Следете не

Забава

Еве каде се вашите интернет и мобилни податоци (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Интернетот е составен од мали парчиња кодови што патуваат по светот преку жици тенки како влакно од коса распоредени на дното на океанот. Податоците се испраќаат од Њујорк до Сиднеј, од Хонг Конг во Лондон, толку брзо колку што ви треба да го прочитате овој збор.

Речиси 1,2 милион километри кабли веќе ги поврзуваат континентите за да ја задоволат нашата огромна потреба за комуникација и забава. Компаниите ги здружуваат ресурсите за да соработуваат на подводни проекти, кои се како автопат што сите тие го делат.

Но, Гугл сега сака по свој пат во проектот за поврзување на САД со Чиле, каде што се наоѓа најголемата база на податоци на оваа компанија во Латинска Америка.

– Луѓето мислат дека податоците се во облак, но не се, вели Џејн Стауел, која ја надгледува изградбата на проектот на Гугл. „Тие се во океанот“.

Но, стигнувањето до нив е процес што бара многу напор и средства. Финансиски, пред сè. Брод под името „Дјурабл“, долг 139 метри, ќе достави кабли до морето. Но каблите прво треба да се произведат во фабрика во Њуингтон, Њу Хемпшир.

Во оваа фабрика во сопственост на „Сабком“ (SubCom) има специјални машини за производство на кабли.

Каблите првично се само групи на тенки нишки од стаклени влакна. Ласерите испраќаат податоци низ нишките со брзина на светлината со помош на технологија на оптичко влакно.

Откако ќе стигнат во земјата и ќе се поврзат на постојната мрежа, податоците неопходни за да прочитаме е-порака или да отвориме интернет-страница доаѓаат до нашите апарати.

Иако повеќето од нас користат интернет преку ви-фи мрежа или размена на податоци на телефон, овие системи физички поврзуваат кабли што со огромна брзина пренесуваат информации низ светот.

Во процесот на производство каблите поминуваат низ глодалки со големина на млазен мотор, завиткувајќи ја жицата.

Неопходна е најмалку една година за прописно да се испланира патеката на каблите за да се избегнат подводни катастрофи, иако каблите се прават за да можат да издржат морска струја, земјотреси и други потреси во морето. Секој кабел би требало да трае до 25 години.

„Дјурабл“ ќе превезе 6.400 километри кабли со тежина од околу 3.500 тони.

Каблите мора да се наредат во бродот, а додека еден работник го намотува кабелот, други мора да водат сметка да не се врзе во јазол. За во бродот да се натовари неопходната количина кабли, потребни се околу четири недели.

Првиот трансатлантски кабел е завршен во 1858 година и ги поврзувал Америка и Велика Британија. Кралицата Викторија ја одбележала таа пригода со испраќање порака до претседателот на САД, Џејмс Бјукенон, а пораката – која тогаш била револуција – патувала цели 16 часа.

Иако во меѓувреме почнале да се користат безжични и сателитски технологии, каблите сè уште се најбрз, најефикасен и најевтин начин информациите да се испраќаат преку океанот. Сепак, тоа сè уште е далеку од евтино: Гугл не сака да ја открие цената на својот проект во Чиле, но експертите сметаат дека трошоците би можеле да изнесуваат дури 350 милиони долари.

Во модерно време, најголем дел од каблите им припаѓа на телекомуникациските компании, но американските технолошки гиганти преземаат сè повеќе контрола врз нив. Гугл контролира најмалку 14 кабли во светот.

Амазон, Фејсбук и Мајкрософт инвестираат во центри во Северна Америка, Јужна Америка, Азија, Европа и Африка.

Многу земји каблите ги гледаат како критична инфраструктура, а проектите неретко се предмет на геополитички расправи. Минатата година Австралија го блокираше кинескиот технолошки гигант „Хуавеј“ во обид да постави кабел што би ги поврзувал Австралија и Соломонските Острови, а сè поради страв дека Кина така би можела да добие пристап до мрежата.

Откако проектот во Латинска Америка ќе биде при крај, Гугл планира да постави кабел што ќе ги поврзува Вирџинија и Франција, а кој би требало да биде во функција најдоцна до 2020 година.

Компанијата досега отворила 13 центри за податоци низ светот, а уште осум се во фаза на изградба – сè со цел да овозможи трилиони гугл-пребарувања што се извршуваат секоја година и повеќе од 400 часа видеоснимки што се поставуваат на Јутјуб секоја минута.

Побарувачката за подводни кабли ќе биде сè поголема затоа што сè повеќе компании се потпираат на складирање податоци во облак, односно cloud.

Интернетот сега е достапен и во оние делови на светот што претходно беа отсечени од светската мрежа, а Обединетите нации соопштија дека првпат на мрежата е поврзано повеќе од половина од светското население.

– Тоа во голем дел е благодарение на инфраструктурата што го овозможила тоа, вели Деби Браск, потпретседателка на компанијата „Сабком“, која управува со проектот на Гугл.

– Сите тие податоци се пренесуваат со подводни кабли.

