Следете не

Случувања

Денеска во 16 часот започнува 85 часовниот „полициски час“

Avatar

Објавено пред

на

Попладне во 16 часот почнува 85 часовниот полициски час за сите граѓани на територија на целата држава.

Забраната и посебниот режим на движење на територијата на Република Македонија за време на претстојниот христијански празник Велигден, ќе трае до 21 април 2020 година (вторник) до 05:00 часот.

Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролите околу верските храмови за време на претстојниот празник.

Од вчера во 16:00 часот до 05:00 часот во вторник 21 април е забрането движење и групирање во сите паркови, излетнички места, места за рекреација во националните паркови и шуми, како и викенд населбите.

За лицата над 67-годишна возраст останува активна забраната во текот на сите работни денови, од понеделник до петок, освен во периодот од 10:00 до 12:00 часот. Во понеделник, 20 април, за овие и за сите други граѓани има целосна забрана.

За сите лица до 18 години останува активна забраната за движење во текот на сите работни денови, од понеделник до петок, освен во периодот од 13:00 до 15:00 часот. Во понеделник, 20 април, за овие и за сите други лица има целосна забрана.

За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби.

Аптеките ќе работат непречено, а Министерството за здравство изработи план за непречена работа и на здравствените установи.

Исклучоците од забраната за движење важат за полицијата, армијата, здравствените работници (во ЈЗУ и ПЗИ, како и матичните лекари) и за маркетите и рестораните кои вршат достава на производи, при што тие своите ангажмани ќе ги реализираат непречено.

Изземени од забраната се и сите лица со попреченост со придружници. За да го остварат ова право, за овие лица нема да се издаваат посебни дозволи и доволно ќе биде со себе да имаат медицинска белешка која ќе треба да им се презентира на полициските службеници доколку за тоа се укаже потреба.

Премиерот Оливер Спасовски и министерот за здраство Венко Филипче, во пресрет на Велигденските празници апелираа до граѓаните да покажат одговорност, да останат дома, да не се собираат, групираат и строго да ги почитуваат заштитните мерки, посебно физичката дистанца од два метра, за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Надлежните укажуваа дека влегуваме во најкритичната фаза од епидемијата каде бројот на новодијагностицирани очекувано расте, но не смее да се дозволи тој дополнително да се оптовари и да се даде шанса понатаму, за две недели од сега, заради групирања да се јават нови пациенти.

Извор: Макпрес.mk

На денешен ден

На денешен ден – 8 март

Avatar

Објавено пред

на

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград.

1879 година – роден е српскиот сликар и вајар Михаило Миловановиќ, еден од основачите на Друштвото на ликовните уметници на Србија, воен сликар на Врховната команда на Српската армија во Првата светска војна, автор на познати портрети на српските војводи Радомир Путник, Žивојин Мишиќ, Степа Степановиќ и Петар Бојовиќ, кралот Петар Први Караѓорѓевиќ и регентот Александар Караѓорѓевиќ.

1879 година – Роден е германскиот хемичар и физичар Ото Хан.Во 1939 година тој и Фриц Страсман открија раскол на јадрото на атомите на ураниум преку неутрони, започнувајќи ја ерата на нуклеарните реактори. Добитник е на Нобелова награда за хемија во 1944 година.

1889 година – Умре шведскиот бродски инженер и пронаоѓач Johnон Ериксон, пронаоѓач на првиот успешен пропелер на бродот.

1910.- Во Копенхаген се одржа Втората конференција на жените социјалисти, на иницијатива на германската револуционерка Клара Цеткин. На оваа конференција беше утврден Денот на жената во спомен на демонстрациите на американските жени во Чикаго на 8 март 1909 година. Првото одбележување на Денот на жената во Србија се одржа во 1914 година.

1917 година – Немирите и штрајковите во Санкт Петербург ја започнаа „Февруарската револуција“ во Русија.

1921 година – Француските трупи влегоа во Дизелдорф и другите градови во Рур, откако Германија не плати воена отштета, како што налага Версајскиот мировен договор потпишан по Првата светска војна.

1922 година – Алија Алијагиќ е обесен во Загреб со атентат врз министерот за внатрешни работи на Југославија, Милорад Драшковиќ, креаторот на Обзнана, владин декрет за забрана на Комунистичката партија на Југославија во 1921 година во Делница.

