Следете не

Случувања

Божја милост: Маж после 2 дена под урнатините изваден жив во Драч!

Avatar

Објавено пред

на

Два дена по разорниот земјотрес кој ја погоди соседна Албанија, жив маж е пронајден жив, пренесоа локалните медиуми.

Како што се наведува, спасувачките екипи успеале да извлечат жив 33-годишен маж од рушевините.

Човекот, кој е жител на Туман, место кое беше најблиску до епицентарот, е извлечен во драматична акција, во која специјалните екипи морале да отстранат неколку тони бетон и ѓубре.

Последните податоци се дека во земјотресот загинале 49 луѓе, а повредени се над 2000.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

5 починати и 53 новозаразени од Коронавирус е билансот во нашата држава

Avatar

Објавено пред

на

Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот починаа 5 лица, дознава Алсат.

Од нив 1 од Скопје, 2 од Куманово, 1 Струга, 1 Велес,

Со ова вкупниот број на смртни случаи во земјава достигна 17.

Според нивните податоци, последново деноноќие позивитни на вирусот се 53 лица.

По градови:

Скопје – 13

Струга – 14

Куманово – 8

Штип – 5

Прилеп – 2

Тетово – 2

Кочани – 6

Велес – 1

Гостивар – 2

Извор: вечер

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Денес врнежи од дожд, а на повисоките места снег, додека стабилизација може да се очекува во понеделник

Avatar

Објавено пред

на

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег.

Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе дува умерен, а во западните и крајните источни делови повремено засилен ветер од североисточен правец.

Утринската температура ќе се движи од 2 со 6, а дневната од  7 до 12 степени.

Во главниот град облачно со повремени врнежи од дожд со послаб интензитет. Ќе дува умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 3, а дневната ќе достигне до 10 степени.

И во недела ќе има локални врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе престануваат. Ќе дува умерен до засилен ветер од североисточен правец.

Од понеделник следува период на сончево време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во постепен пораст.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

МВР: Викендов поголема контрола за време на Полицискиот час

Avatar

Објавено пред

на

Утре и задутре повеќе полиција на улиците. Полицискиот час во сабота и недела започнува од 16 часот и трае до утре дента до пет наутро. Минатиот викенд МВР регистрирало непочитување на забраната за движење па затоа овој викенд низ државата ќе има значително повеќе полиција во однос на минатата сабота и недела.

Јас направив паралела со изминатиот прв викенд кога имаше ограничување на движењето, кога имавме значителен пораст во непочитување на забраната за движење. Но добро тоа е одраз и на поголемата саатница, меѓутоа овој викенд очекуваме дека граѓаните ќе манифестираат многу поголема совесност и ќе ја почитуваат мерката за забрана а јас ќе ги информирам дека припадниците на МВР ќе бидат ангажирани во поголем број, рече Чулев.

Идејата во полициски час да се користат полициските дронови за да се ловат граѓаните кои не ја почитуваат забраната, се уште не стигнала пред влада.

Точката чека на дневен ред на затворена седница на влада. Штом помине на затворена седница на влада сигурно ќе бидат употребени дроновите во смисла на следење на движењето на граѓаните, додава Чулев.

Во изминативе 24 часа низ Македонија 43 граѓани се движеле по 21 часот без соодветна дозвола. Приведени биле 27 лица а за останатите се земени податоци а МВР најави мерки против нив. Полицијата информираше дека во последното деноноќие на 91 лице им се издадени решенија за изолација а 23 потпишале изјава за самоизолација. Контролите на МВР покажале дека само едно лице во изминатиов ден при проверката на полицијата не било дома.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 34 минути

5 починати и 53 новозаразени од Коронавирус е билансот во нашата држава

Во последниве 24 часа од последици од коронавирусот починаа 5 лица, дознава Алсат. Од нив 1 од Скопје, 2 од...

МагазинПред 15 часа

Во следната епизода на Фчерашни Новости: Како изгледа еден полициски час?!

Фчерашни Новости, на барање на своите фанови, ве носат одблиску на улиците на главниот град, со цел да посведочите како...

Временска прогнозаПред 15 часа

Денес врнежи од дожд, а на повисоките места снег, додека стабилизација може да се очекува во понеделник

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе...

ХороскопПред 17 часа

Хороскоп за денес (04.04) сабота

ОВЕН Имате можност својата кариера да ја пренасочите кон она што сакате да го работите. Но сѐ уште имате константни...

МакедонијаПред 19 часа

МВР: Викендов поголема контрола за време на Полицискиот час

Утре и задутре повеќе полиција на улиците. Полицискиот час во сабота и недела започнува од 16 часот и трае до...

ВидеоПред 21 час

(ВИДЕО Куче приметило бебенце дека не дише, еве што направи за да го спаси!

Тие не претпоставуваа дека Џук еден ден ќе им врати за целото внимание и љубов. Пред шест години, семејството Брукс...

МакедонијаПред 23 часа

Секоја чест! ЛУКОИЛ Македонија доделува гориво на институциите кои се справуваат со Коронавирусот

Во овие тешки услови од кои сме погодени сите, ЛУКОИЛ Македонија како дел од групацијата ЈАД ЛУКОИЛ, следејќи ги начелата...

КичевоПред 1 ден

„Bacardi Lounge“ со информации за работно време на активната достава до вашата дестинација во Кичево.

Bacardi Lounge Bar – Кичево ги известува своите ценети клиенти дека храна можат да порачуваат на нивниот број 076/599-566, и тоа...

МакедонијаПред 1 ден

Детали од МВР за физички нападната девојка од Штип

Вчера, односно на ден 02.04 Секторот за внатрешни работи Штип презеде мерки и активности при што врз основа ги лиши...

МакедонијаПред 1 ден

11 доктори од кумановската болница се новозаболени од Коронавирус

Единаесет здравствени работници од Општа болница Куманово во изминатото деноноќие биле регистрирани како позитивни на коронавирусот, пишува Телма. Информацијата за ТВ Телма ја...

НАЈЧИТАНИ