Следете не

Гејминг

„Call of Duty: Warzone“ достигна 60 милиони корисници

Avatar

Објавено пред

на

Бесплатниот battle royale на Call of Duty: Warzone излезе на 5 Март со што веќе успеа да собере значителен број на играчи. Издавачот вели дека повеќе од 60 милиони играчи досега ја играле Warzone.

Warzone привлече 3 милиони играчи во првите 24 часа, 15 милиони во првите 3 дена. Во првите десет дена собра неверојатни 30 милиони корисници.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Гејминг

Fable најавена за PC и Xbox серија X

Avatar

Објавено пред

на

Microsoft и Playground Games потврдија дека новата игра Fable е во фаза на изработка за персонални компјутери и Xbox Series X, што го означува новиот почеток на легендарната франшиза.

Играта доаѓа од студиото Playground Games, кое е одговорно за играта Forza Horizon. За жал, трејлерот што е објавен не открива ништо за тоа што можеме да очекуваме од играта кога станува збор за gameplay.

Како и другите игри во серијалот „Fable“, новата „Fable“ на Мајкрософт ќе се фокусира на развој на ликовите, во РПГ отворен свет. Новата игра ќе биде развиена од темели нагоре и нема да сподели ништо со Fable Legends на Lionhead, која беше прекината и дизајнирана како мултиплеер искуство.

Fable сè уште нема официјален датум на објавување, а во моментот се чини дека сè уште сме далеку од презентирање на играта.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Гејминг

Познати компјутерските спецификаци за Project Cars 3

Avatar

Објавено пред

на

Project Cars 3 ќе биде достапен за компјутерската платформа од 28 август. Сега ги имаме спецификациите, кои компјутерски гејмери ќе треба да уживаат во оваа титула за трки.

Project Cars 3 исто така поддржува VR шлемови на персонални компјутери од првиот ден, вклучувајќи Valve Index, HTC Vive и Oculus Rift. Slightly Mad Studios за VR препорачуваат Nvidia GTX 980 или подобра графичка картичка.

Севкупно, Project Cars 3 е дизајнирана да работи на кој било компјутер што може да ја поддржува Project Cars 2. Секако, играта има и премиум поставки наменети за современи компјутери.

Минимални барања:

OS: Window 10 (+ specijalne verzije Windowsa 7)
CPU: 3.5GHz Intel Core i5 3450 ili 4.0GHz AMD FX-8350
GPU: GTX 680 ili ekvivalent
RAM: 8GB
Складирање: 50 GB слободен простор
DirectX 11

Препорачани барања:

OS: Windows 10
CPU: Intel i7 8700k ili AMD Ryzen 7 2700K
GPU: Nvidia RTX 2070 ili AMD RX5700
RAM: 16GB
Складирање: 50 GB слободен простор
DirectX 11

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Гејминг

Кичевски тим за прв пат на турнир во светската игра „Valorant“ вечерва

Avatar

Објавено пред

на

Денес, 20.06.2020 ќе се одржи турнирот во VALORANT под водство на Македонската Еспорт Федерација (Macedonian Esport Federation).

Valorant е игра која за краток период постигна голема популарност, па благодарејќи и на компетитивноста која е основа на играта, во повеќе региони, па и кај нас се организираат турнири.

Ова ќе биде прв турнир во Valorant, кој се организира во Македонија а како дел од учесниците ќе настапат и наш кичевски тим, претставници на KGU (Kichevo Gamers United).

Од страна на Македонската Гејминг Федерација, сме известени дека првиот стрим започнува во 19:00. Првите тимови кои ќе бидат пренесувани на нивниот официјален стрим ќе бидат избрани рандом, а од вториот стрим веќе ќе се пренесуваат тимовите со најдобар скор од претходната. Па така се надеваме дека во втората рунда ќе имаме можност да ги гледаме и нашите претставници.

Им посакуваме многу среќа и се надеваме дека ќе имаме можност да ги гледаме повторно и утре во големото финале.
GL HF

Официјалниот стрим ќе биде на следниот линк ТУКА

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 7 часа

Коронавирус денеска: Од 1627 тестирања, регистрирани 139 нови случаи, 30 од Скопје, 20 Куманово, 4 Кичево..

Во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30 -Куманово...

Живот и стилПред 8 часа

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да...

МагазинПред 9 часа

Топ 9 работи што треба да ги понесете со вас на кампување

Одморот е многу возбудлив настан, особено ако планирате да кампувате. Без разлика дали одите на кампување за прв пат или...

ЗабаваПред 9 часа

Ова е најскапото куче во светот, чини 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ (ФОТО)

Рекордот за најскапо продадено куче на сите времиња го држи Тибетски мастиф. Златниот тибетски мастиф е продаден за неверојатни 1,9...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден (12.08)

Историски настани (12 август) 1860 год. Родена Клара Пелк или Клара Хитлер (германски: Клара Полцл или Клара Хитлер), мајка на...

КичевоПред 10 часа

Кичевчанец бил нападнат од куче-скитник и се здобил со повреди

На 12.08 2020 година, Н.А. (39) од Кичево, во полициската станица пријави дека истиот ден, на булеварот „Ослободување“ во Кичево...

Временска прогнозаПред 14 часа

Сончево и топло, попладне можни се врнежи од дожд, ова се деталите

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп (12.08) среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Се појавија нови застрашувачки снимки од експлозијата во Бејрут

Во експлозијата во Бејрут која се случи минатиот вторник загинаа 160 луѓе, а околу 6.000 се повредени. Повеќе од 300.000...

МакедонијаПред 1 ден

Кичево руши рекорди, денес 18 новозаболени од вкупно 141

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