Следете не

Магазин

Дали имам симптоми на коронавирус?

Објавено пред

на

Преглед на вообичаени, чести и ретки симптоми на КОВИД 19.

Со доаѓањето на есента, се приближува сезоната на грип, која за прв пат се судира со сеприсутната епидемија на вирусот корона.

Многумина се прашуваат како да го отстранат сомневањето за инфекција со корона со вирусот пред да го посетат матичниот лекар.

Треска, кашлица, болки во телото, понекогаш и повраќање и дијареја (особено кај деца) се симптоми кои можат да бидат поврзани со грип, но исто така и со КОВИД 19.

Сепак, постојат значителни разлики. Многу луѓе заразени со корона вирус не се чувствуваат болни, но сепак можат да го пренесат вирусот на други луѓе.

За разлика од грипот, КОВИД-19 понекогаш може да предизвика губење на чувството за мирис или вкус. Компликациите предизвикани од КОВИД-19 можат трајно да ги оштетат белите дробови, срцето, бубрезите, мозокот и другите органи, додека тешките случаи на грип можат да доведат до воспаление на срцевиот мускул, мозокот или мускулите, како и прекин на работата на неколку органи.

Општо, лекарите и експертите го третираат КОВИД-19 како болест што погодува многу органи, од главата до палецот …

Четири симптоми се чести кај пациенти со КОВИД-19 и се јавуваат во текот на неколку дена (не толку брзо како кај грипот): Треска, губење на вкус или мирис, сува кашлица, замор.

Еден или повеќе симптоми често се јавуваат кај пациенти: Главоболка, затнат нос или течење на носот, влажна кашлица, стегање во градите, чувство на губење на здив за време на активност, гадење и повраќање, пецкање или болка низ целото тело, дијареја и болки во стомакот.

Треба да се напомене дека некои пациенти имаат полесна форма на болеста, додека други се чувствуваат ужасно, со се повеќе симптоми и чувства на постојана непријатност.


Носот најпрво погоден од вирус

КОВИД-19 не е само болест на респираторниот систем и може да се манифестира на многу други начини: Проблеми со размислување, несвестица, проблеми со очите, болка во грлото, тешки проблеми со дишењето за време на одмор, болка во градите, палпитации, згрутчување на крвта, посилна болка во мускулите и зглобови, осип, плускавци на прстите.

Носот е првиот орган погоден од рецепторите на ACE2 кои „помагаат“ на вирусот да влезе во човечките клетки. Како што вирусот се размножува и шири, се развиваат бројни респираторни системи, а аносмија (губење на мирис) е одлучувачки симптом. Студијата покажува дека 87 проценти од пациентите го изгубиле чувството за мирис и 56 проценти чувството за вкус. Првично, затнат нос и течење на носот не се сметаа за симптоми, но сега се сметаат за вообичаени симптоми. Постојаната сува кашлица е ран симптом, но некои пациенти имаат влажна кашлица или болки во грлото …

Тешка главоболка е честа кај оваа болест, додека тешките невролошки симптоми се поретки или ретки. Оние на кои им е потребна итна реакција се збунетост, неможност на човекот да се разбуди, некоординирано движење или знаци на мозочен удар, како што се испуштање од устата, вкочанетост или проблеми со говорот. Иако треска и силна главоболка се чести, многу пациенти (до 60 проценти во една студија) никогаш немале треска. Бесвест и проблеми со протокот на мисла се чести кај постари пациенти. Симптоми како што се болка во очите, чешање, кинење или црвенило на окото се јавуваат кај 25 проценти од пациентите.


Необичен начин на појавување

Некои пациенти добиваат пневмонија COVID-19 како резултат на напад на вирус врз тој орган. Понекогаш нивото на кислород паѓа толку бавно што пациентот не забележува. Кратко и брзо дишење, потешка форма на отежнато дишење (особено во мирување) се знаци на итна медицинска помош. Отежнато дишење и притисок во градите за време на активност се чести симптоми, а доколку траат подолго и се влошуваат, одете на лекар … Болките во градите, палпитациите и срцевите проблеми се поретки и може да се појават поради воспаление, низок крвен притисок или намалено ниво на кислород. … хоспитализираните пациенти може да имаат проблеми со бубрезите … дијареја, болки во стомакот, гадење и повраќање се чести, кај некои пациенти единствени симптоми

Вирусот може да се појави на некои необични начини низ целото тело. Пријавени се чудни осипувања (трнлив, мазен, со или без чешање). Во ретки случаи, постои воспаление на зглобовите или оштетување на мускулите на бутовите, рамената или грбот, што доведува до силна болка.

