Следете не

Македонија

Бројките ескалираат, денес 913 нови случаи на Ковид-19, починале 16 лица

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 440
-Прилеп 64
-Кавадарци 50
-Куманово 45
-Тетово 35
-Гевгелија 33
-Неготино 31
-Гостивар 29
-Охрид 26
-Велес и Битола по 24
-Струмица 21
-Крушево 11
-Кочани и Крива Паланка по 10
-Ресен 7
-Струга и Свети Николе по 6
-Кичево и Демир Капија по 5
-Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар по 4
-Делчево, Берово и Валандово по 3
-Дојран 2
-Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево по 1

Починати се 16 лица, по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:
-Скопје 173
-Охрид 37
-Прилеп 28
-Кавадарци 16
-Велес и Струмица по 12
-Куманово 11
-Неготино 9
-Тетово и Гевгелија по 8
-Струга 7
-Кочани 5
-Штип и Битола по 4
-Крива Паланка и Берово по 3
Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија по 2
-Гостивар, Делчево и Валандово по 1

Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

Македонија

Дури 121 возач вчера престигнувале непрописно, информира МВР

Објавено пред

на

Во текот на вчерашниот ден (26.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно престигнуваат на територијата на Македонија, при што санкционирани се 121 возач.

Од нив, 36 на територијата на СВР Тетово, а 23 непрописно престигнувале на територијата на СВР Охрид.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта – велат од МВР

Прочитај повеќе...

Македонија

РКЕ одлучи од ноќеска горивата да бидат со намалена цена за литар

Објавено пред

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од утре ќе поевтинат за 1,50, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 1,00 денар по литар.

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе биде 71 денар, ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе се продава за 73, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 60, а Екстра лесното масло 1 (ЕЛ-1) за 62 денари за литар.

Прочитај повеќе...

Македонија

МВР со детали за страотната сообраќајна несреќа вчера кај с.Врбјани на магистралниот пат Охрид-Кичево

Објавено пред

на

На 25.07.2021 во 18.20 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид- Кичево, во близина на село Врбјани – општина Дебрца, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „фолксваген голф“, со струшки регистарски ознаки, управувано од Г.Р.(61) од село Долна Белица, струшко и патничко возило „тојота корола“, со охридски регистарски ознаки, управувано од Б.Б.(64) од Охрид.

На местото на незгодата починал Г.Р., а смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобиле Б.Б., негов сопатник С.Б.(62) од Охрид и малолетен сопатник во патничкото возило „фолксваген голф“, а со телесни повреди се здобила малолетна сопатничка во патничкото возило „фолксваген голф“ од с.Долна Белица, струшко, констатирани во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Охрид.

Извор: МВР / СВР Охрид

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 50 минути

Хороскоп за денес (29 јули) четврток

ОВЕН Денес ќе бидете преплавени со обврски. Вашиот телефон ќе ѕвони постојано па едвај ќе имате време за себеси. И...

МузикаПред 4 часа

Перо Пандилоски со журка во живо овој петок во ресторан & бар „La Casa“

Овој петок, последен за месец јули, „La Casa“ продолжува најдобриот ритам во градот Кичево, имено одличниот Перо Пандилоски ќе настапи...

КичевоПред 10 часа

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот...

Временска прогнозаПред 11 часа

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден (28 јули)

1330.- Српскиот крал Стефан од Дечани ја победи војската на бугарскиот цар Михаил Шишман во битката кај Велбужде, кој потоа...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -[ 28 јули ]- среда

ОВЕН Денес не е претерано поволен ден за земање или давање било какви позајмици. Потрудете се да ги чувате своите...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Место за три екипи за учество во натпреварувањата во Втората Футсал лига за сезона 2021/2022

Пријава за учество во натпреварување во Втора Футсал лига за сезона 2021/2022 за пополнување на три слободни места. Краен рок...

Временска прогнозаПред 1 ден

Деновиве не очекува многу топло време – ова се најновите детали

Изразениот топлотен бран се до крајот на оваа седмица ќе условува температури значително над просекот и истите ќе бидат повисоки...

МакедонијаПред 1 ден

Дури 121 возач вчера престигнувале непрописно, информира МВР

Во текот на вчерашниот ден (26.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно...

КичевоПред 2 дена

Концерт на „Д.Н.О.“ во Сабота & „Brass Brothers“ во Петок, викенд агенда во Република 96250

Викендот го започнуваме со одличен настап на македонскиот Drum and Bass бенд BRASS BROTHERS во Петок Сабота, Д.Н.О доаѓаат на...

НАЈЧИТАНИ