

ОВЕН Не следете ја интуицијата кога станува збор за стари проблеми или негодувајте се од луѓе кои не го направија...

ХранаПред 1 ден

Намирници за јадење и пиење на кои пишува дека се диетални, но всушност не се, еве повеќе детали..

Само затоа што на храната пишува дека се диетални, не значи секогаш дека се и такви. Таквата храна не гарантира...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 21 нов случај на Ковид-19, од Кичево повеќе дури од Скопје – 6 новозаболени

Во последните 24 часа се направени 4.370 тестирања, а регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19 од: • Кичево –...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Издржи Ериксен, целиот светски фудбал е со тебе!

Натпреварот помеѓу Данска и Финска е прекинат во 43. минута поради драматична сцена на теренот, откако фудбалерот на Интер, Кристијан...

НАЈЧИТАНИ