Следете не

Магазин

Дали знаете што кажува кафето што го пиете за вашиот карактер?

Објавено пред

на

Речиси е незамисливо повеќето луѓе да го започнат денот без барем една шолја кафе.

Без разлика дали сакате домашна или инстант варијанта, всушност сè што правиме во животот може да каже нешто за нашата личност.

Истата е приказната со кафето.

Секако, намерата не е навредиме некого, туку да се нашалиме. Сепак, знаете како велат, во секоја шега, малку вистина.

Еве што вели вашето омилено кафе за вашиот карактер:

 

Еспресо

Ова кафе е брзо и лесно, исто како вас. Вие не кружите, но кажувате што мислите и правите како што сакате. Сакате да бидете одговорни и да ги критикувате другите за да ги „отворите очите“. Никогаш не губите време и не им го давате на оние што не ве интересираат, ниту го трошите на кафе и озборувања.

Дупло еспресо

Вие сте тип на личност која размислува логично. Вие сте многу практични, не подлежите на промени во расположението. Вие сте сличен тип како обожавател на еспресо, а со вас овие квалитети се уште поизразени. Вредни сте, имате јасни, концизни идеи и давате најдобро што можете на работа.

Ристрето

Ристрето е всушност скратено еспресо, односно иста количина мелено кафе, но извлечено со поситно мелење со помалку вода. Сепак, како што велат баристите ширум светот, повеќето луѓе не можат да проценат дали добиле еспресо или ристрето, односно не можат јасно да ја утврдат разликата. Затоа се смета дека таквите луѓе се претежно оние кои сакаат да се изразуваат со „фенси“ изрази и се сметаат себеси за исклучително софистицирани лица, иако вистината е далеку од тоа.

Еспресо со млеко

Ако пиете кафе со млеко, може да имате проблеми со донесувањето одлуки. По природа сте опуштени и како резултат, не сте загрижени за претерана анализа на секоја одлука. Всушност, вашата природа е таква што размислувате многу и преферирате вашата фантазија да ги разгледува сите опции на неврзан начин. Бидејќи пиете кафе со млеко, обожавате удобност. Вашето утринско кафе со млеко е само една од оние мали удобности што го прават животот навистина вреден за живеење.

Макијато

Тоа е еспресо со „трошка“ млеко, а оние кои особено уживаат во овој вид кафе се добро организирани, прават сè и постигнуваат на време, се сигурни и лојални. Тие сакаат да дозираат задоволства, но не претеруваат со нив.

Late

Вие сте некој што ужива во удобност, но исто така и некој што сака да им угоди на луѓето. Исто како и вашиот Late, сакате да ја ублажите „горчината на животот“. Вие сте опуштени, сигурни, реални, но имате проблеми со донесувањето одлуки. Уживате во едноставната удобност на животот. Можно е да имате мачка, пишува на порталот Equity Bank.

View this post on Instagram

🥜☕️ Peanut butter and coffee: the most underestimate combo ever!⁣ Try this 𝗣𝗘𝗔𝗡𝗨𝗧 𝗕𝗨𝗧𝗧𝗘𝗥 𝗟𝗔𝗧𝗧𝗘 and you will understand why I’m so scandalized 😆⁣ It’s a great mid-week pick me up!⁣ ⁣ Happy hump day to YOU!⁣ Love, Anita.⁣ ⁣ 𝗥𝗲𝗰𝗶𝗽𝗲⁣⁣ * 1/2 cup (125ml) of your favorite coffee⁣ * 1/2 cup (125ml) plant-based milk of your choice (I used oat milk)⁣⁣ * 1/2 tbsp smooth peanut butter⁣ * 1 tbsp maple syrup⁣ Heat the milk. Add the hot milk, peanut butter and maple syrup to a blender. Blend few minutes until foamy. You can use a milk brother too. Pour the peanut butter milk over your coffee and enjoy! 💫 . . . . #peanutbutter #coffee #coffeemoment #latte #cafelatte #shake #foodphotography #artistsoninstagram #sweetooth #foodbloggerpro #foodblogeats #healthyfood #veganfoodshare #breakfastnbowls #foodporn #healthylifestyle #foodtographyschool #nutbutter #slowliving #metime #plantbased #coffeerecipe #swissfoodblogger

A post shared by Anita | Breakfast & Bowls (@breakfastnbowls) on

Капучино

Ако секогаш одбирате капучино, тоа значи дека сте романтична и оптимистичка личност, од софистицирана природа. Вие сте креативни, имагинативни, сонувачки, малку мистериозни. Проблемот е во тоа што вашите цели се краткорочни, и брзо се откажувате од нив. Честопати сте нереални, не само кога ги анализирате другите, туку имате и погрешна слика за себе.