1942 година – Јапонските трупи го окупираа главниот град на Бурма, Рангун, во Втората светска војна, ден откако Британците го напуштија градот.

1942.- Умре кубанскиот велемајстор Хозе Раул Капабланка, светски шампион во шах од 1921 до 1927 година, тој ја освои титулата победувајќи го германскиот велемајстор Емануел Ласкер во натпревар, и загуби од рускиот велемајстор Александар Алехин.

1950 година – Советскиот маршал Климент Ворошилов објави дека Советскиот сојуз тестирал атомска бомба во септември 1949 година, во време кога САД се сметаа за единствена земја што поседува нуклеарно оружје.

1965 година – 3.500 американски маринци слетаа во Јужен Виетнам, започнувајќи масовно учество на копнените трупи на САД во Виетнамската војна. На почетокот на 1968 година, бројот на американски трупи во Јужен Виетнам се искачи на 525 000.

1971 година – Боксерот eо Фрејзер го победи Мохамед Али и ја освои светската титула во тешка категорија. Во „мечот на векот“ во њујоршкиот Медисон Сквер Гарден, Али се обиде да ја врати титулата светски шампион, што му беше одземена во 1968 година поради одбивање да оди во Виетнамска војна. Но, тој не успеа да ја врати старата форма, тој беше побавен и потежок од порано и Фрејзер победи со одлука на судиите по 15 рунди.

1973 година – Експлозија на автомобил-бомба во близина на седиштето на Олд Бејли и лондонскиот Шкотски јард уби еден и повреди 238.

1993 година – Со посредство на Меѓународниот комитет на Црвениот крст, 5.540 затвореници приведени за време на босанската војна се ослободени од логорите во Босна и Херцеговина. Според организацијата, уште 3.100 затвореници останале притворени во логорите на Србите, Хрватите и Муслиманите.

1994 година – Повеќе од 100 интелектуалци од целиот свет потпишаа апел до сите европски влади и ООН со барање да спречат масакри во Босна и во цела поранешна Југославија и СР Југославија да му предаде тешко Оружје на ООН Доколку југословенските власти одбијат, беше побарано неговото оружје да биде уништено со воздушно бомбардирање, „што повеќе спасувајќи човечки животи“.

1999 година – Блицкриг операција зазеде над 500 квадратни километри територија на северот на земјата, која беше контролирана од сепаратистичката герилска група Тамилски тигри. Од 1983 година досега во судирите меѓу сепаратистите и владините сили загинаа околу 57 000 луѓе.

2001 година – НАТО го одобри влезот на југословенските воени полициски сили во првиот сектор на Земјината безбедносна зона на административната граница меѓу Србија и Косово. Земјината безбедносна зона е основана врз основа на Кумановскиот договор, кој беше потпишан од НАТО и Југословенската армија во јуни 1999 година по завршувањето на воздушните напади на НАТО врз СР Југославија. Југословенските сили влегоа во првиот сектор на 14 март.

2004 година – Хашкиот трибунал запечати обвиненија против хрватските генерали Младен Маркач и Иван Чермак за злосторства над српски цивили во регионот Книн за време на операцијата „Бура“ во август 1995 година. Двајцата потоа доброволно се предадоа на ослободителната пресуда за Чермак. 2011 година и Маркажа една година подоцна.

2005 година – Специјална операција во Чеченија го уби лидерот на сепаратистите Аслан Масхадов, кого Москва го обвинува за низа смртоносни напади во Русија, вклучително и за киднапирање на училиште во Беслан, при што загинаа околу 400 заложници, од кои половина деца.

2010 година – Најмалку 500 лица загинаа во верски судири во централна Нигерија.

2013 година – почина Евалд Хајнрих фон Клаист, последниот жив учесник во неуспешниот атентат врз Адолф Хитлер во 1944 година.

2014 година – Авион на Малезија ерлајнс со 239 патници и членови на екипажот на релација Куала Лумпур – Пекинг изгуби контакт со контролата на летот во Виетнам. И покрај обемната потрага во која учествуваа неколку држави, неговата судбина остана непозната.

2017 година – Велика Британија и должи близу две милијарди евра на Европската унија поради неплаќање на царински давачки за кинески стоки што влегоа на пазарот на Унијата преку таа земја.

2020 година – Италија е прва земја во Европа што воведе карантин во северниот регион Ломбардија и 14 провинции со повеќе од 15 милиони луѓе поради ширењето на коронавирусот, како и дополнителни мерки за целата земја.

