Следете не

Здравје и убавина

Дознајте повеќе за домашните лекови против стрии

Објавено пред

на

Елиминирање на стриите е напорна и тешка задача, која на многумина им одземала многу време, но и трпение. Постојат повеќе начини на кои овој проблем може да биде решен, како што се абразија или пак со помош на ласерка технологија, но тие чинат многу пари и не може секој да си ги дозволи. 

Стриите обично се појавуваат во пределот на абдоменот, горниот дел од рацете, на задникот и на градите. Причините може да вариваат, а најчесто се последица на бременоста, нагло растење, нагла промена на тежината, стрес или пак поради наследен фактор. Сепак не треба да очајувате, бидејки во продолжение ќе ви претставиме 6 начини кои можат навистина да ви помогнат во нивното намалување, а можете да ги направите сами дома. Но запомнете треба да ги применувате редовно и да бидете упорни.

Лимонов сок

Употребата на лимонов сок е еден од полесните начини за отстранување на стриите. Лимоновиот сок е природна киселина, чии својства се идеални за справување со стрии, акни, лузни и други оштетувања на површинската кожа. Потребно е да ги следите следниве упатства:

– Лимоновиот сок со кружни движења тријте го на стриите.

– Оставете го сокот на површината на кожата и почекајте 10тина минути да се впие.

– Потоа исплакнете ја кожата со топла вода.

– Правете го ова три пати на ден, се додека не ги добиете посакуваните резултати.

Истово можете да го правите и со сок од компир, бидејки неговиот сок содржи минерали и витамини кои се погодни за раст и регенерација на клетките на кожата. За ова, не е неопходно да го ставате компирот во соковник, бидејки кога тој ќе се исече на парчиња самиот ослободува течност, па така можете кожата нежно да ја триете со парче компир. Постапката е иста како и со лимоновиот сок.

Моркови на пареа

Многумина овој начин го сметаат за успешен, а се состои од тоа што најпрво треба на пареа да готвите неколку моркови, се додека не омекнат. Потоа направете пире од морковите и смесата ставете ја на оштетената кожа. Оставете ја смесата вака аплицирана, колку подолго можете.

Путер од какао

Путерот од какао е одамна познат по својата способност да ја спречи појавата на стрии за време на бременоста. Тој е ефикасен бидејки навлага длабоко во подповршинскиот дел од кожата. Треба да се нанесува барем два пати во текот на денот. По еден до два месеци стриите ќе почнат да се редуцираат.

Алое вера

Алое верата се користи често во козметиката, како третман за различни кожни проблеми, вклучувајки ги тука и стриите. Алоето ја одржува кожата хидрирана и ја регенерира. И покрај тоа што постојат многу продукти кои содржат Алое, сепак најдобро е да се користи сок од свежо набрано растение, и тој да се нанесува на кожата два до три пати на ден.

Белки од јајца

Јајцата се богати со протеини и амино киселини, а тоа ги прави добар лек против стрии. За да ги употребите во ваква намена, потребно е да изматите две белки од јајца, со што ќе добиете снежно бела смеса. Со четка за руменило нанесете ја смесата на оштетената кожа, оставете да се исуши, и по некое време исплакнете со ладна вода. Потоа нанесете маслиново масло на кожата, со цел да ја одржите хидрирана.

– Совет

За што и да се одлучите, повторувајте го процесот секој ден се додека не ги добиете очекуваните резултати. Не бидете брзоплети, потребно е подолго време за навистина да се забележи разликата. Исто така, секогаш одбраната смеса нанесувајте ја на чиста кожа.

Здравје и убавина

Кинески научници идентификуваа нов ген кој води до ретка болест на крвта

Објавено пред

на

Кинеските научници идентификуваа нов ген чиј недостаток може да доведе до хемофагоцитна лимфохистиоцитоза (HLH), ретка и опасна по живот болест на крвта, објави новинската агенција Ксинхуа.

Болеста најчесто се јавува во раното детство, а единствена ефикасна терапија е трансплантација на матични клетки. Во претходните студии се идентификувани 12 ризични гени, но тие можат да објаснат само мал број случаи на HLH.

Новата студија, чии наоди беа објавени во списанието за хематологија и онкологија, може да им помогне на лекарите да ги прегледаат популациите со висок ризик за оваа генетска болест и да ги зголемат стапките на рана дијагноза и третман.

Користејќи ја технологијата за секвенционирање на целиот геном, истражувачите од Пекингшкиот институт за геномика, во рамките на Кинеската академија на науките и во соработка со Детската болница во Пекинг на Националниот медицински универзитет, идентификуваа нов NBAS ген кај кинески пациенти со HLH.

Според резултатите од студијата, која опфатила 237 случаи, проценетата фреквенција на варијанти на НБАС кај засегнатите деца била 2,11 отсто, што го прави НБАС вториот најчест мутиран ген. Првиот, наречен PF1, има стапка на мутација од 3,8 проценти.

Истражувањето е најнов пример за засилените истражувачки напори на Кина за спасување на милиони пациенти со ретки болести во земјата, рече Ксинхуа.

/beta

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина.

Експертите од Германското здружение за срце велат дека можете без страв да пиете најмалку четири шолји дневно, дури и ако страдате од висок крвен притисок. Тие истакнуваат дека не постојат научни докази дека кофеинот е лош за хипертензија.

Кафето може да го подигне крвниот притисок за кратко време бидејќи кофеинот го стимулира кардиоваскуларниот систем и го забрзува пулсот, но тоа обично се случува доколку не сте навикнати на кофеин.