Ирско кафе

Баристите ширум светот се согласуваат – љубителите на ирското кафе, претежно припаѓаат на „легендите“ кои оставаат големи совети. Тие се гласни, интересни, директни. Сепак, тие знаат како да претераат, а ако претераат малку повеќе со нарачување вакво кафе, можно е да имаат проблем со пиење, според порталот Daily Mail.

Инстант кафе

Ако припаѓате на оние луѓе кои сакаат да го матат Нес или некој друг вид кафе од тој тип, претежно припаѓате на оние кои немаат премногу време или трпеливост да подготват кафе, почекуваат покрај шпоретот додека врие и слично. Од друга страна, се смета дека овој тип на личност не е премногу вреден, но тие се амбициозни и сакаат да ги постигнат своите цели без премногу напор. Тие секогаш играат во тим, тие не се соло играчи, токму затоа што во соло-варијантата, би дошле до израз маните и мрзеливоста. Сепак, тие се сакани во друштво, бидејќи се многу забавни и весели. И што е најважно – тие секогаш имаат време за кафе.

Домашно (турско) кафе

Овие луѓе немаат време за „нес, еспресо и други глупости, бидејќи тоа не е кафе“. И тие знаат – домашно, малку посилна, со или без шеќер, потоа напната. Најмногу од сè, тие сакаат да го „истегнуваат“ тоа утринско кафе, уживаат, па затоа не треба да ги вознемирувате додека не ја завршат првата чаша.
Нема шеги со нив, тие знаат што, кога и каде сакаат, и може да се каже дека се многу одвоени луѓе.

Бело кафе

Дали сè уште сакате бело кафе? Па, може да се каже дека сте големо дете. Од една страна, можно е да се работи за личност која е многу врзана за семејството, а од друга страна, Питер Пан кој не сака да порасне.

Уживате да јадете колачиња со чоколаден кекс со вашето бело кафе или дури да ставите неколку коцки од чоколадо во него. Сè на сè, вие сте многу приемчива личност.

Ладно кафе и фрапучино

Бидејќи кај нас се појавија различни видови кафе, особено со различни додатоци, се истакнаа оние кои прво треба да ги порачаат, да ги испробаат, да ги сликаат.

Во повеќето случаи, овие типови на луѓе продолжуваат со трендовите и сакаат да испробуваат нови работи. Тие често се многу креативни, но можат да бидат и површни.

View this post on Instagram

But first, iced latte! 🥰🥛 Bom diaaaaaa!!!!

A post shared by Karla Keunecke (@karlakeunecke) on

Филтер кафе

Иако овој вид пијалоци со кофеин сè уште не е толку популарен во нашата земја како во Америка, на пример, луѓето кои го започнуваат денот вака припаѓаат на типот на луѓе кои сакаат сè да биде под контрола. Вие сте многу сигурни и лојални и секогаш може да имате доверба. Исто така, никој не зборува лошо за вас и луѓето, поради вашите карактерни црти, навистина ве ценат.

Како и да е, ако имате пријател кој сака да пие фрапучино, нема да ви биде лесно да ги следите неговите ненадејни идеи, но сепак ќе направите нешто од тоа неволно – и верувајте ми, на крајот ќе поминете одлично, пишуваат на порталот marsyly.com.

Извор: Objektiv.rs

Хороскоп

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

Објавено пред

на

ОВЕН
Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите патување, или од финансиски или деловни причини, обидете се да промените нешто во вашата рутина. Разговарајте со луѓе кои имаат повеќе искуство од вас, бидејќи на тој начин ќе откриете нови хоби и ќе запознаете нови луѓе кои ќе ви го пренесат своето знаење.

БИК
Кога станува збор за бизнис, некој ќе ве убеди да потрошите пари или да инвестирате во она што ќе му донесе корист. Бидете силни во врска со вашите ставови и искористете ја својата волја за да заработите повеќе пари или да го подобрите квалитетот на животот. На ниедно поле од животот не смееме премногу да ги менуваме старите ставови.

