Следете не

Македонија

Денес 23 нови случаи на Ковид-19 во нашата земја, ова се деталите по градови

Avatar

Објавено пред

на

Нови 23 граѓани се заразени од корона вирусот во последните 24 часа. Резултатот е добиен по изработени 702 тестови, информираат од Министерството за здравство.

По градови новите случаи се распределени:

Скопје – 12
Куманово – 4
Тетово – 4
Прилеп – 2
Неготино – 1

Со ова бкупниот број позитивни тестови во земјава достигна 1.921.

Од Министерството за здравство информираат дека 9 пациенти се излекувани, а регистриран e еден смртен случај на пациент од Тетово.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

Жителите од југозападниот регион од нашата земја го почуствуваа земјотресот кој го погоди албанскиот град Корча пред еден час

Avatar

Објавено пред

на

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала го погоди албанскиот град Корча, кој се наоѓа непосредно до границата со Македонија.

Епицентарот бил на 7 километри северозападно од Корча во 17:35 часот по македонско време.

Земјотресот бил почувствуван и во југозападниот дел од нашата земја, односно во охридскиот, преспанскиот и пелагонискиот крај.

Инаку овој земјотрес е четврти во последните 24 часа во тоа подрачје, но овој последниот беше најсилен од сите досегашни.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денеска 35 нови случаи на Ковид-19 во нашата држава

Avatar

Објавено пред

на

Изминатото деноноќие регистрирани се 35 новозаболени, а 5 лица починаа од Ковид-19. Еден е од Струга на 70 години,а  4-ца се од Скопје на 47,69 и 70 годишна возраст. Битката со вирусот ја загуби и десетмесечното бебе кое во понеделникот со медицински авион беше транспортирано на лекување во Швајцарија.

Од вкупниот број нови случаи 22 се во главниот град. Заразени има во речиси сите скопски општини. Најмногу во Чаир 5, Бутел 3, а Аеродром, Шуто Оризари, Ѓорче Петров и Сарај по 2-ца. Токму градоначалникот на оваа општина  која е меѓу неколкуте за кои вчера здравствените власти посочија дека е можно воведување локални карантини ги повика сожителите на одговорно однесување. Да ги почитуваат мерките за носење маски и одржување на физичко растојание. Блерим Беџети изјави дека познати им се кластерите. Повеќе од половината од досега 41 заразен во Сарај биле од 4 семејства.

– Ако централната власт одлучи такво нешто(карантин), тогаш тоа ќе мора да биде спроведено, изјави Блерим Беџети, градоначалник на Сарај.

Беџети повика да се зголеми бројот на тестирања. Според него само со над 700 тестови на ден можело да се откријат точните жаришта на заразата.

Воведувањето на локални карантини во Тетово, Штип, и неколку скопски општини ќе зависи од ширењето на вирусот наредните неколку дена. Доколку до средината на наредната недела не се стабилизира состојбата надлежните не ја исклучуваат можноста да се забрани влез и излез од општината по примерот на Дебар.

Инаку изминатите 24 часа новите заболени се откриени преку 1120 тестирања од кои 487 се од скринингот. Регистриран е уште еден асимптоматски случаи. Станува збор за вработена во градинка во Тетово.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

„Женската популација како ранлива група“ проект на студентки при Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство „ФИНКИ“

Avatar

Објавено пред

на

Група на студентки од „ФИНКИ“ направија проект на тема „Женската популација како ранлива група“.

Во современите демократии жената со сите свои биолошки карактеристики, соисториската должност и одговорност уште од времето на Клара Цеткин и Роза Луксембург, храбро го носи товарот на сопствената индивидуа, семејството и општеството во целост.
За жал, злоупотребата на моќта, нееднаквоста меѓу половите и обидите да се воспостави контрола врз другите, не ретко доведуваат до нејзина дискриминација и ја ставаат неа-жената во група на ранливи категории: жртви на семејно насилство, професионално малтретирани жртви, жртви на економска нееднаквост и други.
Факторите кои ја отежнуваат а понекогаш и оневозможуваат нејзината реализација се бројни и сите заедно преставуваат кршење на фундаменталните човекови права.

 

Често жената е излложена на континуирана примена на сила манифестирана низ разни форми: психичко, физичко, сексуално или економско насилство.

Некои од овие форми се фаворизирани од современиот начин на живот, други (семејно насилство) не се нова појава, влечат корења од минатото.
Загрижувачки се последиците кои битно го менуваат квалитетот на животот на жената-жртва и нејзиното ментално здравје – ниското самопочитување, напнатоста, депресивноста или агресивноста, зависноста, намалената работоспособност и нестабилноста во партнерските релации.

Постоењето на разни психолошки советувалишта, SOS телефони и центри за правна помош се начини на обезбедување на еднаков пристап до правата на сите ранливи категории на жени.

Сепак, жената како индивидуа е најмоќната алатка – нејзин е изборот. Едукацијата, професионалната ориентација, партнерот, семејството – сето тоа е нејзин личен избор.
Нејзин е изборот да се почитува себеси – само таква може да биде почитувана и од другите.

Хипотеза I: Жената е столб на семејството и пошироко.
Функционалните семејства во голема мера ја должат заслугата за тоа на жената сопруга, мајка. Современата жена е модератор на дневната рутина на семејството, вешто бирајќи начини за среќни решенија. Знаејќи ја улогата на едно семејство и неговите членови во општеството, како и личната партиципираност на жената во тоа општество, заклучокот сам се наметнува.

Хипотеза II: Жената и ривалството во професионални води.
Се повеќе жени го освојуваат “машкиот” свет – бизнис, наука, политика. Современата жена се наметнува со сцојата супериорност, создавајќи си сериозно политички, научни или бизнис опоненти.

