Следете не

Технологија

Дали популарниот „Winamp“ со кој израснаа многу генерации се враќа во нов формат?

Објавено пред

на

Музичкиот плеер Winamp првпат беше објавен во 1997 година и брзо стана популарен како еден од најдобрите медиа плеери за компјутери.

Сепак, во раните 2000-ти, почна да ја губи популарноста по серија слабо спроведени ажурирања, а имаше и неколку краткотрајни обиди да се оживее проектот.

Winamp сега повторно е во фаза на активен развој, но најновата ренесанса на популарниот играч можеби нема да пристигне во форма на оригинална апликација со нов дизајн.

Оригиналниот медиа плеер Winamp беше во развој од 1997 до 2013 година, а финалната верзија ја носи ознаката v5.666.3516. Во октомври 2018 година, се појави недовршена верзија на v5.8, а Radionomy (сопственикот на Winamp, сега познат како Shoutcast) одлучи да ја направи јавно достапна.

После тоа беа ветени повеќе ажурирања, но тие никогаш не се реализираа. Сега веб-страницата Winamp е повторно редизајнирана и ветува „иновативно освежување на најпознатиот аудио плеер во светот“.

Во моментов нема многу информации, но новиот проект не звучи како стандарден музички плеер. Еден дел на страницата сугерира дека ќе има „уникатен простор за креаторите“ кој „ќе се поврзе тесно со обожавателите и ќе обезбеди подобар приход“.

AudioValley, компанија во сопственост на Shoutcast и Winamp, истакнува дека новиот Winamp „ќе стане платформа која ги обединува аудио ентузијастите, ги поврзува креаторите и потрошувачите на музика, подкасти, радио станици, аудио книги и која било друга надворешна содржина“.

Врз основа на овој опис, новиот Winamp делува повеќе како нова платформа за проследување аудио содржина, како што се Spotify или Pandora.

Оние кои се заинтересирани да видат како ќе изгледа новата верзија на услугата, можат да се пријават на Winamp бета тестирање.

Извор: B92

Магазин

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Објавено пред

на

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на корисниците.

„Бришењето на неактивни сметки значи бришење на оние сметки кои не биле користени најмалку две години. Со други зборови, е-пошта, видеа, фотографии, документи и секоја друга содржина што се наоѓа на таа корисничка сметка ќе бидат избришани.

Компанијата Google објави дека сметките кои не биле користени долго време може да бидат компромитирани, како и дека обично имаат помалку безбедносни проверки и немаат двојна автентикација.

Како да зачувате сметка?

Постојат два официјални начини да ја зачувате вашата сметка на Google.

Најлесен начин да се задржи активна сметката на корисникот е сопственикот/корисникот на сметката да се најавува најмалку двапати годишно, според агенцијата АП.

Дополнително, сметката нема да се деактивира ако преку неа се користи пребарувањето на Google или се гледа YouTube.

/Blic

Прочитај повеќе...

Магазин

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

Објавено пред

на

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, што означува значително повлекување од сегментот каде што вложи милијарди долари за да го предизвика лидерот на пазарот Tencent.

„Редовно го прегледуваме нашиот бизнис и правиме прилагодувања за да се фокусираме на областите на долгорочен стратешки раст. „По неодамнешниот преглед, донесовме тешка одлука да го реструктуираме нашиот бизнис со игри“, изјави портпаролот на ByteDance за CNBC.

Главниот оддел за игри на кинескиот технолошки гигант се вика Nuverse. Стотици работни места се очекува да бидат укинати во единицата, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, кое не беше овластено да зборува јавно. Nuverse нема целосно да се исклучи, но значително ќе се намали. ByteDance исто така им порача на вработените да престанат да работат на необјавени игри. Ројтерс прв ја објави веста. Во текот на изминатите неколку години, ByteDance агресивно се префрли во игри во обид да ги предизвика другите гејмерски гиганти како што се кинескиот Tencent и NetEase. ByteDance купи големо студио за мобилни игри наречено Moonton во 2021 година за пријавени 4 милијарди долари, нагласувајќи ги нејзините амбиции. Компанијата сега сака да го продаде Moonton, забележува CNBC.

Повлекувањето доаѓа по тешки неколку години за кинескиот пазар за игри, кој не успеа да ги врати височините достигнати за време на екот на пандемијата на Ковид, кога луѓето беа затворени за да играат игри. Индустријата исто така се соочи со тешко регулаторно опкружување, иако во последно време се подобрува. Успехот во секторот за игри е тежок бидејќи се потпира на компанија која создава постојан прилив на хитови, како и титули кои ги задржуваат играчите приврзани. Tencent, кој е оператор на најголемата кинеска се-во-едно апликација WeChat, на пример, ја објавува Honor of Kings, која е меѓу најголемите игри во Кина.

ByteDance имаше некои популарни изданија, како што е Crystal of Atlan, акциона игра со улоги, но се чини дека се бори да ја претвори во комерцијален успех.

Извор: cnbc

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Drive во проблеми: Еден куп податоци мистериозно исчезнаа од корисниците

Објавено пред

на

Некои корисници на услугата Google Drive пријавуваат загуба на податоци, кои се чуваат со месеци, а се чини дека ова не е единствената апликација на Google засегната од проблемот.

Кога станува збор за онлајн складирање на податоци, Google Drive е меѓу најпопуларните решенија. Таа е бесплатна и нуди дополнителни надградби и повеќе простор за релативно ниска цена.

Сепак, некои корисници известуваат дека изгубиле податоци од претходните неколку месеци на услугата, а можеби ова не е единствената апликација на Google засегната од проблемот.

Корисниците на социјалните мрежи најавуваат дека освен што губат податоци од Google Drive, имаат и проблеми со услугата Gmail.

Еден корисник го сподели својот проблем на форумите, забележувајќи дека датотеките од Google Drive одеднаш исчезнале.

Проблемот е пријавен во тимот за поддршка на Google, но корисникот посочува дека нема одговор од инженерите на Google и не може да знае дали неговиот проблем се истражува.

Вработени во Google подоцна се огласија, велејќи дека проблемот се истражува. Беше споделен и совет да не се исклучува сметката и да не се преместува или брише папката со податоци на апликацијата додека инженерите работат на проблемот.

Во меѓувреме, барем еден корисник на платформата Mastodon тврдеше дека видел неколку случаи на луѓе кои пријавиле дека изгубиле дел од нивните податоци и на Gmail. Друг корисник му одговорил, велејќи дека Gmail ги изгубил и ги вратил неговите мејлови истиот ден.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура4 часа

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт11 часа

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили13 часа

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин13 часа

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин13 часа

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

Временска прогноза2 дена

Краткотрајно топло време, но голема разлика во температури, проследете ја најновата метео анализа

Во следниот период, односно до самиот крај на оваа седмица Балканот го очекува голем температурен шок (огромна разлика на температурите...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (30 ноември)

ОВЕН Марс сепак го зголемува вашиот стрес, бидејќи неговата главна идеја е да работите побрзо – ако се притиснете на...

Македонија2 дена

МВР демантира дека изгубеното девојче е пронајдено во соседна држава и апелира да ме се шират невистини!

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец...

НАЈЧИТАНИ