БЛИЗНАЦИ
Можете да задоволите некои луѓе, но не сите луѓе околу вас. Имајќи го тоа предвид, донесете ги тие одлуки и избори кои ќе ви помогнат првенствено да ги исполните своите сопствени цели. Ако сте во љубовно или деловно партнерство во кое некој од вас гледа единствено во ваша корист, ситуацијата може да стане незгодна.

РАК
Не им ги доверувајте на другите оние работни места и задачи за кои само вие сте надлежни. Ако вложите малку повеќе напор и направите сè сами, на крајот ќе постигнете напредок на кој се надевате. Веројатно е нова романтична можност, но бидете внимателни и воздржете се ако истата личност може да влијае на вашата финансиска иднина.

ЛАВ
Не дозволувајте да ве измами личноста која сака да инвестира во нејзината иднина. Fareе поминете многу подобро ако првенствено внимавате на вашите сопствени интереси и им помагате на другите само доколку ви е на ваш начин и не бара дополнителен напор. Искористете го попладнето за да се дружите со луѓе кои размислуваат слично на вас, ќе добиете одлични идеи.

ДЕВИЦА
Одете чекор по чекор. Некој ќе се обиде да ги уништи вашите планови. Ако навистина сакате да слушнете искрени одговори, ќе треба да поставите попрецизни прашања. Оние што го занемариле семејството или сакаат љубовни обврски, денес ќе се соочат со незадоволна личност. Почекајте малку додека ситуацијата се смири пред да се оправдаат.

ВАГА
Немојте да бидете мрзливи или да ги пренесувате своите одговорности на другите. За да можат навистина да се случат работите и да можете да ги контролирате тие настани, ќе треба сами да сторите сè. Вложете ги сите напори во она што може да ви донесе долгорочни придобивки. Нови финансиски можности и идеи ќе откриете само ако договорите состанок со личност која ја сметате за снаодлива.

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете многу концентрирани и трпеливи и ќе имате доволно дисциплина за да можете да го водите она што долго време го планирате. Не дозволувајте колеги да ве спречат и особено игнорирајте ги коментарите на оние кои генерално не се задоволни од работата и работната атмосфера. Не дозволувајте вашите емотивни проблеми да ви ја расипат вечерта.

СТРЕЛЕЦ
Размислете уште еднаш за вашите мотиви, а потоа свртете се на работата. Обидете се да сторите сè во тек, транспарентно и со интегритет. Сè што ќе се обидете да лажете или да им правите на другите зад грб, ќе ви се врти околу главата. Оние од вас кои денес се во тајна loveубовна врска може да очекуваат немир и груби зборови. Не претерувајте со реакции.

ЈАРЕЦ
Иако денес ве чека генерално добра работна атмосфера, не ќе биде сè отворено или јасно. Бидете особено внимателни ако имате состанок со некој што не го гледате често затоа што може да паднете во навистина добра приказна и на тој начин да си ја нарушите добрата можност. Одлучете се врз основа на веќе достапното и на тоа што самите сте истражувале.

ВОДОЛИЈА
Ќе можете да влијаете на одлуките на другите луѓе само ако прво кажете јасно и искрено што се обидувате да постигнете. Личноста што ја сакате нема целосно да се согласи со вас. Наместо да нагласувате колку сте разочарани од ова, слушајте ја до крај бидејќи ќе биде во право за некои работи. Трпението ќе ви помогне да ги избегнете најголемите проблеми на почетокот.

РИБИ
Бидете смирени денес и не дозволувајте емоционалните проблеми да ве оддалечат од она што треба да го направите. Било какви проблеми поврзани со пороци или претерување само ќе доведат до посериозни расправии, па дури и прекинување на љубовните врски. Обидете се да гледате на работите што е можно пообјективно, некој друг не може секогаш да биде виновен за тоа што ви се случува.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес (23 јуни) среда

Објавено пред

на

ОВЕН
Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да се отворите за нови активности, мисли и можности. Само ако останете активни, ќе можете да ги избегнете проблемите што упорно ви ги создава лице од деловното опкружување. Бидете подготвени да ги бранат своите ставови, слободно бидете малку поагресивни.

БИК
Ако не сте сигурни што треба да направите, одвојте малку повеќе време за оние активности што не се дефинирани како платени, бидејќи токму така ќе откриете во што сте најдобри и на крајот ќе добиете соодветна награда. Reallyе се чувствувате навистина добро со она што го правите и веројатно ќе запознаете личност во текот на денот што ќе ви понуди нешто ново.