Вирусот, исто така, влегува во крвните садови, ретко предизвикувајќи тромб опасен по живот, кој може да патува до белите дробови, срцето или мозокот. Во многу ретки случаи, тромб може да го блокира протокот на крв во екстремитетите што може да доведе до ампутација. Потешки пациенти во болницата добиваат лекови за разредување на крв за да спречат формирање на тромби.


Обично лесна болест кај деца

КОВИД-19 е обично лесна болест кај деца. Многу ретко може да предизвика потежок воспалителен процес. Треба да се побара медицинска помош ако детето започне да ги има овие симптоми: Продолжена треска (5 + дена), летаргија, конфузија, нервоза, премногу болна за јадење и пиење, бледа и кожа со промени, проблеми со дишењето + или брзо дишење, забрзано чукање на срцето, болка во болка во градите, стомак, дијареја, повраќање, намалено мокрење.

Ако имате симптом на КОВИД-19, лекарите велат дека треба да бидете во изолација до тестирањето. Повеќето пациенти се опоравуваат сами за неколку недели.

Внимателно следете го симптомот за пет до 10 дена од болеста, особено нивото на кислород во телото.

Побарајте медицинска помош секогаш кога имате проблеми со дишењето или симптомите се влошуваат.

Извор: AlJazeera

Хороскоп

Дневен Хороскоп (21 јуни) понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН
Нови можности за подобрување на вашата кариера се на повидок. Ви претстои добар период на финансиски и бизнис план. Вашата тенденција да се грижите и да им помагате на другите ќе ги подобри вашите врски со блиските. Пред вас е период кога ве очекуваат доста романтични мигови со саканиот.

БИК
Денес ќе се чувствувате особено немирно, ќе сакате да бидете на повеќе места одеднаш. Ќе чекате некој важен одговор или информација а тоа ќе ве направи уште поанксиозни. Поради тоа ќе ви годи добар фитнес тренинг или аеробик. Најдобро е да го правите тоа дома наместо во теретана за да избегнете интеракција со други луѓе што може да биде фрустрирачко.

БЛИЗНАЦИ
Можни се препреки на деловен и финансиски план. Ќе бидете особено внимателни при донесување на одлуки и правење промени а тоа ќе спречи во иднина да се соочите со непријатности. Ќе имате напредок во некој важен проект или план кој е во тек. Запишувајте ги вашите идеи, можат да ви послужат подоцна.

РАК
Вашата моќ на убедување денес ќе биде особено силна. Ова е одличен ден да ги промовирате вашите нови идеи и проекти. Ќе се здобиете со признание и почит кај вашите колеги. Ќе бидете во можност да ги читате туѓите мисли и да претчувствувате што се крие во нивното срце. Ова е одличен ден за да направите напредок.

ЛАВ
Денес ви претстојат значајни напредоци на бизнис и финансиски план. Инвестициите кои сте ги направиле во минатото конечно ќе се исплатат. Нови можности се на вашиот пат. Сега е одличен период за да го завршите она кое што веќе сте го започнале. Разгалете се себеси со шопинг и купете некое парче кое одамна сте го посакувале и носете го на вечера со пријатели или партнерот.

ДЕВИЦА
Вашиот ум ќе биде преплавен од нови идеи и планови, ќе се чувствувате инспирирани. Ќе имате енергија и ќе бидете особено продуктивни. Но не заборавајте да здивнете, ако работите премногу напорно без одмор, на крајот ќе завршите исцрпени.

ВАГА
Денес е поволен ден да се одморите и да се разгалите себеси. Посетете центар за масажа или ароматерапија. Ќе бидете среќни од резултатите. Вашиот ум ќе впива нови информации со брзина на светлината, ќе научите многу интересни нешта.

ШКОРПИЈА
Бидете подготвени да ги остварите своите соништа затоа што ќе го имате потенцијалот за тоа. Успехот е дефинитивно на ваша страна. Ќе добиете важен повик или порака кој ќе ве израдува. Во текот на денот оставете малку време и за себеси.

СТРЕЛЕЦ
Денес ќе ви биде малку потешко да се разбудите затоа што ќе чувствувате како да немате многу енергија. Некои промени на деловен план ќе ве направат мрзоволни но немојте да дозволите чувствата да ве контролираат. Излезете од летаргијата и тргнете во прошетка. Можно е од никаде да ви светне некоја одлична бизнис идеа која ќе ви отвори нови можности.

