Следете не

Случувања

Денеска 477 нови случаи на Коронавирус во Македонија, починати 10 лица, ова е билансот по градови

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 221
-Куманово 27
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 24
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 7
-Битола 15
-Охрид 17
-Кавадарци 20
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 20
-Крива Паланка 6
-Радовиш 6
-Крушево 5
-Кочани 4
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 4
-Делчево 8
-Кратово 2
-Свети Николе 3
-Кичево 7
-Ресен 10
-Неготино 2
Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од:
-Скопје 126
-Куманово 23
-Дебар 8
-Штип 1
-Прилеп 21
-Тетово 14
-Струга 18
-Велес 9
-Битола 15
-Охрид 21
-Кавадарци 16
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 7
-Крива Паланка 14
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 5
-Пробиштип 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 1
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87590, бројката на оздравени пациенти е 68695, на починати е 2657, а бројот на активни случаи изнесува 16238.

На денешен ден

На денешен ден – 23 јануари

Avatar

Објавено пред

на

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија, со неговата сопруга Изабел, кралицата на Кастилја од 1474 година. За време на нивното владеење, Гранада била освоена во 1492 година, последното маварско упориште, Евреите биле протерани истата година, а во 1480 година бил основан инквизиторски суд. Тие ја опремиле експедицијата на Кристофоро Коломбо, кој ја открил Америка и во 1503 година го презеле Неаполското Кралство од Франција.

1719 година – Кнежевството на Лихтенштајн е создадено со обединувањето на Вадуз и Шеленберг.

1783 година – Родена е француската писателка Мари Анри Бејле, позната под псевдонимот Стендал, основач на големата литературна ера на францускиот реализам („Црвено-црно“, „Картузискиот манастир во Парма“, „Лисиј Левен“).

1793 година – Русија и Прусија договорија втора поделба на Полска.

1806.- Умре англискиот државник Вилијам Пит Помладиот, станувајќи најмладиот премиер во британската историја во 1783 година на 24-годишна возраст. Тој водеше експанзивна колонијална политика, го консолидираше британското владеење во Индија, а во Европа беше главниот организатор на коалициите против револуционерната и наполеонска Франција.

1832 година – Роден е францускиот сликар Едуард Мане, претходник на импресионизмот и зачетник на новиот уметнички израз што означи пресвртница во француското и европското сликарство („Појадок на трева“, „Фоли Бергер Бол“, „Балкон“, „ Олимпија “).).

1878 година – на барање на султанот Абдул Хамид Втори, Велика Британија ја испрати својата флота во Цариград за време на Руско-турската војна.

1898 година – Роден е Сергеј Михајлович Ајзенштајн, најважниот руски филмски режисер и теоретичар кој силно влијаеше на струите на светската кинематографија. Своите идеи и искуства ги претстави во две книги објавени во Newујорк – „Филмско чувство“ (1942) и „Филмска форма“ (1949), а неговиот филм „Оклопен Потемкин“ (1925) е едно од ремек-делата на филмската уметност.

1920 година – Холандија одбива да им го испорача на своите сојузници поранешниот германски император Вилијам Втори, кој емигрирал во Холандија по абдикацијата во ноември 1918 година. Се бараше негова екстрадиција за да биде казнет за злосторствата извршени од Германците во Првата светска војна.

1928 година – Родена е француската филмска актерка Jeanана Моро, која стана позната во француските филмови „нов бран“ по Втората светска војна („Лифт за егзекуција“, „rsубовници“, „Опасни врски“, „Модерато Кантабиле“, „Gilил и Jimим“) )

1931 година – Умре руската балерина Ана Павловна Павлова, најголемата уметничка на класичниот балет на почетокот на 20 век. Кариерата ја започна во Санкт Петербург со познатиот Вацлав Ниџински во Рускиот балет на Сергеј Дијагилев. Потоа основала своја сопствена група со која настапи со голем успех ширум светот.

1943 година – Британската армија под раководство на Фелдмаршалот Монтгомери го зазеде Триполи, Либија, за време на Втората светска војна.

