Следете не

Занимливости

Две близначиња се родија 20 минути по земјотресот во Албанија, да се живи и здрави!

Avatar

Објавено пред

на

Додека граѓаните на Албанија се во шок по последиците од серијата земјотреси кои ја погодија таа земја утрово, гинекологот Анике Докле објави дека 20 минути по силниот земјотрес се родени близнаци.

„Јас и моите пријатели овој пат сме во породилно. Тие бебиња близнаци се родени 20 минути по земјотресот.

Ова е најдобар симбол на континуитет на животот.

Немам зборови!“, напиша Докле на својот Фејсбук профил не прецизирајќи во кој град се родени близнаците.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Забава

Netflix конечно одговорија на барањата од клиентите

Avatar

Објавено пред

на

Netflix исполнува желби…

Може да биде фрустрирачки случајно да притиснете копче и да запрете серија или да премотате назад додека го гледате на вашиот телефон, особено додека гледате нешто на Netflix. За среќа, Netflix испорачува нова функција за уредите со Android кои ќе се обидат да ја спречат.

Новата опција им овозможува на корисниците на „Андроид“ да избегнуваат случајни допири при користење на апликацијата за услуга за стриминг на Netflix. Класичното „заклучување на екранот“ конечно се најде на долниот лев дел од екранот и можете да го притиснете откако ќе пуштите филм или серија. Покрај заклучувањето на екранот, го оневозможувате копчето за репродукција на видео или паузирање сè додека не ја притиснете повторно таа опција. На тој начин, конечно додека го гледате Netflix, случајно нема да го запрете видеото или да го исклучите преводот.

Оваа функција исто така може да се покаже како многу корисна ако имате мали деца кои постојано чепкаат нешто на екранот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Првата руска вселенска станица другата година на Месечината

Avatar

Објавено пред

на

Слетувањето на првата автоматска станица во историјата на модерната Русија на Месечината е планирано за средината на октомври 2021 година, објави руската државна вселенска агенција Роскосмос.

– Во зависност од датумот на лансирање, ќе се определиме за една од двете опции на летот – за 4,5 или 5,5 дена. Се претпоставува дека подготвителните операции во орбитата на Месечината ќе трае околу пет дена. Значи, летот до Месечината ќе трае десет дена – се наведува во веб-страницата Роскосмоза.

Последната советска меѓупланетарна автоматска станица беше Луна 24, лансирана во 1976 година. Ова ќе биде прв пат модерната Русија да испраќа вселенско летало на Месечината.

Планирано е Луна 25 да слета во близина на јужниот пол на планетата на Земјата. По слетувањето на Месечината, станицата Луна 25 ќе спроведе научни истражувања за својствата и составот на поларната почва и ќе ја истражува поларната егзосфера на Месечината. Вселенските летала порано не слетале во поларниот регион на Месечината. Сите советски и американски мисии, како и авиони на други земји, слетаа на умерени ширини или во екваторот.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Забава

Можете ли да го решите тестот од Харвард од 1869 година? (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Универзитетот Харвард е познат многу години во светот, со Кембриџ и Оксфорд, како еден од најпрестижните и со највисок квалитет во образованието. Некои од најголемите умови на денешницата беа студенти на Харвард. Покрај беспрекорните оценки од средно училиште, постои посебен и многу внимателно направен тест на Харвард. Судејќи според еден канал Јутјуб, уште во 1869 година, оваа задача за алгебра се најде и на овој приемниот испит.

Обидете се да ја решите задачата што можете да ја видите во видеото:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 3 часа

Од утре се укинува полицискиот час, од четврток со работа започнуваат угостителските објекти

Од утре и официјално ќе биде укинат полицискиот час, пред малку на прес конференција информираше пред малку премиерот Оливер Спасовски....

МакедонијаПред 8 часа

Вкупно 16 ново случаи на Коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката...

МакедонијаПред 10 часа

Дополнете резервоари, повторно зголемување на цените на нафтените деривати од ноќеска

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите максимални цени на горивата кои се зголемуваат за 2.50, односно 3.00 денари....

КичевоПред 12 часа

ЕВН Кичево: Денес времен прекин на електрична енергија дел од ул. „11-ти Септември“

ЕВН Македонија известува дека поради планирани зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 26.05.2020 година, без напојување со електрична енергија ќе...

МакедонијаПред 20 часа

Денес на пладне регулаторна ќе одлучува дали ке поскапуваат нафтените деривати

Регулаторна комисија денес на пладне треба да ги утврди новите цени на горивата во Македонија. Нафтата на светските берзи во...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (26.05) вторник

ОВЕН Денешната атмосфера во работното опкружување е прилично напната и вие сте понервозни од обично. Во вашиот љубовен живот постојат...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Народен лек против холестерол и висок крвен притисок

Добро ни се познати благодетите од билките и нивните лековити својства. Различни билки вилјаат на различни состојби, а во прилог...

КичевоПред 1 ден

Вчера три лица од Кичево не го почитувале Полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие (24/25..2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и...

ХороскопПред 2 дена

Денешен Хороскоп (25.05) понеделник

ОВЕН Загрижени сте за својата заработка и честопати ви се чини дека некои работи одат во погрешна насока. Ви се...

СветПред 2 дена

(ВИДЕО) На Австралија и се заканува бура и невреме кое не се памети последниве години

На Австралија во наредните часови ѝ се заканува најсилната бура во последните 10 години. Се очекуваат обилни дождови, силни ветрови...

НАЈЧИТАНИ