Следете не

Македонија

Денес нови 22 случаи на Ковид-19 во нашата држава

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира дека Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти во: Скопје – 16, Куманово – 10, Прилеп – 6, Тетово – 15, Велес – 1, Крива Паланка – 1 и Валандово – 1.

Во ГОБ „8 Септември“ почина 78-годишен пациент од Скопје, примен на 7 мај и 77-годишен пациент од Тетово, на болничко лекување од 14 мај.

Во изминатите 24 часа направени се 533 тестирања, а регистрирани се 22 нови случаја на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 8, Штип – 2, Прилеп – 2, Тетово – 3, Струга – 1, Велес – 4, Свети Николе – 1 и Гостивар – 1.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.839, бројката на оздравени пациенти е 1.351, на починати – 106, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 382. Последната дистрибуција по градови е:

• Скопје – 636, активни 143

• Куманово – 416, активни 21

• Дебар – 51, активни 0

• Штип – 38, активни 4

• Прилеп – 202, активни 59

• Тетово – 150, активни 66

• Струга – 71, активни 5

• Велес – 125, активни 53

• Битола – 27, активни 8

• Охрид – 21, активни 6

• Кавадарци – 5, активни 0

• Гостивар – 20, активни 3

• Гевгелија – 4, активни 0

• Струмица – 2, активни 0

• Крива Паланка – 6, активен 1

• Радовиш – 4, активни 0

• Крушево – 3, активни 0

• Кочани – 31, активни 4

• Пробиштип – 2, активни 0

• Кичево – 2, активни 0

• Неготино – 9, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

• Демир Хисар – 1, активни 0

• Македонски Брод – 2, активни 0

• Пехчево – 3, активен 1

• Делчево – 1, активни 0

• Валандово – 1, активни 0

• Виница – 2, активни 0

• Кратово – 2, активни 1

• Берово – 1, активен 1

• Свети Николе – 1, активен 1

Направените 533 теста се преку: ИЈЗ – 256, Ветеринарниот факултет – 7, „Авицена“ – 12, „Биотек“ – 36, „Филип Втори“ („Жан Митрев“) – 61, „Систина со PCR-метода – 53 и МАНУ – 108. Досега во земјата се направени вкупно 22.255 тестирања на Ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 203 теста се во рамките на скринингот во градинки во Велес и Скопје и сите се негативни. Од досега направените 908 тестирања на вработените во градинките во Битола, Скопје и Велес, потврден е само еден позитивен случај на Ковид-19 во Битола.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во изминатите 24 часа примени се 2 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 43 пациенти. Двајца пациенти се на механичка вентилација. Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, а вкупно хоспитализирани 21 пациент. На респиратор се 4, a со потешка клиничка слика се уште 2 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 7, на домашно лекување се следат уште 2 пациенти. Во болницата во Штип хоспитализирани се 4 пациенти, нема пациенти што се следат на домашно лекување. На инфективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Охрид и во Прилеп хоспитализирани се 51 пациент, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

Поскапи течниот нафтен гас „плин“, ова е новата цена од денес

Avatar

Објавено пред

на

По ноќешното мало намалување на цените од течните горива, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена цена за 1 денари и се продава по цена од 25,00 денари за литар, додека за останатиот дел објекти новата цена на плинот ќе стапи на сила од вечерва.

Во континуитет ова е прво покачување на цената на течниот нафтен гас ако се земе во предвид досегашните намалувања или зголемувања за изминативе 30 дена.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

И денес над 60 нови случаи регистрирани заразени од Ковид-19 во нашата држава, најавен прес во 15:00 часот

Avatar

Објавено пред

на

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат.

Посочија дека од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, најголем број се од Скопје.

Повеќе информации за состојбата со Ковид-19 во земјава се очекува да соопшти министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата во 15 часот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Avatar

Објавено пред

на

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 0,50 денар/литар.

Од полноќ малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 57,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 59,00 ден/лит, додека малопродажната цена на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 49,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), не менува, односно останува на исто ниво како што била утврдена со Одлуката од 26.05.2020 година и со тоа малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), изнесува 37,50 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,167 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 26.05.2020 година и со тоа малопродажната цена на мазутот М-1 НС изнесува 23,260 ден/кг.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 57 минути

Денес облачно со сончеви периоди претпладне, додека кон крајот на денот ќе имаме локална појава на дожд и грмежи

Времето денес во претпладневните часови ќе биде сончево со мала до умерена облачност, додека на пладне ќе има извесно зголемување...

КултураПред 3 часа

Денес се празнува „Светиот цар Константин и Светата царица Елена“

Според Православниот календар за 2020-то Лето Господово, денес се празнува Христијанскиот празник: „Светиот цар Константин и Светата царица Елена Во...

КичевоПред 7 часа

Доцна ноќва дефект на главна цефка за водовод на ул. „Ужичка“ – Кичево

Вечерва околу 23:40 часот на кичевската ул. „Ужичка Република“ се случило подземен дефект на салонитна цефка која е главна во...

ХороскопПред 10 часа

Дневен Хороскоп (03.06) среда

Овен Во некои денови од месецот ќе се чувствувате како сите да се против вас, но веќе на 10-ти јуни,...

КичевоПред 14 часа

Нема решение за кучињата скитници, пријавени два нови случаи во центарот на Кичево

На 01.06.2020 година, Ф.М.(46) од кичевското село Стрелци, во полициската станица пријави дека на 31.05.2020 година, околу 16,30 часот, на...

КултураПред 16 часа

Кичевчани за отец Партениј, владиката на нашите срца!

Во своето свето Евангелие нашиот Спасител Господ Исус Христос вели дека макар и една човечка душа вреди повеќе отколку целиот...

МакедонијаПред 18 часа

Поскапи течниот нафтен гас „плин“, ова е новата цена од денес

По ноќешното мало намалување на цените од течните горива, од денес на повеќето малопродажни објекти плинот е со покачена цена...

МакедонијаПред 19 часа

И денес над 60 нови случаи регистрирани заразени од Ковид-19 во нашата држава, најавен прес во 15:00 часот

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат....

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 2 дена

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

НАЈЧИТАНИ