Следете не

Кичево

Car Club „Кичево“ со своја организација на „Car Show“ – 27 Мај 2018

Објавено пред

на

Како што врват годините шоу од ваков карактер станува се по интересен и по посетен настан за секоја генерација, а главни виновници за тоа како минатата година така и оваа ќе бидат членовите кои ќе стојат зад целата организација и кои не уморно работат веќе половина година на својот проект – Car Club „Кичево“ на кои нашиот тим од ПортаМК ќе им биде главен медиумски покровител..

Оваа година ве покануваат на вториот по ред собир, каде се надеваме дека ќе уживате!

За сите останати информации околу собирот како и негови значајни точки и категории ќе бидете на време известени.

  • Мал дел од ланскиот прв собир каде успеавме и покрај поголемите потешкотии за прв пат да направиме нешто, каде не сплоти со многу пријателства, искуства и мотив за нешто поголемо што ќе следи.

Кичево

За утре најавен времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево во следните локалитети и живеалишта

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 19 мај 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат локалитетите и живеалиштата во следните места на Општина Кичево:

Од 09:15 до 15:00 часот (Манастир Св.Богородица)

Од 10:00 до 12:30 часот (дел од потрошувачите од с. Србица и Ново Село) 

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера во Кичево се случиле неколку сообраќајни несреќи во кој има и повредени учесници

Објавено пред

на

На 17.05.2022 во 15.10 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, во близина на превојот „Стража“, Л.Е.(28) од с. Поповјане, управувајќи мотоцикл „хонда“ со кичевски регистарски ознаки, изгубил контрола и паднал на коловозот. Л.Е. бил пренесен во Медицински центар Кичево каде му биле констатирани тешки телесни повреди.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа  на ОВР Кичево.

На 17.05.2022 во 18.20 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај с. Колари, се  случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „мини купер“ со италијански регистерски ознаки, управувано од Х.Б.(26) од с.Колари, патничко моторно возило „ауди“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Л.А.(76) од с. Зајас, кичевско и патничко моторно возило „рено“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.И.(52) од Скопје.

По незгодата, тројцата возачи и сопатниците во патничкото моторно возило „ауди“, Ф.А.(74) од с. Зајас и патничкото моторно возило „мини купер“ А.З.(23), Н.А.(54), И.З.(56) и Л.З.(31), сите од с. Колари биле пренесени во Медицински центар Кичево и кај Х.Б., А.З., Н.А. и И.З. биле констатирани повреди, а кај Л.А. и З.И. биле констатирани тешки телесни повреди.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител, а увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициска станица Кичево.

Извор: МВР / Дневен Билтен за медиуми

Прочитај повеќе...

Кичево

Во текот на утрешниот ден во Кичево ќе се спроведува дезинсекција за уништување на ларвените облици на комарци

Објавено пред

на

ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола преку нашиот медиум ве известува дека утре на ден 19.05.2022 год, екипа на ЦЈЗ-Битола ќе спроведува „Ларвицидна Превентивна“ теристичка (од земја) дезинсекција со цел уништување на ларвените облици на комарците.

Запрашувањето ќе се врши во претпладневните часови, со апаратура за УЛВ ладно запрашување поставена  на пикап-возило.

Со дезинсекцијата ќе бидат опфатени застојни води, бари, мочурливи површини под вегетација, одводни канали во градското подрачје и периферијата на град Кичево кои се мапирани на терен како потенцијални места за развој на ларвените облици на комарците, предивдени со оперативниот план и програма на градот.

Третирањето ќе се изведува со високо селективен биолошки инсектицид на база на BIOPREN 50 LML, наменет за уништување на ларвите на комарецот од типовите Aedes и Cules (во 2 и 3 ларвен стадиум).

Со информациите за активностите од страна на ЈЗУ ЦЈЗ – Битола известени се медиумите, здруженијата на пчелари, локалната самоуправа и сите останати надлежни инстутиции. Во случај на појава на неповолни временски услови (ветар, дожд) дезинсекцијата ссе одложува за следниот поволен ден.

За сите информации и прашања телефонскиот број на ЦЈЗ Битола е отворен 047/208-100 – се вели во соопштението на Центарот за јавно здравје – Битола

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден56 минути

19 мај – На денешен ден

1635 – Франција и објави војна на Шпанија во Триесетгодишната војна (1618-1648). 1649 – Името Комонвелт се користи за прв...

Хороскоп8 часа

Хороскоп за 19 мај (четврток)

ОВЕН Обрнете внимание на новите професионални можности за да го проширите вашето знаење и да ја подобрите вашата севкупна позиција....

Кичево10 часа

За утре најавен времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево во следните локалитети и живеалишта

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 19 мај 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што...

Спорт11 часа

„Каменица Саса“ го освои фудбалскиот трофеј од Купот на Македонија во големото женско финале против „Асс Јунајтед“

Eкипата на Каменица Саса успеа да го подигне трофејот од Купот на Македонија по одличната игра и убедливо издвојуваната победа...

Здравје и убавина16 часа

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина. Експертите...

Магазин17 часа

Првите фотографии укажуваат на тоа како ќе изгледа iPhone 14

Веќе се појавија неколку гласини за претстојната серија модели на iPhone 14. За почеток, познато е дека Apple ќе ја...

Временска прогноза17 часа

Денес и утре по свежо време, додека викендот пред нас доаѓа топлотен бран со високи температури!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и малку посвежо за разлика од вчера со повремени локални врнежи од дожд. Локално...

Македонија17 часа

Ново поскапување на бензините од ноќеска, додека дизелот останува не променет – ова е новата цена за литар бензин!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Спорт17 часа

Бараж натпреварот помеѓу Тиквеш и Воска ќе се одигра на стадионот „Младост“ во Струмица

Бараж натпреварот за Прва МФЛ меѓу екипите на Тиквеш и Воска ќе се одигра на 22. мај во 17:00 часот...

Кичево18 часа

Вчера во Кичево се случиле неколку сообраќајни несреќи во кој има и повредени учесници

На 17.05.2022 во 15.10 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, во близина...

НАЈЧИТАНИ