Хипотеза III: Често жената е жртва на насилство.
Современата жена-едуцирана, професионална, компетентна, семејно реализирана, сепак е жртва на примитивни инстикти. Честопати малтретирана, омаловажувана и обесправена останува цврст бастион во битката за сопствената афирмација.

Во прилог ТУКА online анкета каде контролните прашања се означени со „*“ и се оние прашања кои се неизбежни во оваа анкета со цел да се постигне успех на истатa.

Ликертова скала

План на активности

-Истражување во врска со темата на различни форуми. Корисно за собирање на потребни информации добредојдени при изработка на проектот.
-Изработка на анкета. Значително потребна за црпење на информации од маса луѓе околу тоа што тие мислат на дадената тема, колкава е свеста и каква е поставеноста.
-Креирање на Инстаграм страна која ги запознава луѓето со нашиот проект.
Горенаведените активности беа и повеќе од потребни при постигнување на нашата цел. Креирање на проект кој надежно ќе запознае голема група на луѓе со жените како ранлива група.
⦁ Која е приказната позади тие активности? Каква е нивната врска со резултатите од анкетата?
⦁ Како ќе ја пренесеш информацијата за проектот до заедницата искористувајќи го твоето знаење за дигитален маркетинг?
-Дигиталниот маркетинг нуди широка перспектива за цел пренесување дадена информација. Користењето на дадени дигитални канали го олеснува ширењето на истата. Социјалните мрежи нудат беспрекорна комуникација на големи групи луѓе, искористувајќи го тоа, нашата информација за проектот ќе биде пуштена во водите на заедницата.

⦁ Како активностите ќе ги поттикнат членовите на заедницата на активност?
-Добрата презентација на проектот е значителна за заинтересираноста на луѓето околу неа. Членовите на нашата група се залагаат за поттикнување на свеста на поединците од заедницата при изработка на интерактивни активности. Се надеваме дека нашата посветеност околу проектот ќе стави прст на лицето на народот и ќе го замисли како треба да ги третира жените.

⦁ Како ќе се измери влијанието на проектот?
-Сепак крајната цел на проектот е импакт факторот врз заедницата да биде што посилен. По извршување на предходноизбраните методи за црпење информации, треба да се евалуираат ресурсите и споредат резулатите со предходнопоставените очекувања.

Доказ за изведени активности (слики, видеа, линкови)
-Инстаграм профил: WomenAndG1rls

Заклучок:

Како и секој почеток на нешто, така и овој беше навидум тежок. Прибирањето информации, изработката на анкета, инстаграм страната, потврдија дека мноштвото луѓе кои на било каков начин беа вклучени во проектот, го делат нашето мислење.

Наше е да се надеваме дека тие другите ќе почнат свесно да гледаат на тоа како се третираат жените и што треба да превземат во врска со тоа. Поединците од нашата група го делат личното искуство. Сите сме задоволни од тоа како се одвиваа работите, научивме многу, ја разбудивме нашата свест и најбитно од се, пробавме да направиме промена и да ја разбудиме свеста во човештвото. Бидејќи, нели, „Биди промената што сакаш да ја видиш во светот“.

Изработиле:

Ана Воденичаровска, 181002
Емилија Белевска, 181015
Наталија Костадиноска, 181049

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ЕстрадаПред 18 минути

(ВО ЖИВО) Припремете мезе и пијалок за екстра расположение со Стојне Николова & Благоја Грујовски вечерва од 21:00 часот

Да ја негуваме нашата музика и да дадеме поддршка на концертите во живо преку „livestream“ платформата која дефинитивно покажа резултат...

МакедонијаПред 32 минути

Жителите од југозападниот регион од нашата земја го почуствуваа земјотресот кој го погоди албанскиот град Корча пред еден час

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала го погоди албанскиот град Корча, кој се наоѓа непосредно до границата...

МакедонијаПред 2 часа

Денеска 35 нови случаи на Ковид-19 во нашата држава

Изминатото деноноќие регистрирани се 35 новозаболени, а 5 лица починаа од Ковид-19. Еден е од Струга на 70 години,а  4-ца...

МакедонијаПред 4 часа

„Женската популација како ранлива група“ проект на студентки при Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство „ФИНКИ“

Група на студентки од „ФИНКИ“ направија проект на тема „Женската популација како ранлива група“. Во современите демократии жената со сите...

КичевоПред 6 часа

Вчера 38 казни за лица од Кичево поради не носење маски за заштита од Коронавирус

Во текот на изминатото деноќие, полициските службеници, издале 151 прекршочен налог на физички лица за сторен прекршок спротивен на уредбата...

ХороскопПред 19 часа

Хороскоп за денес (30.05) сабота

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 1 ден

Во моментов во домашна изолација се 24 лица од Кичево

Според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид, моментално во изолација се 119 лица (Охрид-47, Струга-48, Кичево-24). Врз...

КичевоПред 1 ден

Во Кичево пронајдена не експлодирана минофрлачка мина во подрум

Вчера на ден 28.05.2020 во Полициската станица Кичево, В.М.(52) од Кичево пријавила дека на 24.05.2020 во подрумските простории во нејзиниот...

МакедонијаПред 1 ден

52 лица ново регистрирани како позитивни од Ковид-19, се очекува прес на Министерството за здравство

За во 13:30 часот е закажана прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче на која се очекуваат детали околу состојбата...

МакедонијаПред 1 ден

Студенти од втора година на „ФИНКИ“ направија анкета дали во пандемијата со „Коронавирус“ луѓето масовно пазаруваат во маркетите и пазарите

Група студенти од втора година од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство направија анкета за тоа дали луѓето масовно...

НАЈЧИТАНИ