Следете не

Живот и стил

Докажан феномен убавите девојки немаат голема среќа во љубовта

Avatar

Објавено пред

на

Ако имате проблем во љубовните односи, можеби ова истражување одговара на прашањето што ве мачи. Во последно време, врските и машко – женските односи станаа сè покомплицирани.

Научниците од универзитетот Харвард спроведоа мал експеримент и дојдоа до следните заклучоци. Иако им е полесно да го привлечат вниманието на спротивниот пол и да започнат врска, кај убавите луѓе, проблемот се појавува кога е потребно да се одржат овие врски.

Истражувањето го водеше Кристина Мекеланс и еве како таа ја објаснува оваа појава. Резултатите се изненадувачки.

„Колку е поубава личноста, толку е потешко да го задржат својот партнер покрај себе. Секој кој е убав знае дека има повеќе опции и многумина ќе сакаат да бидат со него“, објаснува таа. Врските со луѓето што сметаат дека се привлечни се подложни на ризик. За атрактивните лица се смета дека се на мета на многу додворувачи и се потенцијално опасни за врската.

„Кога некој има повеќе алтернативи, неговиот фокус не е на долгорочна врска и работењето на неа“, заклучува Кристин.

Живот и стил

Докажано на што паѓаат мажите во поглед на жените, ова се првите работи

Avatar

Објавено пред

на

Привлечноста е многу индивидуална работа, но постојат одредени „точки“ на женското тело кои веднаш предизвикуваат интерес кај машкиот пол.

Анкета спроведена на пет илјади мажи во која испитаниците мораа да одговорат на прашањето „Што прво забележувате кај жена која ве привлекува физички“ донесе интересни резултати.

Иако мислевме дека градите и задникот сигурно ќе бидат на прво место, одговорите сѐ уште беа малку поимагинативни, а според тоа и симпатични.

Така, на прво место се очите, односно погледот, а на на второ место насмевката.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

ФОТО: Ова се најбараните сандали, месечно на Интернет се пребарувани 60.500 пати

Avatar

Објавено пред

на

Нивната популарност ги сруши рекордите на најпознатите светски брендови.

Модната креаторка Амина Муади преку ноќ стана позната. Благодарение на чевлите со кои ги освои апсолутно сите жени и познати дали од црвениот тепих, Амина донесе целосно нов тренд.

Таа успеа да ја реализира соработката и со брендот на Ријана.

Модната платформа Lyst ги анализираше пребарувањата по разни он-лајн шопинг страници и откри ги откри најпосакуваните модни парчиња. Меѓу најбараните се сандалите Gilda со потпис на креаторката Муади.

Во просек, меѓу октомври и декември, тие се пребарувани 60.500 пати месечно. Иако на оваа листа се наоѓаат првпат, веднаш успеале да ја загрозар водеќката позиција на планетарно популарниот Гучи.

Благодарение на необичните потпетици, сандалите ги освоија срцата на бројните трендсетерки како Џиџи Хадид, Дуа Лупа, Кејти Холмс и Ријана.

Нивната редовна цена е 815 евра.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Родителска рубрика: За мајките кои имаат синови

Avatar

Објавено пред

на

Има многу животни правила кои родителите треба да ги пренест на своите деца – да бидат љубезни, да не фрлаат ѓубре, да веруваат во себе, но некои од нив се исклучиво само за момчиња. Еве што мајките треба да ги научат своите синови пред да пораснат…

Во ред е ако не си спортски тип. Не е спортот за сите мажи. Некои го сакаат, некои едноставно не се за тоа. Ако не сакаш да се занимаваш со спорт, пронајди нешто друго во што ќе уживаш и ќе бидеш среќен.

