Следете не

Култура

Денес е спомен на Светиот апостол Кодрат: Светецот кој ги спаси Христијаните – денеска кажете ја оваа молитва

Avatar

Објавено пред

на

Според календарот на МПЦ , кој се води по стар стил , денеска е 21-ви септември , ден посветен на Светиот апостол Кодрат.

Еден од Седумдесеттемина. Ученик на големите апостоли. Го проповедаше Евангелието во Атина и беше епсикоп: најнапред во Атина (после Св. Публиј), а потоа во градот Магнезија. Беше многу учен во светската мудрост и богат со благодатта на Светиот Дух.

Неговиот животописец за него вели: „Беше како утринска ѕвезда сред облаци (Сирах 8, 6); облаците беа темното елинско незнабоштво, без светлоста на благочестието, а Светиот апостол Кодрат низ словото Божјо им заблесна на Елините како голема светлина, ја осветли темнината, ги симна скверните жртви, ги разурна идолите и демонските храмови ги разори со молитва. Но, темнината секогаш ја мрази светлината, па така и незнабошците го замразија Свети Кодрат, та по ова го фрлија в затвор и не му даваа леб сè додека не ја испушти својата света душа и не се пресели во Царството на својот Бог Христос. Свети Кодрат напиша одбрана на христијанството и му ја предаде на царот Адријан. Таа одбрана толку подејствува на незнабожечкиот цар, што овој нареди христијаните да не се прогонуваат без особена вина. Свети Кодрат пострада околу 130. година. Погребан е во Магнезија, градот во кој го заврши животот маченички.
Денеска кажете ја оваа молитва:
Апостолу Кодрат, моли го милостливиот Бог да ни подари прошка на гревовите на нашите души.

Светиот свештеномаченик Ипатиј, епископ Ефески и Андреј презвитер
Двајцата се другари од детството, родум од Ликија. Кога пораснаа, двајцата сесрдно се предадоа на служба на Бога, и тоа Ипатиј како строг монах и подвижник, а Андреј како клирик во народот и проповедник на словото Божјо. Заради големите добродетели Ипатиј беше поставен за епископ во Ефес, а Андреј за презвитер. Обајцата пострадаа во времето на иконоборечкиот цар Лав Исавријан. После тешки маки претрпени за Православието, обајцата беа обезглавени во 730 година и преминаа во Небесното Царство.

Свети Димитриј, епископ Ростовски
Се празнува на 10. Ноември, а на 04. Октомври се споменува откривањето на неговите чудотворни мошти во 1852. година.

Превземено од Екран.мк

Култура

(ВИДЕО) Во етер најновиот „Инструментал 2019“ на НОТА Бенд од Кичево во живо!

Avatar

Објавено пред

на

Нашиот единствен бенд од млади и талентирани момчиња од Кичево кој како состав постои скоро 4 години, предводејќи од мајсторите во својата дејност – Христијан Тришоски, Илија Калески, Дејан Богданоски, Даниел Божиноски и Бојан Кузманоски од богатата архива за која напорно работат, денес во етер го презентираа своето прво дело „Инструментал 2019“ само за вистинските обожаватели на квалитетен звук!

Помеѓу другото, позади успешноста на „НОТА Бенд“ годинава стојат бројни настапи на свадби, свечености, генерациски средби, родендени и други веселби, како низ нашиот град така и во околината, за кој се посебно горди, изјавувајќи дека ќе го продолжат ритамот на успехот и во наредниот период кој следи!

Наскоро најавуваат уште многу нови проекти и активно враќање на музичкиот подиум.

Да имате убав ден исполнет со позитивна енергија, уживајте:

Прочитај повеќе...

Култура

Денес е Крстовден строг пост и именден на Крсте, Кристијан, Кристина..

Avatar

Објавено пред

на

Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото враќање од Персија во Ерусалим. Поради неговата чудотворна моќ крстот е наречен и животворен крст.

Црквата празнува два празника поврзани со чесниот крст, зимскиот Крстовден или Водокрст (18/5 јануари) е посветен на стариот обичај според кој на овој ден биле крштевани оние што го примале христијанството, а есенскиот Крстовден, под името Воздвижение на чесниот крст се празнува во чест на наоѓањето на крстот на кој бил распнат Исус Христос.

За подостоинствено празнување на празникот, но и за оддавање признание на светиот крст, како и за сочувствување со страдањата на Спасителот Исус Христос Светата црква го одредила овој ден како тежок празник и како строг пост.

На овој ден не се јаде ништо мрсно дури ни растително масло.

Некои верници на овој ден јадат само леб и грозје.

Вечерта спроти Крстовден од полето се носи грав, пченка, компири, лубеници, грозје . Утрото се оди во црквата каде што се раздава за здравје.

Именден празнуваат: Крсте, Кристинка, Кристина, Христина, Кристијан…

Прочитај повеќе...

Култура

(ФОТО) Уметник од небото! Нацрта „автобус“ кој тешко човек да поверува на своите очи?!

Avatar

Објавено пред

на

Од овој момент дефинитивно веруваме во оние поинакви во права смисла на зборот „уметници“

Погледнете ја фотографијата поубаво, за момент ќе помислите дека тоа е реално „автобус“ – но сепак е само врвен талент!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 8 часа

Редовен Хороскоп (19.10) Сабота

ОВЕН Иако сакате да ја промените работата, имате впечаток дека сѐ уште не сте сосема подготвени на тој чекор. Не...

КичевоПред 10 часа

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва во Кичево беше успешно реализиран хуманитарен концерт наменет за доизградба на црквата „Св.Атанасиј“ од с.Миокази

Денес, петок 18.10.2019 успешно се реализираше хуманитарен концерт чии финансиски средства од продадените карти директно се наменети за доизградба на...

КичевоПред 14 часа

Кичевчани спремно е се за одржување на Хуманитарен концерт, повелете

Спремно е се за реализација на Хуманитарниот концерт за доизградба на светиот храм во с.Миокази – Св.Атанасиј. Настанот ќе го...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) На ракија проба да јава коњ, но некако не му одеше…

Кутриот „малку“ се напил и не може сега ниту да се качи на коњот. Очигледно сега се му е недостижно:

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (18.10) Петок

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Живот и стилПред 2 дена

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност...

КичевоПред 2 дена

(ФОТО) Конечно се започна со „асфалтирање“ магистралниот пат на излез од Кичево

После речиси месец и половина возење како „по шини“ врз огромен број концентрирани честички „прашина“ денес механизацијата започна да го...

СпортПред 2 дена

Ла Лига повторно со иницијатива да се играат првенствени натпревари надвор од Шпанија

Раководството на шпанската Ла Лига не се откажува од идејата да се игра првенствен натпревар во друга земја. Според објавеното...

БалканПред 2 дена

Малолетничка си го убила бебето – и помогнала мајка и

Уапсена е малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а во тоа и помогнала и нејзината мајка. Според неофицијални...

БалканПред 2 дена

Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата

Со цел да се обезбеди договор за новата фабрика на Фолксваген, Бугарија е подготвена двојно да ги зголеми субвенциитете што...

НАЈЧИТАНИ