Временска прогноза Македонија

УХМР: Пороен дожд се до утре, детали тука..

Од УХМР известуваат дека до утре претпладне ќе има пообилни врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни, а во југоисточните делови проследени со ретки грмежи.

Вкупната количина на наврнат воден талог од овој влажен бран на места се очекува да биде над 40 л/м2.

Потоа до сабота времето ќе биде стабилно со појава на магла по котлините