1944 година – Умре норвешкиот сликар Едвард Мунк, еден од основоположниците на експресионистичката уметност, автор на познатата слика „Врисокот“.

1945 година – Советските трупи напредуваа во Берлин на реката Одер во Полска за време на Втората светска војна.

1968 година – Севернокорејската морнарица го зароби американскиот шпионски брод Пуебло во територијалните води. Екипажот на бродот беше ослободен во декември.

1989 година – Умре шпанскиот надреалистички сликар Салвадор Дали, еден од најголемите уметници на 20 век. Работел и како дизајнер на костуми и сценограф во филмовите на шпанскиот режисер Луис Бонуел „Кучето Андалузија“ и „Златното доба“. Тој е погребан во крипта под стаклена купола во музејот Дали во Фигуерас, Каталонија.

1997 година – Студентите од Белград го обележаа 100-от час непрекинато стоење пред полицискиот кордон на улицата Коларчева во центарот на Белград со огномет, свирежи и труби. Полицијата започна да ги спречува студентските и граѓанските антирежимски демонстрации кои започнаа на 20 ноември поради фалсификување на локалните избори во Србија на 24 декември.

2000 година – Повеќе од еден милион демонстранти маршираа низ центарот на Мадрид протестирајќи против ескалацијата на насилството од страна на баскиската сепаратистичка група ЕТА, чии насилни активности убија околу 800 лица во текот на 32 години.

2002 година – Еден од најпознатите француски и светски социолози, Пјер Бурдје, почина во Париз, иницијаторот на насоката на критичката социологија на новото време, жесток критичар на неолиберализмот и глобализацијата. Неговата книга „Мизеријата на светот“ (1993) беше комерцијален успех како ниту едно друго дело од областа на социологијата.

2002 година – Дописник на американскиот „Волстрит журнал“, Даниел Перл, беше киднапиран, а подоцна убиен во главниот град на Пакистан, Карачи, за да ги испита исламските милитантни групи во земјата.

2003 година – Во Боливија, истакнати бизнисмени ја повикаа владата веднаш да прогласи вонредна состојба, со што се стави крај на протестите низ целата земја, кои доведоа до економско задушување и губење на живот. Осум лица беа убиени за време на демонстрациите од стотици илјади луѓе кои ги блокираа автопатите со денови барајќи намалување на сиромаштијата

Прочитај повеќе...

Македонија

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Avatar

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 137
-Куманово 17
-Тетово 13
-Прилеп 13
-Гостивар 10
-Штип 4
-Битола 7
-Велес 15
-Охрид 10
-Струмица 9
-Кавадарци 10
-Струга 3
-Кичево 8
-Свети Николе 1
-Гевгелија 6
-Неготино 1
-Дебар 11
-Ресен 5
-Крива Паланка 1
-Радовиш 4
-Берово 1
-Делчево 6
-Пробиштип 3
-Виница 2
-Македонски Брод 1
-Богданци 3
-Кратово 3
-Крушево 3
Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од:
-Скопје 444
-Куманово 13
-Тетово 9
-Прилеп 22
-Гостивар 11
-Штип 7
-Велес 11
-Охрид 46
-Струмица 7
-Кавадарци 19
-Струга 34
-Кочани 2
-Свети Николе 2
-Гевгелија 8
-Неготино 6
-Радовиш 3
-Берово 3
-Делчево 1
-Пробиштип 1
-Виница 1
-Македонски Брод 3
-Крушево 2
-Демир Капија 1
-Пехчево 2
Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90124, бројката на оздравени пациенти е 76045, на починати е 2768, а бројот на активни случаи изнесува 11311.
Прочитај повеќе...

Кичево

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Avatar

Објавено пред

на

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид-09, Струга-13, Кичево-21).

Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест Ковид-19.

Воедно, полициските службеници во соработка со Државниот пазарен инспекторат извршиле 94 контроли во угостителски и други објекти (Охрид-25, Струга-08, Кичево-40, Дебар-21).

Извор: СВР Охрид

Портпарол: Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 8 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 12 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 16 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 18 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 19 часа

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 21 час

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 21 час

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

СветПред 1 ден

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

НАЈЧИТАНИ