Следете не

Култура

Еротична уметност на фреска пронајдена во Помпеја (ФОТО)

Археолошките истражувачки тимови кои работат на исклучително богатиот археолошки локалитет во Помпеја открија еротска фреска на која е прикажан митолошкиот љубовен однос на Леда и лебедот.

Според грчката митологија, преданието, Зевс се вљубил во Леда, но никако не можел да ја освои. Затоа, тој се претворил во лебед и така успеал да ја придобие нејзината љубов. Како плод на таа љубов, се изнеле две јајца: од едното се родила Хелена, а од другото близнаците Кастор и Полидеука. Според друга верзија, само Хелена и Полидеука биле деца на Зевс, додека Кастор и Клитемнестра биле деца од бракот на Леда и кралот Тиндареј.

Митолошката слика на односот на Леда и лебедот со векови ги инспирирал уметниците.

Експертите сметаат дека фреската го красела ѕидот на спалната соба на побогатото семејство што живеело во самиот центар на Помпеја.

Помпеја во првиот век целосно била прекриена со вулканска пепел по ерупцијата на вулканот Везув. Древниот град Помпеја беше откриен случајно, 1600 години по катастрофалниот настан.

Многу уметници од ренесансна Италија го прикажувале во своите дела заведувањето на Леда. Така глетката им служеше како инспирација на Леонардо да Винчи, на Микенанџело, Тинторето, Веронезе и многу други уметници од тоа време.

Вилијам Батлер Јејтс, познат ирски поет и драмски писател од 20. век ја напиша познатата песна „Леда и лебедот“.

Археолозите на тоа исто подрачје пред некое време ископале еротска фреска која го прикажува богот на плодноста Пријап.

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 4 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 7 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 16 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд