Временска прогноза Случувања

Денес пеколни температури до 36 степени, УВ индекс 9

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен северозападен ветер. УВ индексот ќе биде 9.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 20, а дневната максимална температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 30 до 36 Целзиусови степени.

Во Кичево ќе биде слично како во Скопје, сончево и топло со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата од 19 до 34 степени.

Утре и за време на викендот во попладневните часови, претежно во источните и северните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси, особено во сабота.

Во недела ќе дува умерен до засилен северен ветер кој ќе предизвика опаѓање на температурите за неколку степени.