Следете не

Без категорија

„Dental Summer School“ – Охрид 23-26 Мај, пријави се и стекни се со дополнителни знаења во областа на Денталната медицина

Објавено пред

на

Со голема чест и задоволство ви најавуваме повторно дружба, на овогодинешната ЛЕТНА ДЕНТАЛНА ШКОЛА 2019.

Тимот мотивиран од успехот на претходната летна школа, но со многу нови идеи и амбиции Ве поканува во периодот од 23.05-26.05.2019 во Хотел “Десарет”- Охрид да бидете дел од приготвената програма и заеднички да научите и да се забавувате.

DENTAL SUMMER SCHOOL е организирана од страна студентите на студиските програми по Дентална медицина и Стручен забен техничар-протетичар на Факултетот за медицински науки при Универзитет “Гоце Делчев”-Штип, а притоа е единствена школа од ваков вид во државата. 

Оваа година освен студентите од трите домашни универзитети, учество ќе земат и студенти од соседните држави од областа на Дентална медицина и Стручен забен техничар-протетичар, со што Dental summer school полека прераснува во школа од меѓународен карактер, и притоа претставува убава можност за размена на меѓусебни искуства и знаења.

– Исто така, во склоп на Летната дентална школа се организира и Втор студентски конгрес со меѓународно учество, на кој Вие наши драги студенти ќе имате можност да пријавите и презентирате ваши усни презентации или постер презентации.

Студентскиот конгрес е сертифициран со што студентите се стекнуваат со сертификат за активно учество како автори или сертификат за пасивно учество како слушатели.

Како и претходната година, и овојпат ќе имате можност да се стекнете со знаења од теоретските предавања, но и активно да се вклучите во работилници по желба и притоа да се запознате со најновите методи и техники кои се употребуваат во секојдневната пракса во Стоматологијата и тоа од областа на Реставративна стоматологија, Ендодонција, Орална Хирургија, Естетска стоматологија, Анестезиологија како и работилници за Забни техничари кои ќе вклучуваат работа со CAD-CAM, дигитално отпечатување, Digital smile design итн.

Теоретските предавања, но и практичната работа се водич за успех во збогатување на знаењето, подобрување на вештините, како и надоградување со новитетите кои ги нуди современата медицина, а учеството во студентскиот конгрес е одлична можност студентите да се вклучат во едукација и да го презентираат своето знаење.

Пријавувањето за активно учество и праќањето на абстракти е до 17ти мај , додека пријавувањето и уплатата за пасивно учество е до 20ти мај. За подетални информации посетете ја официјалната страна www.dentalsummerschool.com како и фан страниците на facebook и instagram, повеќе информации исто така ќе најдете и на флаерот подолу.


Со почит од Организационен одбор на студенти на Дентална медицина и Стручниот забен техничар-протетичар во соработка со нашиот портал ПортаМК.

Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип

Без категорија

АТВА Маркети со нова акција на производи по екстра намалени цени

Објавено пред

на

Производи на акција по супер неодоливи цени, само во АТВА маркети – Кичево

Прочитај повеќе...

Без категорија

Денес е големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Објавено пред

на

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар.

Празнувањето кога не би била ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 би започнало најпрво со одењето на жените ден порано во малото црквиче кое го носи името на светецот, ќе одржат молитва за своите најблиски и ќе се дружат.

На денот на празнувањето 26 мај, во црквичето се одржува утринска литургија, па крштевка, па венчавка и во 14 часот ќе започнеше долго очекуваната народна веселба со музичка група.

За оваа веселба секогаш била обезбедена храна и пијалоци. Поканети се сите, особено оние кои го носат името Александар и Александра.

Свети Александар е светец-маченик од Македонија кој служел како војник во војската на римскиот император Максимијан. Пострадал како христијанин кратко пред да биде озаконето христијанството во римското царство. Неговата мајка го зела телото и го погребала.

Празникот Свети Александар (Александрија) се празнува во Белица со векови, а над селото постои мала црквичка, сега обновена, изградена во поново време врз темели на постара базилика која датира од доцноримско време.

Постои претпоставка дека токму таа да ги крие моштите на светецот, а самиот светец да потекнува од ова село кое е доста старо.

Нека ви е честит и вековит празникот наши пријатели беличани и кичевчани!

ФОТО: Архива / porta.mk

Прочитај повеќе...

Без категорија

25. коло во 2. МФЛ ќе се одигра в сабота. ФФМ ги покрива трошоците за тестирање

Објавено пред

на

Комисијата за натпревари на Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука сите натпревари од 25. коло од Втора МФЛ – Исток и Запад да бидат одиграни на 01. мај 2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот.

Фудбалската федерација на Македонија согласно одлуката од Владата на Република С. Македонија за изменување и дополнување на одлуката за превентивни препораки, член 1, објавена во СЛУЖБЕН ВЕСНИК ќе спроведе ТЕСТИРАЊЕ – Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19) во лабораторијата БИОТЕК во Скопје.

ФФМ го подмирува тестирањето за 25 лица по екипа (18 фудбалери и членови на стручен штаб) и официјални лица на натпревар се додека е на сила мерката за задолжително тестирање пред секој натпревар со Молекуларна RT – PCR Детекција на SARS-CoV-2 (Covid-19).

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 13 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 18 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 20 часа

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 21 час

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 23 часа

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 23 часа

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 23 часа

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 1 ден

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