Временска прогноза Случувања

Внимание! Денес жежок ден до 36 степени и УВ 9

Прогнозата за денешниов ден е дека времето во Македонија ќе биде сончево и значително потопло со слаб до умерен северозападен ветер. УВ=9 Температурата ќе се движи од 25 до 36 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен северозападен ветер. Температурата ќе достигне до 34 степени.

Утре кон крајот на денот ќе има услови за локална појава на пороен дожд и грмежи.

Од понеделник следува период на нестабилно време со пороен дожд и грмежи, а локално се очекуваат и поинтензивни процеси. Дневната температура повторно ќе биде малку под просекот за овој период од годината.