БЛИЗНАЦИ
Без оглед на добрите меѓучовечки односи со колегите и позитивната работна атмосфера, денес некој ќе се обиде да ги уништи вашите планови. Надминете каква било полемика и направете го она што мислите дека е точно во вашето срце. Ако некој ви понуди нешто што изгледа премногу добро за да биде вистина, немојте веднаш да одбиете, само бидете малку повнимателни.

РАК
Во приватниот живот можете да очекувате пријатни настани. Оние кои сте зафатени треба да поминете малку повеќе време со некој близок, додека оние кои се на слобода треба да бидат поотворени за нови познаници. Денот е идеален за започнување нови проекти и за разговор со нови колеги и помлади луѓе за кои сметате дека сте креативни.

ЛАВ
Не дозволувајте вашите сопствени емоции да ве воздржат и да одземат премногу време. Некој сигурно ќе се обиде да ве доведе во заблуда, но сè додека поставувате прашања, ситуацијата ќе биде многу јасна и таа личност нема да ве прими. Ако не можете да престанете да размислувате за личност од минатото, да земете телефон или да испратите порака, ќе бидете пријатно изненадени.

ДЕВИЦА
Ќе се изненадите кога ќе сфатите колку многу можете да постигнете од дома откако некој ќе ви даде можност да го сторите тоа. Кога станува збор за плановите, без оглед дали се деловни или приватни, држете се до буџетот. Евентуална промена е поврзана со една од односите што е важна за вас. Повлечете го првиот потег и ќе ја задржите истата позиција што ја имате додека стекнувате поголема моќ.

ВАГА
Ако ви недостасува инспирација, возбуда и нови предизвици во вашиот живот, подредете го овој ден на излегување, дружење со познаници или одење на настани што ве интересираат, но за кои немате време поинаку. Слободно споделете ги своите мисли со интересна личност. Кога станува збор за семејството, вклучете ги помладите повеќе во тековните проблеми.

ШКОРПИЈА
Не бидете премногу фокусирани на деталите, бидејќи на крајот нема да ја видите поголемата слика. Ќе имате одлична идеја, не ја одложувајте нејзината реализација, туку фокусирајте се на тоа како можете да ја проширите. Поминете малку повеќе време со луѓе за кои мислите дека се паметни и инспиративни затоа што само така ќе сфатите колку имате потенцијал.

СТРЕЛЕЦ
Држете се до она што го знаете и не претерувајте затоа што тоа само ќе ви создаде проблеми. Време е да бидеме искрени, дури и ако тоа значи дека критиката ќе ги повреди емоциите на саканата личност. Ако неодамна ветивте, фокусирајте се на првите чекори или ќе ја разочарате другата страна која ќе помисли дека сте ја заборавиле.

ЈАРЕЦ
Колку повеќе се обидете денес, толку потежок ќе биде впечатокот дека ситуацијата е потешка. Кога станува збор за работата, некој ќе ве озборува или ќе работи зад грб. Ако не можете со сигурност да дефинирате за кого станува збор, тргнете се од ситуацијата што е моментално најактуелна. Тоа е елементот на изненадување што најмногу ќе го воодушеви вашиот сакан.

ВОДОЛИЈА
Чувајте ги вашите емоции денес под контрола, не патувајте премногу далеку од дома и што е најважно, посветете им малку повеќе внимание на вашите најблиски. Разговарајте за вашите намери и планови за во иднина. Интересот што го добивате и предлозите што ќе ги слушнете ќе ви помогнат да постигнете цели што се бараат уште полесно.

РИБИ
Без оглед на моменталната деловна состојба, размислете што навистина сакате во животот, а потоа земете го телефонот или испратете неколку е-пошта. Ако ви треба издувен вентил, попладнето поминете го во друштво на луѓе кои имаат слични интереси како вас затоа што ќе се најдете во центарот на интересен разговор што ќе ги обликува вашите идеи.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

– Хороскоп за денес (22 јуни) вторник

Објавено пред

на

ОВЕН 
Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да се отворите за нови активности, мисли и можности. Само ако останете активни, ќе можете да ги избегнете проблемите што упорно ви ги создава лице од деловното опкружување. Бидете подготвени да ги бранат своите ставови, слободно бидете малку поагресивни.

БИК
Ако не сте сигурни што треба да направите, одвојте малку повеќе време за оние активности кои не се дефинирани како платени, бидејќи токму така ќе откриете во што сте најдобри и на крајот ќе добиете соодветна награда. Ќе се чувствувате навистина добро со она што го правите и веројатно ќе запознаете личност во текот на денот што ќе ви понуди нешто ново.