Покачувањето на крвниот притисок е помало кај луѓето кои редовно пијат кафе. Овој ефект се јавува по редовно пиење кафе една до две недели, се вели во соопштението на Германското здружение за срце.

Тоа важи и за зелениот и црниот чај, со оглед на тоа дека и тие се стимуланси.

Сепак, треба да пробате ограничено пиење, што е максимум 400 милиграми кофеин дневно доколку размислувате за здравјето на срцето, велат од ова здружение.

Тоа е сигурно повеќе отколку што повеќето луѓе веројатно ќе пијат – околу четири до пет шолји филтер кафе на ден.

Ако планирате да го измерите крвниот притисок, направете го тоа пред да конзумирате кафе или околу 30 минути потоа, за да бидете сигурни дека тоа нема да влијае на мерењето.

Во меѓувреме, обидете се да ги избегнувате таблетите со кофеин, советуваат од оваа асоцијација, бидејќи тие можат негативно да влијаат на крвниот притисок.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Овој рецепт за само три дена ги чисти вашите бели дробови

Објавено пред

на

Никој од нас нема време да ги примени комплицираните режими на исхрана кои се неопходни за чистење на организмот. Затоа ви го претставуваме методот кој ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови за само три дена.

Многу луѓе никогаш во животот не запалиле цигара а имаат проблем со белите дробови, додека други се пушачи и по 30-40 години, а ги немаат тие проблеми.

Изгледа дека се е индивидуално, но цигарите сепак допринесуваат за лошата состојба на белите дробови. Овој метод им е повеќе потребен на пушачите, но без разлика дали сте пушач или непушач, сигурно ќе ви годи да ги исчистите белите дробови од токсини.

Еве како да го направите тоа за само три дена.

Два дена пред овој процес би требало да престанете да конзумирате млечни производи, а вечерта пред првиот ден од режимот, испијте шолја билен чај пред спиење.

Тоа ќе помогне за вашите црева да се ослободат од токсините, што е значајно за белите дробови да не бидат преоптоварени во текот на процесот на детоксикација.

Постапка:

Исцедете два лимони во 300 милилитри вода и испијте ја пред појадок.

Испијте 300 милилитри сок од грејпфрут или ананас. Овие сокови содржат природни антиоксиданси кои се важни за здравјето на белите дробови.

Меѓу појадокот и ручекот испијте 300 милилитри чист сок од моркови. Тоа ќе помогне за да се зголеми алкалноста на крвта.

Во текот на ручекот треба да испиете 400 милилитри сок богат со калиум. Калиумот е клучен елемент за чистење на белите дробови. Рецептот за овој сок следува во продолжение.

Рецепт:

Во соковник исцедете 350 грама пашканат, 350 грама зелени пиперки, 200 грама поточарка и 350 грама краставици. Тоа би требало да биде мерката за околу 400 милилитри сок.

На крајот, пред спиење треба да испиете 400 милилитри сок од брусница.

Покрај овие сокови, треба да водите сметка и да вежбате во текот на тие денови, доволно да спиете, а можете да направите и топла купка барем 20 минути дневно за да ја зголемите детоксикацијата.

Овој режим можеби е малку напорен, но за само три дена ќе почувствувате неверојатни резултати.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Судиска анализа за натпреварите од првата македонска фудбалска лига, потврдени неправилности кон Брегалница, Шкендија и Воска

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти и ги донесе следните заклучоци за 9-то коло од ПРВА МФЛ за сезона 2022/23:...

Магазин5 часа

Зошто графичкиот дизајн е идеална професија за креативци?

Во светот на современите технологии, се чини дека сите идеални занимања се резервирани за програмерите Меѓутоа, работите се малку поинакви:...

Свет5 часа

Истражување: Градовите стануваат се пожешки

Во последните 10 години градовите во просек стануваат потопли за 0,56 степени Целзиусови во текот на денот и 0,43 во...

Lifestyle5 часа

Во ноември доаѓа нова експанзија за World of Warcraft

Пред неколку месеци дознавме дека следната WoW експанзија ќе биде објавена во ноември, а сега го знаеме точниот датум. Blizzard...

Автомобили5 часа

Tesla произведе 365.923 електрични возила во третиот квартал

Компанијата постојано го зголемува производствениот капацитет По проблемите поради пандемијата во вториот квартал, Tesla повторно го зголеми производствениот капацитет. Ова...

Магазин5 часа

USB повторно ги менува етикетите

Досега ги раздвојувавме USB-стандардите по бројки: USB 2, USB 3, USB 4 и слично, но во одреден момент беше воведено...

Магазин6 часа

Twitter ги модернизира директните пораки на Android

Социјалната мрежа ги редизајнираше директните пораки на Android за да ја подобри нивната реакција и другите функции. Twitter започна да...

На денешен ден10 часа

3 октомври – На денешен ден

1226.- Починал италијанскиот монах Џовани Бернардоне, познат како Франческо д’Асизи, основач на Римокатоличкиот францискански ред. 1796.- Предводени од епископот Петар...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за понеделник -( 3 октомври )-

ОВЕН Ќе имате многу среќа на деловно поле. Ве очекува можност да остварите позитивни промени. Можно е да имате ново...

Спорт22 часа

Тиквеш славеше против Скопје, Победа изгуби на домашен терен од Шкендија

Шкендија успеа да ја совлада Победа во Прилеп со 1-3 и барем малку ја намали негативата во однос на лидерот...

НАЈЧИТАНИ