Макпресс.mk

Забава

Редовен Хороскоп (23 август) петок

Avatar

Објавено пред

на

Овен

Ќе се соочите со помали проблеми кога станува збор за работата, но ќе ги успеете да ги решите за брзо време.

Како што одминува времето, ја снемува љубовта. Меѓу вас и саканата личност останува уште малку нежност и романтика.

Би ви годел одмор.

Бик

Сфативте дека најголем дел од работата морате да го преземете на себе. Денеска не можете да се потпрете на соработниците.

Ве очекува солидна ситуација во врска со саканата личност. Пред вас е поволен ден за емоции.

Денот е поволен за опуштање.

Близнаци

Не сте подготвени да преземете нова одговорност. Дајте си себеси малку време за да дојде успехот.

Потребно ви е време да одлучите дали сте подготвени за брачна заедница.

Проблеми со кичмата.

Рак

Неповолен ден за промени на полето на работата. Новите понуди разгледајте ги добро, пред да донесете одлуки.

Во потрага сте по ново познанство. Меѓутоа, не ви  е лесно да им верувате на другите.

Би ви годела промена во исхраната.

Лав

Ако планирате да започнете нова работа, денешниот ден е сосема солиден за тоа. Имате поддршка.

Ако сте во врска, пред вас се важни одлуки за иднината.

Внимавајте на забите, посетете заболекар.

Девица

Денешниот ден е поволен ако треба да се занимаваре со формалности, администрација и судови.

Сакате да влезете во нова врска, но личноста на која често мислите ви делува далечна од вас.

Внимавајте на исхраната.

Вага

Ќе добиете помош која ви е неопходна за да ги решите проблемите на полето на работата.

Вашата љубомора би можела да ви направи проблеми во врската. Пред вас е фаза на кавги и тензии.

Проблеми со несоница.

Шкорпија

Нема да ја добиете работата која ја очекувате. Ќе дојде до мало разочарување, но кренете ја главата горе.

Партнерот делува нервозно и ви пречи што постојано внесува тензија во вашиот однос.

Внимавајте на бубрезите.

Стрелец

Морате да покажете дека сте максимално подготвени да се посветите на своите обврски. Ви се ближи унапредување.

Се ладите од саканата личност и размислувате за прекин на врската.

Можни се хронични проблеми.

Јарец

Не ги препуштајте одлуките во рацете на другите луѓе. Време е да се потпрете на себеси.

Ве очекува познанство со личност која во вас ќе ја разбуди љубопитноста.

Редовно проверувајте го крвниот притисок.

Водолија

Можно е денеска да сте премногу уморни за да можете да ги завршите сите планирани обврски.

Се враќа чувството на незадоволство кое го имате и претходно. Тешко ви е да се изборите со тоа.

Внимавајте на здравјето, земајте витамини.

Риби

Ако сте упорни, ве очекуваат резултати кои се повеќе од задоволувачки за вас.

Во љубовта, за вас владее затишје.

Болки во грлото.[sg_popup id=”25235″ event=”onLoad”][/sg_popup]

Прочитај повеќе...

Забава

СО КОГО СЕ ЗАБАВУВАТЕ: Овенот кога ќе засака тоа трае, а за вагата мора да сте префинети

Avatar

Објавено пред

на

Доколку сакате да освоите девојка вага, сè што ви е потребно е да ѝ подарите цвеќе, чоколадо и одбрани зборови, а може и некој цитат. Вагите обожаваат да видат дека некој се труди околу нив.
Датумот на раѓањето може многу да открие за секоја личност. Овие три хороскопски знака се речиси целосно различни еден од друг, па доколку вашиот партнер е овен, близнак или, пак, вага, подгответе се добро за да го освоите и да го задржите неговото внимание.

Овен (21.03. – 19.04.)

Своеглави и импулсивни. Тие сакаат возбудувања, а особено ги предизвикуваат почетоците на нови врски и освојување партнер(к)и. За нив правилата како да не важат и како да немаат некоја еднолична форма. Спонтаноста е нешто од кое не се откажуваат. Како и секој знак и овенот има негативна страна, а тоа е неговата изразена импулсивност.

Сепак, кога овенот ќе засака, тоа трае и тешко исчезнува. Доколку успеете да дојдете до таа фаза, тогаш од овенот ќе го добиете сето внимание и грижа што може да се добие од партнер.

Близнаци (21.05 – 21.06.)

Доколку сакате забава и авантура, со близнаците таа ќе ви биде загарантирана. Паметни разговори, совети и духовити забелешки се работи кои можете да ги очекувате од лицата родени во овој знак. Доколку изберете близнак за партнер или партнерка, верувајте, вашиот дом нема да ви биде љубовно гнездо. Тие сакаат акција, различни искуства и доживувања на места на кои не биле.

Со близнаците ќе ги посетувате најновите барови, клубови, музеи, кина. На нив дури и седењето во природа им е многу попримамливо отколку заглавувањето дома меѓу четири ѕида.

Вага (23.09. – 22.10)

Доколку сакате да освоите девојка вага, сè што ви е потребно е да ѝ подарите цвеќе, чоколадо и одбрани зборови, а може и некој цитат. Вагите обожаваат да видат дека некој се труди околу нив, а неретко вашето внимание ќе го пресметаат како да е десеткратно поголемо отколку што е реално. Сепак, е потребно барем малку да покажете дека ги сакате и дека ви е битно да бидете со нив.

Доколку, пак, очекувате некакви луди забави, покрај вашата вага заборавете на тоа. Вагите многу повеќе сакаат случувања на кои ќе можат добро да се дотераат, да бидат видени во убаво светло или, пак, да поминат некое време на премиера, изложба, концерт, ревија. Тие се отмени, префинети, а воедно и многу друштвени. Имајте на ум дека очекуваат и нивниот партнер да биде друштвен и отворен кон луѓето.

Прочитај повеќе...

Забава

Денешен Хороскоп (20 август) Вторник

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН

Добивате пофалби за некои поодамнешни залагања. Вашето вниамние сепак е насочено кон еден проект кој се комликува. Потребна ви е помош од пријател. Немојте да се повлекувате и да одолжувате некои одлуки. На работа или на некое јавно место некој сака да флертува со вас. Ако сте слободни, можно е некое ново познанство.

БИК

Бидете повнимателни во финансиските трансакции и не позајмувајте се секогаш. Окупирани сте со проблем на некој од кругот на семејството или партнерот. На вас е само да бидете присутни бидејќи ситуацијата ќе се реши без ваше вмешување. Слободните може да запознаат некоја нова личност, сосема спонтано и да започнат интересен флерт.

БЛИЗНАЦИ

Не ги одложувајте решенијата на некои прашања кои ве притискаат од полетокот на месецот. Брзоплети сте во ветувањата кои им ги давате на другите. Совет, првин позборувајте се некој близок кој добро ве познава пред да се посветите на нешто. Можностите за уживање денес ќе бидат многу, прифатете го секој повик.

РАК

Денес имате многу добра соработка со личностите од спротивниот пол. Креативноста е на завидливо ниво, а вие премногу мислите на случувањата кои сте ги оставиле зад себе. Контактите се започнати, а од вас зависи како ќе го искористите тоа.

ЛАВ

Уживате во контактите со различни луѓе. Разновидноста денес ве поттикнува да размислувате. Денешните обврски ви се хаотични. Повеќе се грижите за другите отколку за себе. Денес имате поволен ден и за контакти со државните институции. Со малку труд се може да тргне на подобро и на емотивен план. Можно е задоволство.

ДЕВИЦА

Вие важите за знак кој добро функционира под притисок, но влегувате во фаза кога сакате да ги скинете оковите. Не избрзувајте. Добро размислете како и на кого ќе му кажете нешто. Ова е поволен ден за да планирате патување, особено ако веќе го имате одложено. Неспорно е дека може да постигнете емотивна рамнотежа.

ВАГА

Вие конечно чувствувате дека сте на свој терен. Вашата енергија рапидно расте. Ова првенствено ќе го приметите по пристапот кои што го имаат другите кон вас. Вие станувате важни за некои работи како што се бизнис така и емотивни работи. Тоа зависи од вас што ќе посакате и во која насока ќе се фокусирате. Емотивно, денес е ден за голем успех.

СКОРПИЈА

Размислувате за можни промени и тоа ја зголемува Вашата нервоза. Меѓутоа потребно е прво да ги завршите работите кои што сте ги започнале. Проширете го кругот на соработници, особено од други градови, а по можност и од странство. Забавете и собирајте информации. На повидок е интересен флерт, кој на долги стази може да премине во емоционална врска.

СТРЕЛЕЦ

Сакате се да биде добро, но денеска можете да бидете наивни. Не дозволувајте останатите да ве наговараат на нешто, бидејќии на крај само ќе ве боли глава. Многумина го преувеличуваат проблемот од минатото. Ви следува интересно познанство. Ќе бидат потребни малку напори за се да се сврти и претвори во една стабилна врска.

ЈАРЕЦ

Ќе ви биде дадена можност да се материјализираат некои идеи. Особено, позитивно ги покажувате посредничките односи. Дозволете им да ве бркаат, вие треба да бидете во улога на оној кој треба да избере, и бизнис и емоционално. Не се повлекувај. Емоционалната врска може да биде нестабилна. Ако сте слободни, почекајте нова афера.

ВОДОЛИЈА

Полека почнувате да градите мозаик во настаните од почетокот на месецот. Ви следат некои нови идеи, а исто така ќе најдете соодветна поддршка од спротивниот пол. Денот ќе биде исполнет со работни обврски, на начинот на кој веќе сте навикнати. Емоционалните врски денес може да се комплицираат, додека слободните луѓе очекуваат голем успех.

РИБИ

Ако сакате да започнете нешто ново можно е да ви сметаат вашите претпоставени. Потребна е концентрација. Обрнете внимание на писмени форми, договори, како и на комуникација со помладите луѓе. Направи ги важните работи за да нема простор за грешка. Посветете му на емотивниот партнер кој сака многу повеќе внимание денес.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