ЈАРЕЦ
Денес е идеален ден да ги завршите задачите кои долго време сте ги оставале настрана. За да се спасите себеси од непотребниот стрес, организирајте ги вашите обврски за деновите пред вас, наградете се себеси со мал шопинг или здравица со пријателите.

ВОДОЛИЈА
На деловен план денес ви претстојат многу профитабилни можности. Ќе се најдете себеси во недоумица дали да се посветите на нивно остварување или да земете одмор и да се релаксирате дома. Ако можете да одлучувате, дефинитивно најдобра опција е да ги искоритите можностите за напредок додека се сеуште достапни. Испланирајте интимна вечера со партнерот за крајот на денот. Ќе се чувствувате задоволно од продуктивниот ден.

РИБИ
Некои планови кои сте ги оставиле за во иднина е најдобро да се остварат сега затоа што ќе ви донесат одлична добивка. Ќе бидете среќни што сте донеле таква одлука и ќе се чувствувате олеснати што сте завршиле важна задача навреме. Пред крајот на денот опуштете се себеси со омилениот филм и вашиот најдраг пијалак.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Денешен Хороскоп (20 јуни) недела

Објавено пред

на

ОВЕН
Обидете се да вклучите во вашата рутина некои работи и идеи што другите луѓе ги сметаат за ваши корисни. Во моментот кога ќе се движите во поздрава и попродуктивна насока, ќе можете да им помогнете на оние луѓе што ги сакате. Не одложувајте за утре сè што можете да направите овој викенд, покажете им на другите колку сте во тек.

БИК
Направете за другите сè што мора, но никогаш на ваш сопствен трошок или по цена да го изгубите она што е важно за вас. Ако сте на некоја од супериорните позиции и сте свесни дека не можете да постигнете нешто, делегирајте дел од одговорностите на други бидејќи тоа е единствениот начин да се одржи постојното темпо. Покажете повторно дека сте лидер.

БЛИЗНАЦИ
Не дозволувајте нечии коментари или барања да ве прават да се чувствувате ранливо и лошо. Наместо да се занимавате со минатото, вложете ја целата своја енергија во иднина. Оригиналниот пристап кон некои од старите идеи може да ви даде предност што ја барате. Слободно започнете нови животни предизвици, големи се шансите да победите.

РАК
Викендот е идеален за оние преговори што водат кон деловно партнерство, како и за убави гестови насочени кон личноста за која навистина се грижите. Многумина од вас ќе можат да заработат од вашето хоби или да дојдат до интересна можност да им помогнете да заработат солидна сума пари. Сепак, имајте на ум дека ќе направите лошо со конкуренцијата деновиве.

ЛАВ
Бидете искрени за тоа што имате и што можете да понудите, во спротивно, како што одминува викендот, постојано ќе наидувате на негативни коментари и растечко противење. Попладневните часови се идеални за дружење и романса, затоа оставете доволно време за малите животни радости. Патувањата ќе ве привлекуваат, но ќе чинат премногу.

ДЕВИЦА
Ниту овие дена не се мачете да најдете заеднички јазик со оние членови на семејството и со пријателите со кои веќе долго време се карате. Инвестирајте ги своите напори во напредокот на бизнисот. Слободно прифатете дополнителна работа за која мислите дека можат да ги покријат оние трошоци на кои не сте сметале. Она што го правите во љубов моментално, ќе одекне многу.

ВАГА
Препуштете се на оние активности што вклучуваат деца, семејство и пријатели. Покрај тоа што ќе се забавувате и ќе се чувствувате одлично, ќе имате и подобро разбирање за тоа што треба да промените и што всушност можете да направите за да придонесете за заедницата. Патување, конференција или семинар сигурно ќе ви донесе одлични резултати и многу нови проекти.

ШКОРПИЈА
Личноста за која се грижите нема да биде искрена со вас. Ќе направите најдобро ако се сомневате во сè што прават другите. Постара или многу помлада личност која ви е драга, сигурно ќе ви создаде фрустрации во текот на викендот. Наместо да реагирате бурно, обидете се да ја слушнете целата приказна во спротивно може да се случи да донесете погрешна одлука.

СТРЕЛЕЦ
Овој викенд, сè што е поврзано со патувања, сериозни деловни разговори и решавање на стари сметки ќе ви помогне. Ветувачка е и нова можност поврзана со љубовта, затоа подгответе се за период полн со активности. Ако се соочувате со неочекувани проблеми, обидете се да ги решите во движење. Не брзајте со одлуки затоа што ќе бидете разочарани.

