Следете не

Свет

Ако возите пребрзо во Естонија, со казната добивате и нешто многу пострашно

Естонската сообраќајна полиција се надева дека ќе го намали бројот на возачи кои возат пребрзо со новиот метод кој го имаат замислено при процедурата на казнување на несовесните учесници во сообраќајот.

Идејата им е, освен паричната казна за пребрзо возење, на несовесните возачи да им делат и картички за донирање органи.

Естонија има богата мрежа на камери за мерење на брзината на движење на патиштата, со што е позиционирана во врвот на европските земји со црна статистика за пребрзо возење. Годишниот за ваков прекршок се казнуваат од 1 до 15 насто од вкупниот број на естонски возачи.

„Секако, не очеквуаме дека оваа кампања ќе го зголеми бројот на донирани органи, но се надеваме дека возачите ќе бидат принудени да размислат малку повеќе и да намалат со брзината“, вели Андрес Синимери, шеф на сообраќајната полиција од естонскиот град Парнуа.

„Доаѓа зима и патиштата стануваат лизгави. Во такви услови брзината убива“, предупредува тој.

И возачите сметаат дека со оваа кампања барем некои од возачите ќе станат посовесни за тоа во што се впуштаат кога возат пребрзо.

„Тоа е добра идеја“, вели Имре Аија, фатен како вози пребрзо на естонските патишта.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 3 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 5 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 7 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 14 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 14 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 14 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 15 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 18 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