Следете не

Спорт

ЕП2020 Ракомет: Нашата репрезентација против Украина без двајца стандардни играчи

Avatar

Објавено пред

на

Македонската ракометна репрезентација својот прв настап на ЕП во Австрија, Шведска и Норвешка го има утре во Виена против селекцијата на Украина.

Мечот се игра со почеток во 20.30ч а селекторот Данило Брестовац денеска го скрати списокот уште за 2 имиња Серафимов и голманот Томовски.

Овие двајца нема да бидат во комбинација само за утрешниот меч со Украина додека во зависност од потребите на селекторот може да бидат во комбинација за дуелите со Австрија и Чешка.

/СителТВ

Спорт

Наполи прв полуфиналист во италијанскиот куп

Avatar

Објавено пред

на

Екипата на Наполи е првиот полуфиналист во фудбалскиот Куп на Италија, откако синоќа на домашен терен забележа победа над Лацио со 1:0.

Клучнито момент на средбата се случи по само две минути кога Лоренцо Инсиње ја затресе мрежата на Лацио. Гостите од Рим пропуштија неколку убави шанси за израмнување.

Во победничката екипа од 67. минута настапи македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

Противник на Лацио во следната фаза ќе биде победникот одо дуелот Фиорентина – Интер.

Прочитај повеќе...

Спорт

МЗТ Скопје казнет со 15.000 евра и еден меч без публика

Avatar

Објавено пред

на

Дисциплинската комисија на АБА 2 лигата му изрече парична казна во висина од 15.001 евро на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром, плус еден натпревар на домашен терен без публика.

Санкцијата од регионалното натпреварување доаѓа поради инцидентот на средбата од 16.коло со Сутјеска во СЦ „Јане Сандански“ кога во неколку наврати беа навредувани и плукани судиите и службените лица.

Следен натпревар на кој МЗТ Скопје Аеродром ќе биде домаќин во АБА 2 лигата е против Хелиос на 30 јануари.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Резервниот голман на Манчестер Јунајтед – Ромеро доживеа сообраќајка

Avatar

Објавено пред

на

На пат кон тренинг центарот претпладнево, тој доживеал сообраќајна несреќа, ја пробил заштитната ограда и излетал од коловозот со своето Ламборџини.

Ромеро, за среќа, минал без повреди, а набрзо по инцидентот се појавија и фотографии на социјалните мрежи како стои до неговиот уништен автомобил вреден 170.000 фунти со кој се почести во 2017 година, по освојување на англискиот Лига Куп.

Првичните претпоставки за сообраќајната несреќа се однесуваат на замрзнатиот асфалт. Англиските медиуми наведуваат дека температурата во Манчестер утрово била под нулата.

Ромеро оваа сезона е резерва на Давид де Хеа и во негова сенка забележа само девет настапи за екипата од „Олд Трафорд“. Четири пати бранеше во мечеви од Лига Европа, три во Лига Купот и во два во ФА Купот. Во Манчестер Ј. пристигна во 2015 година од екипата на Сампдорија.

Извор: Бриф.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 39 минути

Во Кичево блесна нова клучара застапена со најсовремени машини за секаков вид на клучеви

Веќе 3 месеци откако е на Кичевскиот пазар, со „Клучар Даниел“ – вашиот специјалист за клучеви и брави се е...

ВидеоПред 4 часа

(ВИДЕО) VR наочари не се за стари, дедово скијаше, наиде дрво и се џидна

Без коментар, …. 😀

МагазинПред 5 часа

Што е поздраво: Оброк со кафеав или бел ориз?

Малкумина го имаат разграничено консумирањето на овие две состојки. Јадат како кафеав, така и бел ориз. Повеќето луѓе не гледаат...

СпортПред 5 часа

Наполи прв полуфиналист во италијанскиот куп

Екипата на Наполи е првиот полуфиналист во фудбалскиот Куп на Италија, откако синоќа на домашен терен забележа победа над Лацио...

СпортПред 5 часа

МЗТ Скопје казнет со 15.000 евра и еден меч без публика

Дисциплинската комисија на АБА 2 лигата му изрече парична казна во висина од 15.001 евро на македонскиот кошаркарски шампион МЗТ...

МакедонијаПред 8 часа

Да ја следиме хуманоста на дуото „ДНК“, Панчо и Андреј го посетија семејство на баба Ангела и Јордан

Кога ќе наттежне тажна приказна на некое македонско семејство момчињата од дуото „ДНК“ речиси за неполни 24 часа се на...

Временска прогнозаПред 9 часа

Времето денес: Суво и ладно со мала умерена облачност

И денес ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец....

Живот и стилПред 13 часа

Оваа храна ќе ви помогне доколку имате „несоница“

Никако не можете да заспиете? Размислете што јадете пред спиење и место големо парче пица, изедете некоја од следниве намирници....

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (22.1) среда

ОВЕН Прифатете го фактот дека денес едноставно не е ваш ден. Наместо да се преоптоварувате со тоа и да се...

МакедонијаПред 19 часа

Марија е исчезната цели три дена: Семејството очајно моли за помош

Се бара исчезнато лице Марија Брзакова од Босилово на возраст 28 години. Кога била видена последен пат облечена била во...

НАЈЧИТАНИ