Следете не

Забава

Возачи внимавајте: Есенските лисја опасни колку и мразот

Паднатите лисја во есен за многумина се преубав есенски пејзаж и основа за многу фантастични фотографи. Но, тие исто така претставуваат и голема опасност, покажува експеримент спроведен од инженерите на Ford.

They may be a crucial ingredient in creating the stunning autumnal landscapes so beloved by photographers, but in certain situations – when they are wet and in multiple layers – leaves can present a significant danger to drivers.

Експертите од компанијата се свесни за тоа што да очекуваат од снег или мраз, бидејќи со години ги тестираат своите автомобили во слични услови во скандинавските земји. Меѓутоа, тестирања за тоа како се однесуваат автомобилите на површина со листови досега не се спроведени.

За оваа цел, тимот на Ford спровел необичен експеримент, покривајќи со лисја тест полигон во Белгија. Тука е и инструментот за одредување на коефициентот на лизгавост на патот.

Резултатите покажале дека во лисјата всушност се исто толку лизгави колку и снегот. Лизгавоста се мери во единица µ  – колку е полизгава површината, толку е помала вредноста на коефициентот. За време на испитувањата, на одредени делови коефициентот бил 0.3-0.4, исто како и кога се вози на со снег покриен пат.

„Ова може да се гледа како забавен експеримент, но заклучоците од него се доста сериозни“, рече Еди Кастил, инженер во европската поделба на Ford. „Повеќето луѓе се свесни дека треба да забават на снег, но малкумина тоа го прават кога ќе наидат на дел од патот покриен со лисја. Тие не се ништо помалку лизгави и помалку опасни“.

 

Facebook

Последни објави

КичевоПред 3 часа

Кичево: #TrashTag еко-акција во населба „Иванидол“ во недела на 31.03 – 10:00ч

Во борба против загадувањето и чувањето на здрава и почиста средина, граѓаните од населба „Иванидол“ – Кичево организираат доброволна #trashtag...

ЗабаваПред 4 часа

Понекогаш и крокодилот е добар такси превозник (ВИДЕО)

Крокодилот некогаш може да изненади со своите добри намери кон останатите животинчиња, погледнете го овој превоз на вода:

КичевоПред 7 часа

Нема активни пожари, изгаснати сите пламени јазици околу Кичево

По напорните обиди во претходните две деноноќија, кичевските пожарникари ги изгаснаа сите пожари што се појавија на неколку локации во...

Социјални мрежиПред 8 часа

Фејсбук акција! Избришани лажни профили, во нив Македонија на мета и останатите земји

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе ги избрише лажните профили од Македонија,Косово,Иран и Русија. Станува збор за профили за кои се...

ЗабаваПред 15 часа

Премиерно на YouTube: Вака изгледа веќе големиот хит „Нешто ќе те питам бабо“ на „Некст тајм“

Мартин и Стефан Филиповски вчера ја промовираа „Нешто ќе те питам бабо“, преработката на старата македонска песна. Денес слушнете ја...

СветПред 16 часа

Синот на Михаел Шумахер ќе тестира со Ферари уште во Бахреин

Синот на легендарниот пилот на Ф1, Михаел Шумахер – Мик ќе одржи прв тест во Формула 1 со тимот на...

СветПред 17 часа

Типов сакаше да краде во маркет, па си го доби квалитетно! (ВИДЕО)

Опуштено си влезе во маркетот за да краде, но одеднаш се тргна наопаку… Pa neka krade ponovo… 👊👊 😁#pljacka #lopov...

Временска прогнозаПред 20 часа

АПРИЛ 2019 ќе биде екстремно топол месец во поголем дел на Европа

Феноменот ЕЛ НИЊО полека но сигурно ја загрева Европа а тоа се гледа по долгиот период на натпросечно високите температури...

ЗабаваПред 21 час

Дневен хороскоп (26.03) Вторник

Овен Поволен ден ако сте планирале ново патување. Можете да очекувате убав ден за работа. Тежок период на полето на...

МакедонијаПред 23 часа

Во недела започнува летното сметање на времето

Во недела, на 31-ви март, ќе започне летното сметање на времето со поместување на стрелките на часовните за еден час...

Во тренд