Следете не

Случувања

Честит 8-ми септември, 29 години самостојна, суверена, Република Македонија!

Објавено пред

на

Република Македонија денеска го одбележува 29 години од успешно спроведениот референдум на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и суверена држава. 

Празникот ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и македонскиот народ.

Референдумот во Македонија се одржал во предвечерјето на распадот на СФРЈ на 8 септември 1991 г.

На 8 септември 1991 година убедливо мнозинство – 95% од граѓаните што излегоа на референдумот, позитивно одговорија на референдумско прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија“?

На гласањето, според официјалните податоци, од 1.495.626 гласачи излегле 1.132.981 граѓанин со право на глас или 71,85 отсто, а од вкупниот број граѓани кои гласале на Референдумот позитивно се изјасниле 1.079.308 граѓани односно 95,09 отсто (односно 72,16 % од вкупниот број на граѓани со право на глас). Резултатите само по себе говорат за успешноста на Референдумот.

Во официјалниот извештај на Комисијата за спроведување на Референдумот се вели дека за начинот на кој беше спроведен не беа поднесени приговори или жалби поради неправилности или повреди на одредбите на Законот за републички Референдум. Комисијата ја констатирала масовноста на граѓаните со право на глас во Македонија кои се изјасниле “за” самостојна и суверена Македонија.

Македонците самите резултати ги прифатиле со голем оптимизам и еуфорија.

Еве едно ретро видео од прославата по повод 8-ми септември некогаш, кога Македонија славеше 20 години независност во Скопје.

Свет

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Објавено пред

на

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење маски од повисоко ниво на заштита од FFP2.

Таканареченото правило „2G“ ќе се применува во ноќни клубови и настани со повеќе од 500 луѓе, односно ќе имаат пристап само за вакцинирани лица или за излекувани од „Ковид-19“.

Правилото „2G“ ќе важи без разлика дали настанот се одржува во затворени простории или на отворено, а само децата под 12 -годишна возраст кои ќе можат да влезат во настанот со антиген или ПЦР тест се изземени од таа мерка, пренесува Танјуг.

За луѓето кои организираат и реализираат големи настани или работат во ноќни клубови, ќе важи правилото „2.5G“, што значи дека тие мора да имаат или негативен PCR тест, или сертификат за вакцинација или потврда дека го поминале Ковид 19.

Тестовите за антигени повеќе нема да бидат прифатени.

Ако вработените немаат ниту еден од овие документи, тие ќе мора да носат маски со FFP2.

На собири со повеќе од 25 луѓе и помалку од 500, истото правило „2.5G“ се применува за присутните.

Во кината, театрите, кабарето со помалку од 500 места, останува обврската за носење маски, а доволна е „едноставна“ заштитна маска што ги покрива устата и носот.

За собири од над 500 луѓе, обврската за носење маски се укинува поради примената на правилото „2G“.

Новото правило „2.5G“, односно обврската за добивање сертификат за вакцинација, потврда за ковид -19 или негативен PCR тест, ќе важи и за угостителство, за други услужни дејности, посети на болници или домови за стари лица на сите лица над 12 години на возраст.

Во исклучителни случаи, гостите со антигенски тест ќе бидат примени во хотели, доколку не би биле во можност да направат навремен ПЦР тест, односно кој би останал на улица поради тестот, се вели во регулативата.

Што се однесува до продавницата, обврската за носење маски со FFP2 ќе биде на сила во Виена од 1 октомври.

Во здравствените и здравствените установи, персоналот кој не бил вакциниран или не го поминал Ковид 19, ќе мора редовно да оди на ПЦР тестирање, и треба да се има предвид дека ПЦР тестот важи само 48 часа.

Без оглед на статусот на вакцинација, сепак, сите вработени ќе треба да направат еден недоволен PCR тест и да носат маски FFP2.

Давателите на услуги и персоналот за образование на возрасни, како и персоналот за гастрономија, ќе можат да пристапат до работното место само ако имаат еден од документите “3G”. За оваа категорија се укинува и можноста за тест за антиген.

Ако немаат еден од овие три документи, мора да носат маски со FFP2 за време на работата.

Виена посочува дека со својот декрет, за разлика од сојузната држава, воспостави еднообразни правила, кои не ги збунуваат граѓаните.

Извор: Politika
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Свет

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Објавено пред

на

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот кризен штаб.

Претходниот рекорден број од 828 смртни случаи во еден ден беше забележан на 24 септември, пренесува ТАСС.

Во Русија, 205.531 смртни случаи се регистрирани кај пациенти со ковид од почетокот на пандемијата.

Извор: Dnevnik
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Скопје

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата на следните локации:

Извор: Струја

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 3 часа

Денес во „Куќата на фудбалот“ беа извлечени осминафиналните парови за „Купот на Македонија“ во фудбал

Во „Куќа на фудбалот“ со извлекување беа одредени 1/8 парови во Купот на Македонија. Актуелниот освојувач на Купот на Македонија,...

СпортПред 4 часа

УЕФА ја отфрли тужбата против клубовите поради Супер лигата

Европската фудбалска унија (УЕФА) ја отфрли тужбата против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус, три клуба кои се уште се во...

МагазинПред 4 часа

Nokia XR20 – издржлив уред на кој компаниите можат да се потпрат

HMD Global го проширува своето портфолио на Nokia Enterprise Recommended на Nokia уреди со нов смартфон кој е совршен дури...

СветПред 5 часа

Виена воведува „2G“ правило за влегување во клубови и настани

Новата регулатива за мерките за корона, која стапува на сила во Виена на 1 октомври, ја враќа обврската за носење...

СветПред 5 часа

Русија: Рекорден дневен број на смртни случаи од ковид-19

Рекорден број од 852 смртни случаи кај пациенти со ковид, е потврден во Русија во изминатите 24 часа, објави рускиот...

МагазинПред 5 часа

Facebook Messenger покажува 1 непрочитана порака – Како да се ослободите од ова известување?

Бизарна грешка во Facebook messenger појавува едно непрочитано известување за порака до некои корисници во апликацијата. Меѓутоа, со кликнување на...

МагазинПред 5 часа

New York Times: Намалете со Facebook за да го спасите светот

New York Times минатата недела објави статија во која ги посочува сите последици што светот ги претрпе поради Facebook. Дали...

МагазинПред 5 часа

Microsoft најавува карактеристики што наскоро ќе пристигнат на Skype

Microsoft најави неколку нови функции за Skype, кои планира да ги понуди како дел од услугата во наредните месеци. Skype...

СпортПред 6 часа

Канатларовски го објави списокот на Македонија до 21 година за дуелите против Фарски Oстрови и Ерманија

Македонската репрезентација до 21 година на 7. октомври против Фарски Острови во Клаксвик и на 12. октомври против Ерманија во...

СкопјеПред 11 часа

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

НАЈЧИТАНИ