Спорт

F1: Ботас бесен на прекарот кој го доби од Мерцедес: Таквиот став боли, ќе мора да разговараме за ова (ВИДЕО)

Валтери Ботас имаше исклучително значајна улога во рутинската победа која ја оствари Луис Хамилтон на денешната трка во Унгарија, од едноставна причина што Финецот му овозможи на својот тимски колега да си направи голема предност со самото тоа што ги стопираше болидите на Ферари, а особено Фетел од 40-от до пред самиот финиш на трката.

Ботас на крајот заврши петти откако попуштија неговите пневматици, но она што не му се допадна на Финецот беа зборовите кои ги упати шефот на Мерцедес, Тото Волф. Директорот на Мерцедес истакна дека Ботас денеска имал една улога на „заштитник“ на Хамилтон, а ваквиот епитет воопшто не му се допадна на Валтери кој при давањето интервју, побара состанок со Волф околу неговиот статус во тимот.

– Пред се, зборот заштитник навистина боли. Второ, јас не гледам ништо добро за мене во трката, сакав подобар резултат. Застанавме порано во бокс отколку што сакавме поради Кими, моравме да го покриеме. На 20 круга пред крајот, чувството беше добро, можев да го контролирам темпото и позицијата, но потоа задните гуми почнаа да попуштаат. Се обидов да се одбранам најдобро што можам, најагресивно што можам, но на крајот заврши со хаос и скршено предно крило, – истакна Ботас кој додаде дека ќе мора да разговара со шефот Волф.

– Мислам дека мора да зборуваме после оваа трка. Ние сме на средина на сезоната и разликата во поени е голема. Сигурно тимот ќе мора да донесе одлука во еден момент, – порача разочараниот Ботас.