Следете не

Живот и стил

Старски дом најми голи батлери – бабичките откачија на тоа (ГАЛЕРИЈА)

Avatar

Објавено пред

на

Сопствениците на еден приватен старски дом во Велика Британија одлучија да ги развеселат своите станарки, па им приредија весела вечера за време на која беа послужувани од голи батлери.

За Mirror тие откриваат дека на ваков потег биле поттикнати од желбата на нивната 89-годишна станарка Џоан Корп.

„Кога ќе ја прашавме што сака, ни одговараше: мажи. Затоа ни најмалку не бевме изненадени кога посака вакво нешто. Разговаравме со останатите станарки и сите ја поддржаа. Батлерите ги најдовме преку интернет и им објаснивме како треба да се однесуваат. За малку непретенциозно флертување не е важно колку години имаш“, вели Клер Мартин, координаторка за активности во домот.

На вечерата имало 23 луѓе, од кои 11 биле станарки од домот, а старите дами ги поканиле и своите ќерки и внуки.

Разголените батлери на себе имале само престилки и машни околу вратот, а на гостинките им служеле вечера од три дела. На крајот, им пружија и опуштачка масажа.

Најстарата станарка на домто, 99-годишната Дол Џенкинс, толку се воодушевила од голите батлери, што ги поканила повторно да се вратат следната година, на прославата за нејзиниот 100-ти роденден.

„Дамите беа многу возбудени. Се средија за оваа пригода и постојано се кикотеа. Кога ги прашаа дали сакаат масажа, сите го прифатија предлогот“, додава Клер.

Вака изгледаше настанот, 🙂

Живот и стил

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Avatar

Објавено пред

на

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен.

Станува збор за мелем од познатата руска билкарка д-р. Ирина Стефановска. Клучна состојка е ренот кој помага во слабеењето, го чисти организмот и го подобрува метаболизмот.

Потребно е:

-125 гр. рен

-3 лимони

-3 лажици мед

Подготовка:

Исецкајте го ренот и ставете го во блендер. Добро измијте го лимонот, исчистете го од семките и исецкајте го. Така исецкан додадете го во блендерот, а потоа додадете го и медот.

Кога се добро ќе се соедини мелемот е подготвен. Мешавината држете ја во тегла во фрижидер. Секој ден два пати дневно со оброк земјате една лажица од мелемот.

Резултатите ќе бидат неверојатни.

Прочитај повеќе...

Живот и стил

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Avatar

Објавено пред

на

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе.

Сите ја знаеме оваа фраза, уште една од низата фрази кои постојано ги слушаме. И сите сме паметни кога треба да посоветуваме друг, но некако за себе и за својот живот и не сме толку успешни. Ајде да го промениме аголот на гледање на својот живот и случувањата во него.

Ние сме главните актери во нашиот живот.

Ние бираме што ќе бидеме и кого ќе имаме околу себе. Животот нѐ обликува, ни носи некои луѓе во животот, добри и помалку добри и ни ги праќа како учители. Животот ни дава искуства од кои треба да учиме, ни отвора или затвора патишта, но на крајот сѐ е наш избор и наша одлука. Сѐ што ни се случува во животот се случува со причина. Ние бираме како ќе ги искористиме искуствата и дали тие ќе нѐ научат нешто.

Ние одлучуваме како ќе го користиме она што ќе ни се најде на патот, она што животот ни го сервирал како совесен келнер. Сѐ тоа се лекции. Можеме да ги искористиме за да станеме помудри, попаметни, подобри луѓе. Можеме да научиме да уживаме во малите животни радости, во секој нов ден и на секоја нова насмевка.

Можеме да научиме да исфрламе сѐ што е лошо за нас. А ова особено важи за лошите луѓе. Ние никогаш не губиме. Секоја загуба можеме да ја доживуваме како благослов. Ја знаете онаа ситуација кога мислите дека некој ви е пријател, а тој ќе ве предаде? А вие тажите и разочарани сте…

Еј, немојте да тажите, ако ви биле пријатели, не би ве издале, многу едноставно. Тоа е добро за вас, можеби таа личност баш на време ви го покажала своето лице, за да не ви нанесе повеќе неправди, болка и зло. Навремено сте дознале дека тие не ви биле пријатели. Сѐ што се случува е за наше добро и се случува за ние нешто да научиме, откриеме, сфатиме. Од нас зависи како ќе го искористиме тоа.

Дали ќе се опаметиме? Не сфаќајте ништо здраво за готово, користете ги вашите искуства, особено оние кои ви се повторуваат. Користете ги своите искуства, но без злоба, одмазда, затоа што ако тоа го правите, тоа значи дека не сте научиле ништо. Единствените луѓе на кои треба да им вратите „со иста мера“ се луѓето кои ви помогнале!

Животот ни го дава она што ни е потребно за да напредуваме и да научиме нешто, а ние избираме какви луѓе ќе станеме и како ќе го искористиме тоа. Отфрлете ги лошите и негативни работи и бегајте од лоши и негативни луѓе. Опкружете се со добрина, насмевки, весели бои и весели луѓе. Одберете добро.

Бидете добри луѓе, чесни, искрени, насмеани, живејте без лаги, манипулации, игрички, одмазди и злоба…

Кога ќе го отфрлиме негативното, а особено негативните луѓе, ќе почнат да ни се случуваат добри работи. Сосема логично. А наше е правото и обврските да носиме одлуки кои се добри за нас. Тоа е наше право кое никој не може да ни го одземе.

Исфрлете ги негативните луѓе од својот живот, знаете, тие всушност направиле една добра работа за вас – ви покажале какви не треба да бидете. Секој од нас е учител и од секого можеме да научиме по нешто. Нам ни останува да бидеме само добри ученици.

Ние носиме одлуки, не е важно што другите мислат. Понекогаш мораме да се слушаме себеси и да се помириме со фактот дека другите не нѐ разбираат. Ние најдобро знаеме што е добро за нас.

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни!

Прочитај повеќе...

Живот и стил

ЗНАЧЕЊЕТО НА ЛИНИИТЕ: Зошто луѓето со буква М на дланките се толку посебни

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете ја раката и доколку е таму, лесно ќе ја забележите буквата М како се исцртува на целата ваша дланка.

Читањето од дланки не подразбира само гледање на должината на линиите, туку и нивниот облик. Доколку имате исцртана буква М на дланките, тоа значи дека сте исклучително посебна личност. Погледнете ја раката и доколку е таму, лесно ќе ја забележите буквата М како се исцртува на целата ваша дланка.

Се верува дека ваквото спојување на линиите на дланките е знак дека се работи за личност која има дарба во себе, голема харизматичност, неверојатна интуиција, како и способност за преземање иницијативност во различни сегменти од животот.

Луѓето со буквата М на дланките, не поднесуваат лага, ниту кон нив, ниту кон другите. Тоа значи дека во односот со другите луѓе се секогаш искрени, при што очекуваат ист таков однос и од другите. Благодарение на вградената интуитивност, лесно откриваат кога некој се обидува да ги излаже или измами. Жените, пак, кои имаат буква М на дланките, располагаат со видно поголема интуиција од мажите.

Тие личности се секогаш подготвени да направат круцијални промени во својот живот. Знаат да ги препознаат и да ги искористат најдобро можностите кои им ги создава животот за да го реализираат тоа што го посакуваат. Голем број од славните луѓе имаат буква М на дланките.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