ЈАРЕЦ
Периодов ќе бидете склони да реагирате премногу емотивно и насилно, што може да доведе до коментари кои нема да ви помогнат да ги решите тековните проблеми. Наместо тоа, останете смирени и засега чувајте ги мислите за себе. Ако имате потреба да верувате на некого, нека биде личност на која и верувате целосно. Концентрирајте се и на идната заработка.

ВОДОЛИЈА
Погледнете уште еднаш во моменталната финансиска состојба затоа што само така ќе можете да одлучите што понатаму. Ако барате дополнителна работа што би можеле да ја завршите дома, прво распрашајте се со круг пријатели. Не трошете премногу пари на забава, држете се подалеку од порок и обидете се да бидете умерени во сè. Не носете ја работата дома.

РИБИ
Бидете внимателни ако некој ве поттикне да ветите. Големи се шансите да се согласите на нешто што сè уште е над вашите моментални можности. Тоа не значи дека треба да одбиете сè, но бидете подготвени за фактот дека ќе мора да побарате помош доколку ситуацијата излезе од контрола. Можете да заработите пари само ако внимателно ги разгледате фактите.

Прочитај повеќе...

Технологија

Ќе биде ли новиот Windows 11 бесплатен?

Објавено пред

на

Останува помалку од една недела до официјалното претставување на новата верзија на Виндоус (Виндоус 11?). Претежно има информации на Интернет за тоа како ќе изгледа новиот ОС, но скоро и да не се споменува една многу важна работа – дали новиот Виндоус, како Виндоус 10, ќе биде бесплатен за корисниците?

Нема официјални информации за оваа тема, но ако можеме да направиме мала анализа. Имено, ако земеме предвид дека Apple со години нуди бесплатна надградба на нови верзии на macOS, како и дека Microsoft го стори истото со Виндоус 10, може да очекуваме да се повтори овој пат. За компаниите, генерално, не би било проблем да купуваат лиценци за нов ОС (иако знаеме дека многу ретко одлучуваат да се префрлат на нов ОС веднаш по објавувањето), но на крајните корисници им е тешко да се согласат да го купат. На крајот на краиштата, фактот дека беше бесплатен, им овозможи на Виндоус 10 да заземе голем дел од пазарот многу бргу по објавувањето.

Неофицијално, се појавуваат информации дека новиот Windows може да биде бесплатен за сите корисници кои имаат валидни лиценци за постари верзии на ОС. Ова не значи само корисници кои користат Виндоус 10, туку и корисници кои сè уште работат со Виндоус 7 или 8.

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 7 часа

Мрме: Последниот меч во репрезентативниот дрес на Гранде Пандев е дополнителен мотив

Игор Ангеловски, селекторот на македонскиот национален тим, на официјалната прес-конференција во Амстердам му се заблагодари на Горан Пандев, и нагласи...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 21 јуни

1377 година – Умре англискиот крал Едвард Трети. Станал крал во 1327 година, наследувајќи го својот татко Едвард Втори. Поради...

ХороскопПред 10 часа

Дневен Хороскоп (21 јуни) понеделник

ОВЕН Нови можности за подобрување на вашата кариера се на повидок. Ви претстои добар период на финансиски и бизнис план....

МакедонијаПред 14 часа

(ГАЛЕРИЈА) Кичевчани и „Car Club – Кичево“ денес се на хуманитарната изложба на автомобили за Виктор Петрески од Прилеп

Денес 20.06.2021 година недела се одржа хуманитарна изложба на автомобили која имаше една единствена цел – дека собраните финансиски средства...

Временска прогнозаПред 18 часа

Доаѓа топлотен бран со висок УВ, но и проследен со локална нестабилност

До крајот на денов, особено во источните и во североисточните предели ќе има услови за локална нестабилност проследена со пороен...

АвтомобилиПред 19 часа

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Одреден е датум кога германската марка ќе престане да произведува нови бензински и дизел автомобили, а тоа е веќе во...

КултураПред 1 ден

Денес е Духовден, празник на Светиот дух

Денес е Духовден – Празник на Светиот дух. Овој христијански празник се празнува три дена, а првиот ден од празникот...

СветПред 1 ден

(ФОТО) Камион влета на велосипедска трка во Аризона, има повредени..

Шест велосипедисти се во критична состојба во болницата откако камион влета во мал планински град северо-источно од градот Феникс врз...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 20 јуни

1459 година – Турците го зазедоа утврдениот град Смедерево, последното упориште на српската средновековна држава, која формално ја изгуби својата...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (20 јуни) недела

ОВЕН Обидете се да вклучите во вашата рутина некои работи и идеи што другите луѓе ги сметаат за ваши корисни....

НАЈЧИТАНИ