Следете не

Спорт

F1: Ботас бесен на прекарот кој го доби од Мерцедес: Таквиот став боли, ќе мора да разговараме за ова (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Валтери Ботас имаше исклучително значајна улога во рутинската победа која ја оствари Луис Хамилтон на денешната трка во Унгарија, од едноставна причина што Финецот му овозможи на својот тимски колега да си направи голема предност со самото тоа што ги стопираше болидите на Ферари, а особено Фетел од 40-от до пред самиот финиш на трката.

Ботас на крајот заврши петти откако попуштија неговите пневматици, но она што не му се допадна на Финецот беа зборовите кои ги упати шефот на Мерцедес, Тото Волф. Директорот на Мерцедес истакна дека Ботас денеска имал една улога на „заштитник“ на Хамилтон, а ваквиот епитет воопшто не му се допадна на Валтери кој при давањето интервју, побара состанок со Волф околу неговиот статус во тимот.

– Пред се, зборот заштитник навистина боли. Второ, јас не гледам ништо добро за мене во трката, сакав подобар резултат. Застанавме порано во бокс отколку што сакавме поради Кими, моравме да го покриеме. На 20 круга пред крајот, чувството беше добро, можев да го контролирам темпото и позицијата, но потоа задните гуми почнаа да попуштаат. Се обидов да се одбранам најдобро што можам, најагресивно што можам, но на крајот заврши со хаос и скршено предно крило, – истакна Ботас кој додаде дека ќе мора да разговара со шефот Волф.

– Мислам дека мора да зборуваме после оваа трка. Ние сме на средина на сезоната и разликата во поени е голема. Сигурно тимот ќе мора да донесе одлука во еден момент, – порача разочараниот Ботас.

Спорт

Македонија до 19 вчера славеше победа над Сан Марино во последното коло од квалификацискиот турнир во Скопје

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 19 години вчера оствари победа со 2:0 над соодветната селекција на Сан Марино во натпреварот од последното коло на квалификацискиот турнир кој се одржува во Скопје.

Младата репрезентација на Македонија ги освои првите бодови и со победа го заврши квалификацискиот циклус (прва фаза) за пласман во елитната фаза квалификации за Европското првенство 2023 година во Малта.

Во првото полувреме, избраниците на селекторот Неџат Шабани од старт ја презедоа иницијативата и не дозволија противникот посериозно да се закани по нашиот гол Подобрата игра ја крунисавме со погодок во 36. минута. Трајков се снајде одлично во противничкиот шеснаесетник и успеа да погоди за предност на Македонија.

Во продолжението од натпреварот, Македонија успеа да постигне уште еден погодок. Назифи во последните мигови од средбата ги постави конечните 2:0.

Во вториот натпревар во нашата група, на стадионот на Македонија Ѓ.П., селекцијата на Србија ја совлада Норвешка со 2:0 во директна борба за првата позиција во нашата група.

Македонија: Тасев, Чајани, Серафимов, Јаневски, Ѓоргиевски, Османи,Чилафи, Зенку, Трајков, Талевски, Ташов

Селектор: Неџат Шабани

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 21 одигра нерешено 1:1 против Србија во Кипар

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 21 годиниа во Кипар го одигра вториот контролен дуел, а противник беше содветната селекција на Србија.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски во еден добар натпревар во кој можеме да жалиме за пропуштените можности, одиграа 1:1 против нашиот северен сосед.

Марко Алчевски уште еднаш одигра одличен меч, на два пати одлично интервенираше во првото полувреме. Марио Илиевски ја имаше најдобрата прилика за Македонија, но немаше среќа да погоди. Во последните минути од средбата, Лука Станковски беше во добра прилика да и донесе победа на Македонија, но не се снајде најдобро, откако доби одлична топка од Бехар Фета.

Берат Калкан во 20. минута погодува за предност на Македонија од 1:0. Репрезентацијата на Србија во 45. минута го изедначи резултатот. Митровиќ беше сигурен од белата точка.

Во 30. минути, на младата репрезентација на Македонија не и беше досуден чист пенал, откако крилниот фудбалер Калкан беше фаулиран во шеснаесетникот на противникот.

Македонија одигра нерешено 1:1 и против селекцијата на Кипар во првиот контролен меч за нашите млади фудбалери.

Македонија: Алчевски, Деспотовски, Рамадани, Стојчевски, Максимов, Тодоровски, Рамани, Крстевски, Малевски, Илиевски, Калкан

Селектор: Драги Канатларовски

Прочитај повеќе...

Спорт

По критиките во интервјуто, Манчестер го „шутна“ Роналдо, кој практично стана единствениот слободен играч на мундијалот во Катар

Објавено пред

на

pixabay

Тој веќе некое време е незадоволен и од статусот и од игрите на клубот. Истакна дека и не е во добри односи со Ерик Тен Хејг, дека доаѓањето на Ралф Рангико е голема грешка, дека тренинг центарот е застарен… Јунајтед долго молчеше, но сега објавија дека соработката дефинитивно ќе биде прекината.

„Кристијано Роналдо си заминува од Манчестер Јунајтед по взаемниот прекин на соработката. Клубот му се заблагодарува за големиот придонес во двата мандата на Олд Трафорд, постигна 145 гола на 346 настапи. Му посакуваме се најдобро во иднина, како и неговото семејство. Сите во Манчестер Јунајтед остануваат фокусирани на напредокот на клубот и тимот под водство на Ерик Тен Хаг кои работат заедно на теренот“, велат од клубот.

Португалскиот фудбалер сега е слободен да избере нова средина и сигурно ќе има одличен избор. Сепак, тој изјави дека има шанса да ја заврши кариерата по Мундијалот …

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза2 минути

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија1 час

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија4 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура6 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили9 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза20 часа

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп21 час

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

Кичево24 часа

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата,...

Временска прогноза1 ден

Какво време нè очекува, преку ден ведро и ладно, на вечер минусни температури

Под влијание на влажен и многу постуден воздух од север, како што најавивме ќе го донесе првиот снег и на...

Автомобили1 ден

Возите на резерва? Немојте

И покрај употребата на филтер за гориво, честичките од нечистотија што се таложат во горивото може да се вшмукаат кога...

НАЈЧИТАНИ