Научи да готвиш и да чистиш. Верувај, за ова еден ден ќе ми бидеш благодарен. Ќе знаеш да се грижиш за себе, а сите твои партнерки ќе ти бидат благодарни бидејќи си ги совладал сите техники на преживувањето. Ова те става на листата на посакувани мажи. Немој да бидеш насилник! Немој да бидеш маж кој користи физичка сила за да демонстрираш моќ или пак да понижиш некого. Биди секогаш маж кој ќе им помага на послабите.

Користи презерватив. Немој да правиш деца освен ако… не си врска со жена која тоа го сака и сто проценти си уверен дека можеш да ја превземеш одговорноста за тоа суштество. Или барем тоа навистина го сакаш.

Не, значи не. Никогаш не преиспитувај што значи не. Прифати го одговорот и продолжи понатаму.

Биди нежен. Малите момчиња сакаат да се мазат, бакнуваат и прегрнуваат. Немој никогаш да го изгубиш тоа. Кога ти е тешко да се изразиш, прегратката е посилна од секој збор. Пријателот ти е загрижен. Прегрни го. Девојката ти е тажна. Прегрни ја.

Животот не е каталог на “Викторија Сикрет”. Повеќето жени не носат спарени градници и гаќички. Вистинските гради паѓаат на страна кога жената ќе легне и не се сосема еднакви. Вистинските жени не се фотошопирани убавици. Стриите се составен дел од животот. Исто како и целулитот, вишокот на килограми и влакненцата.

Побарај ме. Нема засекогаш да живееме под ист покрив и многу често ќе ми недостасуваш. Знам дека ќе бидеш возбуден заради новиот живот, независноста, слободата, но сакам да ти го слушнам гласот – барем еднаш во неделата.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 11 час

Утрово студено, додека преку ден ќе имаме сончево време. Од четврток дожд, а некаде и снег

Времето во Македонија наутро ќе биде студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ХороскопПред 14 часа

Хороскоп за денес (23.02) недела

Овен Моментално сте посветени на некои семејни проблеми па немате доволно концентрација за работата. На полето на љубовта, најважно е...

Здравје и убавинаПред 18 часа

Направете природен лек против кивавица

За многу луѓе кивавицата е синоним за сезоната на вируси . Досадна и упорна. За да ја победите, обидете се...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Да не беше Левандовски, грешката на голманот Ноер скапо ќе го чинеше!

Баерн – Падерборн 1:1 на полувреме во рамките на Бундес лигата. Баерн поведе со голот на Гнарби, но пред крајот...

ЗанимливостиПред 1 ден

(ВИДЕО) Со парче бакарна жица и потрошена батерија направи изум и изненади милиони!

Некогаш човечката генијалност и науката може прилично да не изненадат. Она што ќе го видите во ова видео е чиста...

ХороскопПред 2 дена

Денешен Хороскоп (22.02) сабота

ОВЕН На некој начин сега ја докажувате својата посветеност на работа. Важно е да се посветите максимално на своите цели....

Временска прогнозаПред 2 дена

Ветерот го донесе снегот: Веќе над Кичево се формираат бели облаци, се оствари ли прогнозата за промена на времето?!

Под влијание на северен ветер се забележуваат снежни наноси во Кичево но сепак со помал интензитет Утре ќе преовладува променливо...

ВидеоПред 2 дена

(ВИДЕО) Младоженецот и залепи шамар на невестата: Таа се сруши, а гостите се шокираа!

Видеото од свадбата со непозната локација стана вирален хит поради одвратното однесување на младоженецот кон сопругата. На краткото видео се...

КичевоПред 2 дена

Во Кичево дарувани 28 единици крв за светскиот ден на извидништвото

Под мотото „Направи добро дело, дарувај крв“ и по повод на Светскиот ден на извидништвото 22 февруари, извидничкиот одред „Мирко...

КичевоПред 2 дена

Двајцата кинези од Синохидро во с.Извор кичевско, ќе бидат две недели во карантин

Во барака во кичевското село Извор две недели во карантин ќе поминат двајцата инженери од Кина кои работат на автопатот...

НАЈЧИТАНИ