Прочитај повеќе...

Македонија

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Avatar

Објавено пред

на

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 182, Кавадарци – 22, Куманово и Охрид – по 20, Тетово – 15, Битола – 11, Прилеп – 9, Неготино – 8, Велес и Ресен – по 7, Гостивар – 6, Гевгелија – 4, Струмица – 3, Струга, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка и Кратово – по 2, Штип, Кочани, Дебар, Радовиш, Берово, Виница, Богданци, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 268 оздравени пациенти од:

Скопје – 160, Прилеп – 28, Куманово – 20, Крива Паланка – 14, Велес – 9, Тетово – 6, Битола, Кичево и Гевгелија – по 4, Кочани, Берово и Пробиштип – по 3, Гостивар и Богданци – по 2, Кавадарци, Свети Николе, Виница, Крушево, Кратово и Пехчево – по 1.

Пријавени се вкупно 10 починати лица. Починати се по 3 пациенти од Скопје (85г,70г,70г) 2 пациенти од Кавадарци (90г, 59г) и по 1 пациент од Штип (47г), Велес (59г), Кочани (79г), Куманово (82г), и Охрид (68г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

Направени се 2.529 тестови преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-52, Авицена-315, Биотек-377, Жан Митрев (Филип Втори)-184, Систина-319, лабораторија Лаор–555, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-38, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 240, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 543.254 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.163, бројката на оздравени пациенти е 94.729, на починати е 3.195, а бројот на активни случаи изнесува 9.239.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 182, активни 4327
Куманово 20, активни 352
Прилеп 9, активни 700
Тетово 15, активни 271
Гостивар 6, активни 181
Штип 1, активни 117
Кавадарци 22, активни 568
Велес 7, активни 242
Битола 11, активни 219
Охрид 20, активни 463
Струмица 3, активни 190
Струга 2, активни 180
Кочани 1, активни 101
Кичево 2, активни 46
Неготино 8, активни 318
Гевгелија 4, активни 278
Свети Николе 2, активни 25
Крива Паланка 2, активни 128
Ресен 7, активни 62
Дебар 1, активни 18
Делчево, активни 66
Радовиш 1, активни 16
Берово 1, активни 31
Пробиштип, активни 34
Виница 1, активни 23
Валандово, активни 36
Крушево, активни 81
Богданци 1, активни 67
Кратово 2, активни 28
Демир Хисар 1, активни 27
Демир Капија, активни 32
Македонски Брод 1, активни 6
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево, активни 3
Дојран, активни 1

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: За утре најавени прекини во електрична енергија, Мак.Брод, како и регионот – с.Манастирец, Пласница, Крапа…

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 08.03.2021 година – понеделник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на својот реон, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата на следните локации:

МАКЕДОНСКИ БРОД: централното градско подрачје и индустрискиот дел од градот како и с.Ижиште с.Пласница, с.Преглово, с.Сланско, с.Дреново, с.Манастирец, с.Тополница ХПП Крапа с.Девич и с.Грешница (од 08:00 до 11:00 часот)

Извор: Струја

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ТехнологијаПред 3 часа

„Seagate“ откри комплетен план за производство на хард дискови од 50 и 100 терабајти

Откриен е комплетен план, еве што можете да очекувате во блиска и далечна иднина. Seagate планира да лансира хард диск...

LifestyleПред 3 часа

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жената. Одберете порака и покажете го вашето внимание. Честит празник дами!

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата...

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден – 8 март

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград. 1879 година...

ЗанимливостиПред 4 часа

Поради вродена заштита научниците открија кој не страда од опасната болест „рак“

Истражувачите проценуваат дека 11 до 25 проценти од светската популација умира од рак. Слична статистика е обично типична за животните....

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (8 март) понеделник

ОВЕН Бројни обврски се пред вас, но вие сте подготвени за нив. Амбициозни сте и многу сте посветени на работата....

ЗанимливостиПред 7 часа

Студија покажала дека гумите за џвакање предизвикувале главоболка?

Студијата покажала дека во текот на еден месец неконзумирање гуми за џвакање, 87 отсто од испитаниците немале главоболки или симптомите...

МакедонијаПред 11 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 12 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 14 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 22 часа

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

НАЈЧИТАНИ