Следете не

Свет

(ВИДЕО) Жално: Пензионер 23 часа чекал во болница и починал

Avatar

Објавено пред

на

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамоњино починал во болницата во Монкаљери, близу Торина, после 23 часа чекање преглед, што и било снимено од безбедносните камери.

Адвокатот на неговото семејство Габриел Ровета изјави дека, иако не знае дали починатиот можел да биде спасен, сепак сигурно е дека медицинскиот персонал не му пружил соодветна помош.

Пензионерот од Ла Лоџа, кој живеел сам на стара фарма, починал рано утрото на 2. мај од инфекција на цревата, која според зборовите на адвокатот, не можела да се предвиди.

Последните часови од животот ги поминал во чекалната на одделението за итни случаи, но според зборовите на јавниот обвинител, допрва треба да се утврди дали медицинскиот персонал за тоа време бил информиран за неговата тешка состојба.

Ровета е со спротивно мислење и тврди дека персонал го занемарил Рамоњино и ја потценил тежината на неговата состојба. Како доказен материјал се нуди снимката од болницата на која јасно се гледа дека пензионерот во болнциа дошол на 1 мај во 10 часот, накратко го напштил одделението за итни случаи во 13.36 и се вратил таму во 13.41.

„ниту еднаш за тоа време не се оддалечил од одделението за итни случаи. Накратко излегол и се вратил за 5 минути. Ова е голем пропуст и ќе бараме истрага. Не знам дали можел да биде спасен, но сосема е согурно дека не добил соодветна медицинска помош. Тоа не се сличило ниту тогаш кога еден болничар го нашол онесвестен во тоалетот“, рече адвокатот поткрепувајќи ги своите докази со снимките од бездомници кои во тој момент се наоѓале во чекална со него и кои се обидувале да го привлечат вниманието од лекарите.

На снимките се гледа на 2. мај во 7 часот Рамоњино се уште бил жив. Болничкиот персонал реагирал 2 часа подоцна, и тоа по реакција на еден од пациетните кои биле во чекалната, само за да го прогласат за мртов во 9.43 ч.

„Го помешаа со еден од многуте бездомници кои спијат во болницата и затоа не сакале да му пружат помош“, рече адвокатот.

КумановскиМуабети.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Свет

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

Avatar

Објавено пред

на

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години.

Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови и бранови со висина и до 8 метри, а лошите временски услови се резултат на судир на тропскиот циклон Манга и ладниот фронт, соопштило Бирото за метеорологија.

Тие тврдат дека станува збор за невреме кое се случува еднаш во 10 години, а од жителите е побарано да го осигураат својот имот, пренесува „BBC“.

Се очекува брзината на ветерот да достигне и до 100 km/h со удари до 130 km/h, а во некои делови на Австралија може да падне и до 100 mm дожд.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Екстремно невреме со многу громови ја однесе Грција

Avatar

Објавено пред

на

Северна Грција улиците се претвориле во реко после обилните врнежи.

Посебно на удар биле Халкидики, Солун, Килкис, Серес и Ксанти. Пожарникарите спасиле и едно 21-годишно момче на кој бурата му го однела автомобилот.

На Халкидики поплавени се повеќе куќи и продавници, а потоци вода ги прекриле улиците и ги претвориле во езеро. Исто така, грчките медиуми наведуваат дека биле забележани 6.700 громови.

Пожарникарната бригада во Солун добила повеќе од 100 повици да ја испумпа водата од домовите и подрумите на граѓаните

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Свет

Жешко лето ја чека Европа оваа година: се закануваат суши, невреме и пожари

Avatar

Објавено пред

на

Метеоролошката служба Аку Ведер објави прогноза за претстојното лето, според која ќе биде многу топло во Европа, така што на некои делови на Стариот континент им се закануваат големи суши, силни невреме и шумски пожари.

– Може да се очекуваат бројни и долги периоди со температури помеѓу 30 и 40 степени Целзиусови, но и над 40 – рече метеорологот Тајлер Ројс од Аку Ведер.

Никаде во Европа не се очекуваат подолги периоди на врнежи, што ќе ги доведе фармерите во неповолна положба. Најпогодени ќе бидат земјоделските одгледувачи на пченица, пченка, сончоглед и шеќерна репка, предвидуваат метеоролозите.

Сепак, можни се периоди со посилни врнежи, но не се очекува да трае подолго.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (25.05) понеделник

ОВЕН Загрижени сте за својата заработка и честопати ви се чини дека некои работи одат во погрешна насока. Ви се...

СветПред 18 часа

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години. Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови...

МакедонијаПред 22 часа

Промена на сообраќаен режим: Од утре во следните шест до девет месеци ќе се изведуваат градежни работи Куманово – с. Страцин

Виадукт трејд известува дека на ден 25.05.2020 ќе се започне со изведување на градежни активности при рехабилитација на дел од...

КичевоПред 23 часа

Честитки по повод „Рамазан Бајрам“ од нашите партнери: „Бакарди“ , „РиД Електроника – Тотал ТВ“ , „АТВА Маркети“ и „Акорд Радио“

Преку нашиот медиум, нашите официјални соработници и партнери „Bacardi Lounge Bar“ , „Total TV – РиД Електроника“, „ATVA Marketi“ и...

КичевоПред 1 ден

Ќе се најде решение? Во Кичево и с.Бачишта нападнати од кучиња скитници

На 23.05.2020 година,  во полициската станица Кичево, А.Б.(23) од кичевското село Бачишта, пријави дека во атарот на селото бил нападнат...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) Монструозно лизгање на земјиште уловено на камери

Сè е забелеажно со камера, а глетката дефинитивно ќе ве остави без здив… © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Колку треба да се движиме за да го собориме вишокот килограми?

Губењето килограми не секогаш мора да се состои од исцрпувачкото трчање или поминување на голем број часови во теретана. Пешачењето...

МакедонијаПред 1 ден

Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан за прв пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

Временска прогнозаПред 2 дена

Толку од сонцето, од денес на пладне пороен дожд и засилен ветер, слично ќе биде до среда

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала облачност. Попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи....

НАЈЧИТАНИ