Следете не

Временска прогноза

Денеска облачно и студено, од утре пораст на дневните температури

Avatar

Објавено пред

на

Временската прогноза за денеска е умерено облачно со слаб до умерен североисточен ветер.

Максималните дневни температури ќе достигнат Скопје 5 Целзиусови степени, Маврово -5, Охрид 3, Битола 2, Кавадарци 6, Крива Паланка 2, Берово 1, Дојран 7 степени.

Утре времето ќе биде потопло – сончево и потопло со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Дневните температури ќе бидат во Скопје 9, Маврово -1, Охрод 6, Прилеп 7, Кавадарци 10, Крива Паланка 7, Берово 6, Дојран 13.

Временска прогноза

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Avatar

Објавено пред

на

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд.

Зголемена облачност ќе има утре, заедно со повремени локални врнежи од дожд кои ќе бидат нешто поинтензивни на запад и на југозапад, каде што локално ќе има услови и за појава на грмежи.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Avatar

Објавено пред

на

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите.

Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од годината, но ќее има и северен ветер со услови на студениот фронтален систем кој од четврток ќе ја зафати нашата држава.

Исто така во четврток ќе има зголемена облачност и се очекуваат повремени врнежи од дожд, претежно со слаб до умерен интензитет и од локален карактер.

Денес и утре преку ден ќе биде најтопло, а максимумот на температурите ќе се искачува во интервалот од 28 до 35 степени, додека во четврток ќе бидат во интервалот од 21 до 29 степени.

Веќе во петок, максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 25 степени.

Поради разведрувањето, во сабота ќе имаме многу постудено утро со минимални температури во интервалот дури од -1 до 10 степени во најтоплите предели од државава, додека на високите планини ќе биде уште постудено.

Ниски температури наутро ќе имаме и во недела, како и на почетокот од следната недела, па поради ваквата ситуација, доколку излегувате наутро, од сабота натаму ЗАДОЛЖИТЕЛНО со вас да понесете топла облека.

Инаку, кога сме веќе кај студениот бран кој ќе не зафати, да информираме дека најновите анализи укажуваат на тоа дека зимата 2019/2020 ќе биде постудена за разлика од изминатите, со почести и посилни студени бранови.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Avatar

Објавено пред

на

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието и на север од државава повремено ќе достигнува брзина од над 70 км/час ќе бидат првите значи на фронталниот систем кој утре ќе започне да ја зафаќа нашата држава и најпрвин во северните предели ќе услови пад на температурите на воздухот.

Во четврток ќе има зголемена облачност проследена со повремени врнежи од дожд со слаб до умерен интензитет и од локален карактер, особено ќе ги има на запад и југозапад каде ќе има услови и за локална појава на грмежи.

Разведрување на времето ќе има во петок во текот на денот па така поради разведрувањето во сабота наутро ќе биде ДОСТА СТУДЕНО со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 0 до 10 степени во најтоплите предели од државава.

Инаку уште утре максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени додека посвежо преку ден односно пад на температурите ќе има во северните предели од државава.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Сето ова особено лошо ќе влијае врз метеопатите поради тоа штоп се работи за релативно нагла и брза промена на временската состојба па така кај истите овие денови растат условите за поизразени здравствени проблеми.

Граѓаните кој ќе ги почувствуваат истите ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се јават кај својот лекар за совет. Особено пак во Малешевијата постојат услови за појава на слана и на слаб мраз па така земјоделците ги ПРЕДУПРЕДУВАМЕ со време да ги заштитат своите земјоделски култури од опасноста за појава на слана и на мраз.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 55 минути

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 6 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 9 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 14 часа

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 14 часа

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 1 ден

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 1 ден

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 1 ден

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 1 ден

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