Следете не

Здравје и убавина

Докажано дека ракијата навистина лекува

Avatar

Објавено пред

на

Сигурни сме дека барем еднаш во животот ви било потребно да прибегнете кон омилениот лек на баба. Имено – ракија! Така е, нели?

Ракијата се користи како лек за какви ли не заболувања. Грип, настинка, кашлица, болки во главата, повреди…

Една вистински традиционална баба секогаш има рецепта со ракија за секакви случаи!

Многумина од нас се скептични на овој алкохолен метод на лекување, но еве што научниците докажаа. Баба навистина знае најдобро!

Излегува дека ароматичниот пијалок има способност да го намалува нивото на лошиот холестерол. Тој се одразува благотворно и на крвниот притисок и докажано е дека луѓето кои редовно пијат ракија, поретко имаат проблеми со кардиоваскуларниот систем.

Се разбира, има нешто што не е толку прекрасно, а тоа е количината која е препорачливо да се консумира. Доколку не се држиме до умерени дози, може да постигнеме спротивен ефект. Имено – високи нивоа на холестерол и ризик од кардиоваскуларни болести.

Токму затоа експертите советуваат да не се пие повеќе од една чаша ракија на ден!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

УТРИНСКА ДИЕТА СО БАНАНА – јадете банани за појадок и стопете ги вишокот килограми

Avatar

Објавено пред

на

Основно правило на диета за банана е да се јаде сурови банани за појадок со чаша до две млака вода.

Јапонската утринска диета за банани е креација на Сумико и Хитоши Ватанабе кои имаат позадина во фармацевтското и медицинското образование. Тие наидоа на диетата сосема случајно, а откако ја објавија, стана вистински хит.

Основно правило на диетата е да се јаде банани за појадок со чаша вода на собна температура. Другите оброци на ден треба да бидат здрави, лесни и регулирани, но не постојат посебни правила за тоа што и колку да се јаде. Оригиналната диета за банани треба да се спроведува 7 или 12 дена.

Бананите инаку се познати по нивниот позитивен ефект врз регулирањето на варењето на храната бидејќи содржат неразградливи влакна и нерастворлив скроб. Ова влијае на зголемената работа на цревата и го стимулира варењето на храната.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

До рамен стомак за само 7 дена

Avatar

Објавено пред

на

Да се разбериме, ние не ветуваме дека за само 7 дена ќе ги имате мускулите и стомачните, за што сте сонувале. Но, овие трикови ќе ви помогнат да се „разнесете“, поточно, да се ослободите од тоа непријатно чувство на надуеност. И вашиот малку заоблен стомак сигурно ќе задиша, па ќе можете да уживате во лесни летни купаќи без никакви проблеми. И еве што треба да направите.

Заборавете на солта
Океј, не е како да мора да елиминирате сол од вашата диета, но не јадете премногу солена храна. Поради големата количина сол во организмот, водата се задржува во вашето тело, па затоа сте повеќе подуени отколку што треба да бидете …

Малку полесно со јаглехидрати
Се согласуваме со изјавата дека на организмот му се потребни сите намирници со цел сè да функционира нормално. Сепак, барем некое време, откажете се јаглехидрати. Тестенините и лебот влијаат врз формирањето на масните наслаги на желудникот, па заменете ги со храна богата со протеини. И резултатите нема да изостанат.

Намалете го пиењето на млеко
Ако сакате да пиете барем половина литар млеко, немојте да се изненадите што сте подуени и имате бензин. Не пијте млеко, вашиот избор нека биде јогурт или неколку парчиња тврдо сирење.

Луто и зачинето не е најдобриот избор
Иако некои лути зачини се погодни за слабеење, многу зачинета храна, исто така, предизвикува зголемено лачење на киселина во стомакот и предизвикуваат иритација, што нема да ви помогне да изгубите маснотии. Наместо тоа, одберете свежи зачини кои имаат поблаг вкус.

Кафе, шеќер…
Ако сакате да ги намалите маснотиите во стомакот, заборавете на кафе, алкохол и преработена храна. Овие намирници не помагаат да се стопи маснотиите, но ја потенцираат нивната акумулација и задржување во организмот.

Не секое овошје е добро
Конзумирањето на овошје е дефинитивно препорачливо, но и покрај тоа што тие се здрави плодови, избегнувајте јаболка или круши. Тие имаат повеќе фруктоза во нив, така што стомакот им е потежок за варење. Јадете цитрус и бобинки.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Имате астма? Намалете ја телесната тежина!

Avatar

Објавено пред

на

Дебелите возрасни кои губат вишок килограми ги намалуваат своите симптоми на астма, објавија канадските научници.

Истражувачите од Универзитетот во Отава додаваат дека дебелите луѓе инаку имаат 1,5 пати поголем ризик од астма, пишува порталот Плива.

Секое зголемување на индексот на телесна маса за 3 поени е поврзано со просек од 35 проценти поголем ризик за астма.

Инаку, индексот на телесна маса е телесната маса изразена во килограми и квадратот од висината изразен во метри, каде идеалниот индекс на телесна маса е помал од 25.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 7 часа

Коронавирус денеска: Од 1627 тестирања, регистрирани 139 нови случаи, 30 од Скопје, 20 Куманово, 4 Кичево..

Во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30 -Куманово...

Живот и стилПред 8 часа

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да...

МагазинПред 9 часа

Топ 9 работи што треба да ги понесете со вас на кампување

Одморот е многу возбудлив настан, особено ако планирате да кампувате. Без разлика дали одите на кампување за прв пат или...

ЗабаваПред 9 часа

Ова е најскапото куче во светот, чини 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ (ФОТО)

Рекордот за најскапо продадено куче на сите времиња го држи Тибетски мастиф. Златниот тибетски мастиф е продаден за неверојатни 1,9...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден (12.08)

Историски настани (12 август) 1860 год. Родена Клара Пелк или Клара Хитлер (германски: Клара Полцл или Клара Хитлер), мајка на...

КичевоПред 10 часа

Кичевчанец бил нападнат од куче-скитник и се здобил со повреди

На 12.08 2020 година, Н.А. (39) од Кичево, во полициската станица пријави дека истиот ден, на булеварот „Ослободување“ во Кичево...

Временска прогнозаПред 14 часа

Сончево и топло, попладне можни се врнежи од дожд, ова се деталите

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана...

ХороскопПред 23 часа

Дневен Хороскоп (12.08) среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Се појавија нови застрашувачки снимки од експлозијата во Бејрут

Во експлозијата во Бејрут која се случи минатиот вторник загинаа 160 луѓе, а околу 6.000 се повредени. Повеќе од 300.000...

МакедонијаПред 1 ден

Кичево руши рекорди, денес 18 новозаболени од вкупно 141

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