БЛИЗНАЦИ
Без оглед на добрите меѓучовечки односи со колегите и позитивната работна атмосфера, денес некој ќе се обиде да ги уништи вашите планови. Надминете каква било полемика и направете го она што мислите дека е точно во вашето срце. Ако некој ви понуди нешто што изгледа премногу добро за да биде вистина, немојте веднаш да одбиете, само бидете малку повнимателни.

РАК
Во приватниот живот можете да очекувате пријатни настани. Оние кои сте зафатени треба да поминете малку повеќе време со некој близок, додека оние кои се на слобода треба да бидат поотворени за нови познаници. Денот е идеален за започнување нови проекти и за разговор со нови колеги и помлади луѓе кои сметате дека се креативни.

ЛАВ
Не дозволувајте вашите сопствени емоции да ве воздржат и да одземат премногу време. Некој сигурно ќе се обиде да ве доведе во заблуда, но сè додека поставувате прашања, ситуацијата ќе биде многу јасна и таа личност нема да ве прими. Ако не можете да престанете да размислувате за личност од минатото, да земете телефон или да испратите порака, ќе бидете пријатно изненадени.

ДЕВИЦА
Ќе се изненадите кога ќе сфатите колку многу можете да постигнете од дома откако некој ќе ви даде можност да го сторите тоа. Кога станува збор за плановите, без оглед дали се деловни или приватни, држете се до буџетот. Евентуална промена е поврзана со една од односите што е важна за вас. Повлечете го првиот потег и ќе ја задржите истата позиција што ја имате додека стекнувате поголема моќ.

ВАГА
Ако ви недостасува инспирација, возбуда и нови предизвици во вашиот живот, подредете го овој ден на излегување, дружење со познаници или одење на настани што ве интересираат, но за кои немате време поинаку. Слободно споделете ги своите мисли со интересна личност. Кога станува збор за семејството, вклучете ги помладите повеќе во тековните проблеми.

ШКОРПИЈА
Не бидете премногу фокусирани на деталите, бидејќи на крајот нема да ја видите поголемата слика. Ќе имате одлична идеја, не ја одложувајте нејзината реализација, туку фокусирајте се на тоа како можете да ја проширите. Поминете малку повеќе време со луѓе за кои мислите дека се паметни и инспиративни затоа што само така ќе сфатите колку имате потенцијал.

СТРЕЛЕЦ
Држете се до она што го знаете и не претерувајте затоа што тоа само ќе ви создаде проблеми. Време е да бидеме искрени, дури и ако тоа значи дека критиката ќе ги повреди емоциите на саканата личност. Ако неодамна ветивте, фокусирајте се на првите чекори или ќе ја разочарате другата страна која ќе помисли дека сте ја заборавиле.

ЈАРЕЦ
Колку повеќе се обидете денес, толку потежок ќе биде впечатокот дека ситуацијата е потешка. Кога станува збор за работата, некој ќе ве озборува или ќе работи зад грб. Ако не можете со сигурност да дефинирате за кого станува збор, тргнете се од ситуацијата што е моментално најактуелна. Тоа е елементот на изненадување што најмногу ќе го воодушеви вашиот сакан.

ВОДОЛИЈА
Чувајте ги вашите емоции денес под контрола, не патувајте премногу далеку од дома и што е најважно, посветете им малку повеќе внимание на вашите најблиски. Разговарајте за вашите намери и планови за во иднина. Интересот што го добивате и предлозите што ќе ги слушнете ќе ви помогнат да постигнете цели што се бараат уште полесно.

РИБИ
Без оглед на моменталната деловна состојба, размислете што навистина сакате во животот, а потоа земете го телефонот или испратете неколку е-пошта. Доколку ви треба издувен вентил, попладнето поминете го во друштво на луѓе кои имаат слични интереси како вас, бидејќи на тој начин ќе се најдете во центарот на интересен разговор што ќе ги обликува вашите идеи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

Ресторан „La Casa“ за прв пат покрај базен, уште едно ново урбано место кое ќе го краси градот Кичево

Вчера официјално стартуваше со работа новиот ресторан „La Casa“ со капацитет за 140 гости. Во прекрасен пред се летен амбиент...

КичевоПред 5 часа

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 7 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 15 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 16 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 24 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

НАЈЧИТАНИ